Home



LOGORI POD NADZOROM POLICIJE




Policijski inspektor koji je početkom avgusta 1992. godine vršio kontrolu rada policije u banjalučkoj oblasti kaže da mu je Sima Drljača rekao da je 300 prijedorskih policajaca angažovano na obezbeđenju logora Omarska, Keraterm i Trnopolje, a saradnici Stojana Župljanina precizirali da 40 policajaca u Omarskoj čuva 170 zatvorenika

Sreto Gajić, svjedoči video linkom na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu ŽupljaninuSreto Gajić, svjedoči video linkom na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

Sreto Gajić, radnik policijske uprave republičkog MUP BiH, a potom policije bosanskih Srba, je video linkom svedočio o posetama Banja Luci i Prijedoru početkom avgusta 1992. godine. Njegovim iskazom tužilaštvo dokazuje da su optuženi Stojan Župljanin i Mićo Stanišić imali informacije o zločinima pripadnika policije.

Gajić je bio u grupi inspektora koji su, na zahtev ministra unutrašnjih poslova Miće Stanišića, izvršili inspekciju rada nekoliko Centara službi bezbednosti (CSB) i Stanica javne bezbednosti (SJB). Kontrola je obavljena s namerom da se izvrši raspuštanje specijalnih odreda policije formiranih pri CSB i SJB, a ministar je naredio inspekciju na osnovu odluke političkog rukovodstva. Svedok kaže da su kao razlozi za raspuštanje specijalnih odreda navedene pljačke koje njihovi pripadnici čine na terenu, ali da nije bilo govora o "specifičnim zločinima".

Prilikom kontrole rada Gajić je obišao CSB Banja Luka na čijem čelu je bio Stojan Župljanin i policijsku stanicu u Prijedoru, koju je vodio Simo Drljača i kabinetu ministra podneo dva izveštaja koja su danas predočena u sudnici.

U prvom izveštaju od 5. avgusta Gajić navodi da mu je načelnik SJB Prijedor rekao da je 300 policajaca angažovano na obezbeđenju logora Omarska, Keraterm i Trnopolje u kojima su smešteni ratni zarobljenici. U CSB Banja Luka dobio je precizniju informaciju: da 40 policajaca obezbeđuje oko 170 zatvorenika logora Omarska. Svedok je obavešten i da su u toku pregovori sa VRS da vojska u potpunosti preuzme upravljanje logorima, ali da početkom avgusta još uvek nije postignut takav sporazum.

Kada je reč o raspuštanju specijalnog odreda CSB, u izveštajima se navodi i da je Stojan Župljanin tražio "dodatna objašnjenja" o ministrovoj naredbi da se "odstrane" iz policije i stave na raspolaganje VRS svi policajci koji su počinili krivična dela. Župljanin je, prema svedoku, istakao uspehe specijalnog odreda u borbi kao "pozitivne aktivnosti" i nijednom nije pomenuo da su specijalci počinili neko ubistvo. Svedok tvrdi da je načelnik SJB, Vladimir Tutuš, bio "kategoričan" da je neophodno hitno raspuštanje specijalne jedinice, dok se Župljanin "na kraju složio", ali "nije bio kategoričan u prvim izjavama". Pored toga, komandiri specijalnog odreda su "odbijali svaki predlog i insistirali na zadržavanju statusa jedinice" tokom sastanka kojem je prisustvovao i Župljanin.

Po završetku poseta svedok je, sa inspektorima koji su obišli preostale CSB, prisustvovao sastanku sa ministrom Stanišićem. Tada se, tvrdi, nisu analizirali detalji izveštaja, već je razgovarano o "opštim stvarima". Gajić dodaje da nije imao naknadne informacije o tome šta je učinjeno na osnovu njegovih izveštaja.

Sveto Gajić će sutra završiti iskaz.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 461

"TAKO JE, PREDSJEDNIČE": Visoki stepen saglasnosti Karadžića i Mandića
POKVARENI TELEFONI: Da li je general Tolimir lagao generala Nikolaja
RIJEČNIK ETNIČKOG ČIŠĆENJA: Deportacija se prevodi kao "slobodan protok stanovništva"
ZAVRŠNE RIJEČI: Tužilac traži najmanje 35 godina zatvora za generala Đorđevića
NEVINOST BEZ ZAŠTITE: Milan Lukić optužuje višegradske moćnike