Home



GOTOVINA PROTIV HRVATSKE DRŽAVE




Na raspravi pred Pretresnim većem koje sudi trojici hrvatskih generala, branioci Ante Gotovine obrazložili zahtev za obustavu postupka koji se u Hrvatskoj vodi protiv istražitelja odbrane Marina Ivanovića pod sumnjom da je prikrivao dokumente iz vojnih arhiva. Predstavnici hrvatskog pravosuđa se tome protive, navodeći da on nema imunitet od gonjenja pred domaćim sudovima. Deo dokumenata koje tužilaštvo već godinama potražuje od hrvatskih vlasti pronađen u posedu saradnika tima Gotovinine odbrane

Ante Gotovina u sudnici TribunalaAnte Gotovina u sudnici Tribunala

Na suđenju trojici hrvatskih generala optuženih za zločine nad Srbima za vreme i nakon operacije "Oluja" dokazni postupak odbrane generala Ante Gotovine je na kratko prekinut kako bi se održala rasprava o zahtevu njegovih branilaca. Oni su, naime, tražili da Pretresno veće naloži Republici Hrvatskoj da obustavi krivično gonjenje istražitelja odbrane Marina Ivanovića, optuženog za prikrivanje vojnih dokumenata sličnih onima koje tužilaštvo od hrvatskih vlasti neuspešno potražuje već nekoliko godina. Današnjem pretresu su prisustvovali i predstavnici hrvatskog ministarstva pravosuđa i javnog tužilaštva.

Pojašnjavajući poziciju odbrane, branilac Luka Mišetić je rekao da bi optuženi Ivanović morao da uživa imunitet od krivičnog gonjenja, kakav u Hrvatskoj imaju sudije i tužioci Tribunala. Mada se u članu statuta Tribunala, koji je prepisan u hrvatski Zakon o saradnji sa Hagom, za članove tima odbrane ne predviđa imunitet, branilac se pozvao na pravo optuženih na fer suđenje i garancije stranama na jednakost oružja. To je, po njemu, razlog za dodeljivanje "funkcionalnog imuniteta" na području Hrvatske svim predstavnicima odbrane, kako bi se njihova prava izjednačila sa tužiočevim. Mišetić se požalio i na učestala policijska ispitivanja Ivanovića i najmanje još četiri saradnika odbrane u Hrvatskoj, što, tvrdi, takođe ometa rad Gotovininog tima.

Zamenik hrvatskog državnog tužioca Josip Čule je odgovorio da po domaćem zakonodavstvu branioci haških optuženika ne uživaju zaštitu od krivičnog gonjenja i podsetio da se niko od trojice optuženih za prikrivanje dokumenata, uključujući i Ivanovića, nije ni pozvao na imunitet. Objašnjavajući okolnosti pod kojima su vođeni "informativni razgovori" sa pet članova Gotovininog tima, predstavnik ministarstva pravosuđa Gordan Markotić je rekao da se to odigralo u sklopu istrage koju je Hrvatska preduzela po nalogu Tribunala iz septembra prošle godine o "proširivanju i intenziviranju potrage" za izgubljenim dokumentima. Saslušano je, kaže, oko 240 osoba, a transkripti tih razgovora su dostavljeni Pretresnom veću, ali i hrvatskim istražnim organima koji su potom odlučili da protiv jednog broja osoba podignu krivične prijave.

Predstavnici Hrvatske su naglasili da je deo nestalih vojnih dokumenata primljen upravo od saradnika tima Gotovinine odbrane koji su u istrazi ispitani, a do nekih se došlo na osnovu informacija iz razgovora sa njima.

Predsedavajući sudija Ori/Orie je na kraju današnje rasprave rekao da će veće "brižljivo razmotriti" sve aspekte domaćeg i međunarodnog prava, uz ogradu da ne mora da znači da Tribunal uopšte ima ovlašćenja i moć da reaguje u datom slučaju. Suđenje generalima Gotovini, Markaču i Čermaku se nastavlja u utorak.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 416

SPOSOBAN I ODSUTAN: Trostruko "Ne" Jovice Stanišića
ČASNIK BEZ KRILA: Nemoć ili nemar generala Praljka
OSTVARENO PROROČANSTVO: Zaštićene zone bez zaštite
KAKO TO VOJSKA RADI: Odluke na višem nivou, a ne pred hotelom
SUĐENJE U SEPTEMBRU: Karadžić hoće više vremena i manje optužbi
(NE)POŠTOVANJE SUDA: Završeno suđenje Florans Artman