Home
BUNKER I PLANJINA KUĆA ZA NESRBE IZ VOGOŠĆE
Bošnjak, koji je pre rata bio zaposlen u republičkoj policiji, na fotografijama tužilaštva identifikovao zatočeničke objekte u Vogošći – Bunker i Planjinu kuću. Prema optužnici protiv Miće Stanišića i Stojana Župljanina, čelnika policije bosanskih Srba, tim objektima upravljala je srpska policija, a Bošnjaci i Hrvati sa teritorije opštine Vogošća su u njima zlostavljani i ubijani
ST 179, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu
Na suđenju čelnicima policije bosanskih Srba Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu završen je iskaz zaštićenog svedoka optužbe pod pseudonimom ST-155. Glavno ispitivanje se gotovo u potpunosti odvijalo na sednici zatvorenoj za javnost, ali se iz retkih javnih delova zasedanja moglo zaključiti da se radi o Bošnjaku koji je pre rata bio zaposlen u sarajevskoj policiji.
Na fotografijama koje mu je predočio tužilac svedok je identifikovao dva zatočenička objekta u Vogošći – Planjinu kuću i Bunker. Prema navodima optužnice u Planjinoj kući, zatočeničkom centru kojim je upravljala policija, između avgusta i oktobra 1992. godine zatočeni nesrbi su zlostavljani, mnogi ubijeni, a često su bili prinuđeni da kopaju rovove na brdu Žuč.
U drugom objektu, smeštenom u bunkeru iz Drugog svetskog rata bili su zatočeni muškarci Bošnjaci iz sela Svrake. Između maja i jula broj zatočenih nesrba u Bunkeru je porastao, a zatvorenici su bili primorani da kopaju rovove i povremeno su korišćeni kao živi štit. U optužnici se navodi da su izvođeni iz Bunkera i surovo prebijani, a zatim vraćani bez svesti. Zatočenicima je, takođe, naređivano da siluju jedni druge.
Po završetku tog iskaza u sudnicu se na dopunsko unakrsno ispitivanje vratio bivši načelnik policije u Vlasenici, zaštićen pseudonimom ST-179, koji je svedočenje počeo još u martu ove godine. Odgovarajući danas na pitanja odbrane Miće Stanišića svedok je rekao da mu Dragan Nikolić zvani "Jenki" u maju i junu 1992. godine nije podneo nijedan usmeni ili pismeni izveštaj o bezbednosnoj situaciji u logoru Sušica koji, po njemu, "nije bio u nadležnosti policije" i koji on "iz principijelnih razloga" nikad nije posetio.
Za Dragana Nikolića svedok tvrdi da nije bio pripadnik policije već TO i da nije prisustvovao sastancima u policiji. Tvrdi, takođe, da je "vremenom utvrdio" da je Nikolić ustvari bio vođa smene straže u Sušici, a Veljko Bašić upravnik logora.
U dodatnom ispitivanju tužilac je svedoku predočio platne spiskove rezervnog sastava vlaseničke policije iz maja i septembra 1992. godine na kojima se nalazi Nikolićevo ime. Uprkos tome, svedok je tvrdio da Nikolić "faktički" nikad nije bio pripadnik policije već da je moguće da je "inercijom" unet na spisak da bi, kao pripadnik TO, dobio novčanu nadoknadu.
Prema optužnici komandant logora Sušica Dragan Nikolić je bio pripadnik specijalne jedinice policije, a logor su obezbeđivali policajci. Nikolić je 2005. godine pravosnažno osuđen na 20 godina zatvora, nakon što je priznao krivicu za zločine počinjene u logoru Sušica.
Vezani izvještaji
- Predmet : Župljanin i Stanišić - "Bosna i Hercegovina"
- 2010-06-30 "ČARŠIJSKE PRIČE" O ZLOČINIMA U KOTOR VAROŠI
- 2010-06-29 KULTURA NEKAŽNJIVOSTI U VIŠEGRADU
- 2010-06-28 VIŠEGRADSKE ZLOČINE NIJE IMAO KO DA ISTRAŽI
- 2010-07-12 ETNIČKO ČIŠĆENJE ILI "SLOBODAN PROTOK GRAĐANA"
- 2010-07-13 TVRDNJA O 200.000 "SRPSKIH TALACA" U SARAJEVSKIM ZATVORIMA
- 2010-07-15 LOGORI POD NADZOROM POLICIJE
TV Tribunal 460
POSLIJE 15 GODINA: Haški susret holandskog pukovnika i srpskog generala
MANDIĆEVA LISTA: Biljana Plavšić je bila veći autoritet od Karadžića
(PRE)LET KA ŠEŠELJU: Od četnika do pokajnika i nazad