Home



POLICIJA PROTIV "MEDIJSKIH SUMNJI"




Bivši radnik policije RS slaže se sa odbranom Miće Stanišića da je jedan od razloga zbog kojih je optuženi, kao ministar policije, izdao nalog da se istražuju i dokumentuju ratni zločini nad Srbima, bilo suprotstavljanje medijima koji su "sumnjali" da su i Srbi žrtve zločina

Goran Mačar, svjedok odbrane Miće Stanišića Goran Mačar, svjedok odbrane Miće Stanišića

U završetku unakrsnog ispitivanja Gorana Mačara, bivšeg radnika sedišta MUP RS, tužilac je svedoku izneo tvrdnje da je policija znala da su njeni pripadnici počinili zločine nad civilima, ali da to nije bilo predmet istrage.

U prilog takvoj tvrdnji tužilac je pokazao izjavu koju je u avgustu 1992. godine vojnim istražnim organima dao pripadnik paravojne grupe "Žute ose". U izjavi se navodi da je Dušan Vučković zvani "Repić" ubio grupu Muslimana zatočenih u Domu kulture u Čelopeku. Nakon toga su rezervni policajci primorali četvoricu preživelih da tela natovare u kamion i odvezu do masovne grobnice. Pošto su tela žrtava bačena u jamu, policajci su ubili i tu četvoricu preživelih. Mačar, koji iskaz daje kao poslednji svedok odbrane Miće Stanišića, bivšeg ministra policije bosanskih Srba, se slaže sa tužiocem da su u tom slučaju civilni organi bili nadležni da provere navode o zločinu ali tvrdi da mu vojska nikada nije prosledila izjavu koju je predočila optužba.

Tužilac Tomas Henis/Thomas Hannis je svedoka pitao "nije li činjenica" da je "lično učestvovao" u dolasku pripadnika Odeljenja protivdiverzione zaštite u Bijeljinu u martu ‘92. godine. Prema tvrdnji tužilaštva oni su potom "digli u vazduh pet džamija". Tužiočevu tvrdnju Mačar je nazvao "u najmanju ruku neumesnom" i naveo da je takve dezinformacije "u alkoholisanom stanju" širio bivši radnik policije Ostoja Minić. Dodao je i da je "smešno dovoditi njega ili bilo kog pripadnika MUP u vezu sa takvim krivičnim delom". U dodatnom ispitivanju svedok je naveo da je policija vršila istragu o rušenju bijeljinskih džamija i da nije bilo "nijedne indicije" da su u to bili umešani pripadnici MUP.

Osvrćući se na navode tužilaštva da ministarstvo nije disciplinski ili krivično gonilo svoje pripadnike, branilac Slobodan Zečević je ukazao da je neke od načelnika policijskih stanica poput Stevana Todorovića u Bosanskom Šamcu, imenovala lokalna vlast i da oni nikada nisu zvanično bili zaposleni u MUP. Mačar je potvrdio da načelnici Centara službi bezbednosti u takvim slučajevima nemaju nadležnost da disciplinski gone osobu koja nije zvanično radnik MUP, bez obzira što upravlja policijom.

Branilac se osvrnuo i na akt koji je optuženi Stanišić izdao u maju ‘92. godine, a u kojem se navodi da je potrebno detaljno istražiti i dokumentovati ratne zločine protiv Srba. Advokat Zečević je sugerisao da je "jedan od razloga" za takav nalog bio pobijanje "medijske sumnje" da su i Srbi žrtve zločina. Mačar "veruje da je i to razlog" za ministrov akt, obzirom da su, kako kaže, mediji van RS često ignorisali zločine nad Srbima ili čak pogrešno predstavljali Srbe kao počinioce zločina u kojima su oni ustvari bili žrtve.

Goran Mačar, bivši načelnik Uprave kriminalističke policije u sedištu MUP RS, sutra će okončati maratonski iskaz na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu, nekadašnjim čelnicima policije bosanskih Srba, optuženim za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u 20 bosansko-hercegovačkih opština 1992. godine.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 507

TAČKA NA BEGUNCE: Goran Hadžić u pritvoru Tribunala
TEROR U BRČKOM: Batine, smrt i pjesma u logoru Luka
POLICIJSKA (NE)INFORMISANOST: Nemaš televizor – ne znaš za zločine