Home



ZAVRŠEN DOKAZNI POSTUPAK ODBRANE MIĆE STANIŠIĆA




Poslednji svedok odbrane Miće Stanišića, bivšeg ministra policije bosanskih Srba završio je iskaz na suđenju nekadašnjim čelnicima policije RS za zločine nad Hrvatima i Muslimanima počinjene 1992. godine u 20 bosansko-hercegovačkih opština

Goran Mačar, svjedok odbrane Miće Stanišića Goran Mačar, svjedok odbrane Miće Stanišića

Goran Mačar, ratni načelnik Uprave kriminalističke policije u sedištu MUP RS, završio je danas maratonski dvanaestodnevni iskaz na suđenju bivšim zvaničnicima policije bosanskih Srba Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu. Time je ujedno okončan dokazni postupak Stanišićeve odbrane.

Sudija Delvoa/Delvoie je pokušavao da sazna dodatne detalje o radnjama koje je policija preduzimala tokom istrage u slučaju masakra na Korićanskim stijenama, gde su 21. avgusta 1992. godine pripadnici prijedorske policije iz konvoja izbeglica izveli i streljali oko 200 muslimanskih civila.

Svedok je ponovio da je za taj zločin saznao u septembru 1992. godine, tokom priprema za preseljenje sedišta MUP u Bijeljinu, kada je među dokumentima koje je pakovao naišao na ministrovu depešu o slučaju Korićanske stijene. Više informacija o slučaju je, međutim, dobio tek u martu naredne godine na sastanku u Centru službi bezbednosti (CSB) Banjaluka.

Prema svedokovim saznanjima, tužilaštvu do 1995. godine nije prosleđena prijava protiv poznatih počinilaca, jer policija nije mogla da utvrdi njihov identitet, pošto su nakon masakra "pobegli u neku od jedinica VRS". Sudija je, međutim, smatrao da čak i u slučaju da su počinioci zločina pobegli u vojsku, "policija je mogla jednostavno da utvrdi" o kojim se policajcima radilo, što je Mačar odbacio tvrdeći da u to vreme nisu bili uređeni spiskovi rezervnih policajaca. Naveo je, takođe, i da je u početku samo "postojala sumnja" da su masakr izvršila lica "u uniformama koje su ličile na policijske".

Tužilaštvo tvrdi da su Stojan Župljanin, tadašnji načelnik CSB Banjaluka, i Simo Drljača, šef prijedorske policije, znali imena počinilaca, ali ih nisu prosledili nadležnim organima. Sa druge strane Mačar navodida je "ostvaren kontakt" sa vojnom policijom i da se "radilo na pokušaju utvrđivanja identiteta osumnjičenih", o čemu je obavešten na sastanku u Banjaluci.

Mačar je još dodao i da Uprava kriminalističke policije u sedištu MUP na čijem je čelu bio, nije bila nadležna za ovu istragu, već je to bio isključio CSB Banjaluka, kao i da ‘92. godine nije bilo uslova za komplikovane kriminalističke istrage.

Za masakr na Korićanskim stijenama Tribunal je, podsetimo, 2002. godine optužio Darka Mrđu, bivšeg pripadnika interventnog voda prijedorske policije. On je 2004. godine pred Tribunalom priznao da je učestvovao u odvajanjui ubijanju više od 200 muškaraca iz konvoja civila i osuđen je na kaznu od 17 godina zatvora.

Suđenje bivšim zvaničnicima policije bosanskih Srba, optuženim za zločine nad Hrvatima i Muslimanima počinjene širom BiH 1992. godine, nastavlja se 5. septembra kada bi sa izvođenjem dokaza trebalo da počne Župljaninova odbrana.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 507

TAČKA NA BEGUNCE: Goran Hadžić u pritvoru Tribunala
TEROR U BRČKOM: Batine, smrt i pjesma u logoru Luka
POLICIJSKA (NE)INFORMISANOST: Nemaš televizor – ne znaš za zločine