Home



POLICIJA PERE RUKE OD LOGORA




Ekspert tužilaštva kaže da je ministar policije bosanskih Srba - nakon što je u leto 1992. godine međunarodna zajednica saznala za nehumane uslove u kojima su držani zatočenici - pokušavao da prekine sve veze pripadnika policije sa zatočeničkim centrima u kojima su bili zatvoreni bosanski Hrvati i Muslimani

Christian Nielsen, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu ŽupljaninuChristian Nielsen, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

Na suđenju nekadašnjim čelnicima policije bosanskih Srba Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu iskaz je nastavio Kristijan Nilsen/Christian Nielsen, bivši istražitelj tužilaštva koji je proučavao kako je došlo do podele policije BiH i stvaranja srpskog MUP. Nilsen je svedočenje počeo pre zimske pauze u radu Tribunala, a danas je nastavio da odgovara na pitanja odbrane prvog ministra policije vlade na Palama Miće Stanišića.

U glavnom iskazu Nilsen je tvrdio da je odvajanje srpskog MUP u proleće 1992. godine ozvaničeno depešom koju je tadašnji pomoćnik republičkog ministra policije, Momčilo Mandić, 31. marta 1992. godine uputio ministru, svim opštinskim i regionalnim uredima javne i državne bezbednosti. Odbrana je osporavala takvo tumačenje ističući da je odvajanje srpskog MUP obavljeno u skladu sa važećim zakonom i Kutiljerovim planom koji je predviđao podelu Bosne i Hercegovine na federalne jedinice. Taj plan, međutim, nikada nije primenjen.

Stanišićev branilac je danas ukazivao da je policija tokom ratnog stanja bila pretpočinjena vojsci, te da je vojni vrh, a ne ministarstvo unutrašnjih poslova, odlučivao o angažovanju policije u obezbeđivanju logora u kojima su bili zatočeni nesrbi. Svedok se složio da nije naišao ni na jednu naredbu Miće Stanišića o upotrebi policije za obezbeđenje logora, ali je istakao da je ministar potpisao više dokumenata iz kojih se lako može zaključiti da je upoznat sa angažovanjem policije u zatočeničkim objektima.

Svedok je takođe naglasio da je Stanišić tokom druge polovine 1992. godine aktivno radio na tome da policija prekine sve veze sa upravljanjem i obezbeđivanjem zatočeničkih centara, nakon što su se informacije o lošem tretmanu i neljudskim uslovima u logorima našle u žiži interesovanja međunarodne javnosti.

Odbrana je sugerisala i da se na osnovu predočenih dokumenata ne može zaključiti da su snage MUP činile deo oružanih snaga Republike Srpske već da su to bili samo Vojska i Teritorijalna odbrana. Nilsen je međutim istakao da je na snazi bila de facto situacija, a ne de jure, i podsetio da su rukovodeći ljudi RS tokom cele 1992. godine ponavljali i isticali da su snage MUP "srž oružanih snaga RS".

Nilsen će sutra odgovarati na pitanja odbrane Stojana Župljanina, a potom će ga u sredu dodatno ispitivati tužilac.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 438

I JARE I PARE: Karadžić hoće dokumente ali neće "papirno suđenje"
BOSANSKI TROUGAO: Ko je koga varao u Herceg Bosni
NEVOLJNI SVJEDOK: Pravi Dabić i "lažni Šešeljevci"
LOGISTIČKA PODRŠKA: Užički meci za srebrenička stratišta