Home



NEZAKONIT "RODNI LIST" SRPSKOG MUP U BIH




Ekspert optužbe tvrdi da su policijski funkcioneri bosanskih Srba u svojim izveštajima "vrlo jasno i sami od sebe" ukazali na nezakonitost u stvaranju MUP Republike Srpske

Christian Nielsen, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu ŽupljaninuChristian Nielsen, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

Ekspert tužilaštva Kristijan Nilsen /Christian Nielsen tvrdi da je policija bosanskih Srba osnovana jednostranom i nezakonitom odlukom rukovodstva SDS. Takva odluka je ozvaničena depešom od 31. marta 1992. godine, koju je Nilsen, na suđenju čelnicima policije bosanskih Srba Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu, nazvao "rodnim listom srpskog MUP".

Branilac Miće Stanišića, prvog ministra unutrašnjih poslova u vladi na Palama, nastojao je da dokaže zakonski osnov depeše koju je Momčilo Mandić 31. marta '92. uputio svim organima republičkog MUP BiH. U prilog tome branilac je predočio zapisnik sastanka stručnog kolegijuma MUP BiH od 1. aprila '92. na kojem su učestvovali i hrvatski i bošnjački policijski zvaničnici. U zapisniku se najavljuje podela, ali je svedok odbacio mogućnost da se na osnovu samo jednog dokumenta može izvesti zaključak o postojanju dogovora, ukazujući da ministar unutrašnjih poslova Alija Delimustafić nije bio na sastanku, a da je Mandićevu depešu ocenio kao nezakonitu.

Branilac je danas insistirao da ekspert tezu o jednostranosti i nezakonitosti stvaranja srpskog MUP zasniva samo na Delimustafićevom protivljenju. Nilsen je, međutim, objasnio da zakonitosti tog akta protivureče sami funkcioneri MUP Republike Srpske (RS) kada, u godišnjem izveštaju o radu policije za 1992. godinu, govore o "nezakonitoj organizaciji srpskog osoblja u sedištu republičkog MUP" i "nezakonitom naoružanju Srba koje su pripadnici ovog MUP sproveli". Zvaničnici srpskog MUP, ukazao je Nilsen, "vrlo jasno i sami od sebe" izjavljuju da su ove nezakonite aktivnosti dosegle vrhunac kad je Mandić 31. marta poslao depešu. Sam Mandić je 5. maja '92. jednom od svojih kolega rekao da je tom depešom "razjebao MUP" Bosne i Hercegovine – ukazao je Nilsen, citirajući tu Mandićevu sočnu izjavu na srpskom jeziku.

Svedok se, međutim, složio sa sugestijom branioca da je u svom izveštaju propustio da zaključi da Zakon o unutrašnjim poslovima Republike Srpske iz 1992. godine ustvari predviđa kazne za pripadnike policije koji se bave "neprimerenim aktivnostima". Nilsen je, naime, u svom izveštaju naveo da su takve odrednice uklonjene iz Zakona. Branilac je razjasnio da, iako se kaznene mere ne pominju direktno, Zakon o unutrašnjim poslovima se u toj oblasti poziva na Zakon o državnoj upravi u kojem su definisane sankcije.

Kristijan Nilsen će nastaviti sa iskazom nakon zimske pauze u radu Tribunala.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 436

IZJAŠNJAVANJE: Nove optužbe protiv Zdravka Tolimira
"ARKANOVCI" ILI JNA: Ko je igrao glavnu ulogu u napadu na Zvornik?
TELESNI INTEGRITET: General optužuje ministra da mu je radio o glavi
POZORIŠTE U KUĆI: Kako su Srbi komentarisali hrvatsko-muslimanski sukob
SPECIJALCI U "OLUJI": Krađa ili uklanjanje napuštenih vozila?