Home
PARAVOJSKA U NADLEŽNOSTI VOJSKE
Pripadnici paravojnih grupa bili su 1992. godine u nadležnosti Vojske Republike Srpske, tvrdi bivši načelnik Uprave kriminalističke policije MUP RS
Na suđenju bivšim zvaničnicima MUP RS privodi se kraju višednevno unakrsno ispitivanje Gorana Mačara, ratnog načelnika Uprave kriminalističke policije u sedištu ministarstva. Mačar je poslednji svedok odbrane Miće Stanišića, bivšeg ministra policije bosanskih Srba koji se sa Stojanom Župljaninom tereti za zločine nad nesrbima počinjene 1992. godine širom Bosne i Hercegovine.
Tužilac je sugerisao da je policija mogla da ima saznanja o zločinima koje su 1992. godine činile paravojne grupe u Bosni i Hercegovini. Mačar je izbegavao da direktno odgovori na tu sugestiju ističući da su pripadnici paravojnih grupa došli kao dobrovoljci u VRS i da su bili pod nadležnošću vojske bosanskih Srba. Na tužiočevo insistiranje da odgovori da li je znao i za jedan zločin grupa poput Arkanovaca, Belih orlova ili Šešeljevaca, svedok je rekao da za mnoge grupe nije znao da postoje. Pošto je Mačar tvrdio da je veći deo 1992. proveo u Sarajevu, tužilac ga je pitao za delovanje grupe Slavka Aleksića u tom gradu. Mačar, međutim, kaže da ni o njemu tokom rata nije ništa čuo već mnogo kasnije u medijima kada "pred spavanje uhvati neki noćni prilog" o suđenjima u Hagu. Jedan od retkih paramilitaraca za koje je čuo bio je Veselin Vlahović zvani Batko. Policija je, tvrdi, "pokušavala da sprovede radnje na hapšenju" ali ih je vojska preduhitrila i privela Vlahovića.
Bivšem načelniku Uprave kriminalističke policije, takođe, nije bilo poznato da li je MUP RS podržavao ili formirao paravojne formacije, kako je navedeno u dokumentu VRS koji mu je predočio tužilac. "Ne može se setiti" ni da li je ‘92., dobio informacije da su pripadnici policije počinili neki zločin nad zatvorenicima u Foči.
Svedok tvrdi da nije čuo za mnoge zločine koje je tužilac pomenuo, među kojima je i ubistvo tri bijeljinske muslimanske porodice krajem septembra 1992. Tada je, kaže, bio na Palama. Mada je od oktobra radio u Bijeljini i uprkos publicitetu tog slučaja, svedok je naveo da je za prezime Sarajlić čuo tek pre dve-tri godine u medijima. Neposredno nakon zločina, gradski odbor Srpske radikalne stranke je za ubistvo javno optužio pripadnike jedinice specijalne policije Duška Malovića za kojeg tužilaštvo tvrdi da je bio lična pratnja Miće Stanišića. Jedan od retkih incidenata za koji Mačar jeste čuo 1992. godine je bilo streljanje oko 200 Muslimana na Korićanskim stijenama.
Mačar, inače, "nikad nije čuo" ni za postojanje šest strateških ciljeva bosanskih Srba, kao ni za varijante A i B o načinima saradnje vojske, policije i opštinskih organa u preuzimanju lokalne vlasti.
Iskaz Gorana Mačara nastavlja se sutra i biće okončan do kraja sedmice.Vezani izvještaji
- Predmet : Župljanin i Stanišić - "Bosna i Hercegovina"
- 2011-07-15 PRIJEDORSKA POLICIJA U OBEZBEĐENJU LOGORA
- 2011-07-14 MINISTAR KAO RODITELJ KOJI PRETI ALI NE KAŽNJAVA
- 2011-07-13 POLICAJAC BEZ TELEVIZORA
- 2011-07-19 POLICIJA PROTIV "MEDIJSKIH SUMNJI"
- 2011-07-20 ZAVRŠEN DOKAZNI POSTUPAK ODBRANE MIĆE STANIŠIĆA
- 2011-09-05 ŽUPLJANINOVA ODBRANA: "NIJE RATNI ZLOČIN BITI LOŠ NAČELNIK"
TV Tribunal 507
TAČKA NA BEGUNCE: Goran Hadžić u pritvoru Tribunala
TEROR U BRČKOM: Batine, smrt i pjesma u logoru Luka
POLICIJSKA (NE)INFORMISANOST: Nemaš televizor – ne znaš za zločine