Home



ZBOG ČEGA SNAGE MIRA NISU SAME EVAKUIRALE SREBRENIČANE


Pet pitanja "Ljekara bez granica" (5)

Ako su već napustile Srebrenicu kao "prepreku" i "smetnju" postizanju mirovnog sporazuma, članice Kontakt grupe, čiji član je Francuska, bile su dužne, u skladu sa rezolucijama 819, 824 i 836 Savjeta bezbjednosti o zaštiti stanovništva, da organizuju evakuaciju u punoj sigurnosti. Umjesto toga one su to prepustile Ratku Mladiću što je koštalo života 7.000 Srebreničana

"Kakav god da je bio sadržaj mirovnih i drugih pregovora, Kontakt grupa, koju su osnovale Ujedinjene nacije, bila je dužna da zaštiti stanovništvo poslije pada Srebrenice i evakuira ga u punoj sigurnosti. Na to ih je obavezivao angažman, preuzet rezolucijama 819, 824 i 836 Savjeta bezbjednosti, o osnivanju zona bezbjednosti. Francuska je u tome imala posebnu odgovornost jer su na njen zahtjev te zone i osnovane."

Ovo ističu "Ljekari bez granica" u svojoj analizi iskaza koji su dati pred Misijom francuskog parlamenta, čiji zadatak je bio da ispita koliko su francuske i vojne političke ličnosti odgovorne za masakr u Srebrenici u julu 1995. godine.

Većina vojnih i političkih ličnosti, među kojima Šarl Mijon (Charles Millon), Žan-David Levit (Jean-David Lévitte), Alen Žipe (Alain Juppé), Erve de Šaret (Hervé de Charrette), admiral Žak Lanxade (Jacques Lanksad), generali Žermanos (Germanos) i Keno (Christian Quesnot), te Žan-Bernar Merime (Jean-Bernard Mérimée) su pred Misijom tvrdili da je Francuska bilja voljna da preduzme vojnu operaciju za spas Srebrenice. To je pomenuo i sam predsjednik Žak Širak (Jacques Chirac) po završetku francusko-njemačkog susreta u Strazburu upravo 11. jula 1995. godine, a sutradan i francuski predstavnik u Savjetu bezbjednosti. Međutim, toj ideji, navodno, nisu dale ni vojnu ni političku podršku Sjedinjene Države i Velika Britanija iz straha da ne bude žrtava među njihovim vojnicima.

Međutim, prema "Ljekarima bez granica" više informacija dovodi u pitanje raspoloženje same Francuske za ovu operaciju spašavanja Srebrenice.

Plan za tu operaciju napravio je general Keno, koji je bio član Generalštaba francuske armije i vojni savjetnik predsjednika Republike. Prema njegovoj sopstvenoj izjavi, sâm francuski Generalštab je bio rezervisan prema takvoj operaciji.

Prema ministru odbrane u to vrijeme Šarlu Mijonu, plan generala Kenoa nije bio predmet temeljnog razmatranja. "Ocijenjeno je da je on tehnički neizvodiv," rekao je Mijon.

General Ajnriš (Heinrich), koji je tada bio na čelu vojne obavještajne službe (DRM), izjavio je da bi se francuske vlasti, da su ozbiljno predviđale da preduzmu vojnu operaciju za odbranu Srebrenice, van svake sumnje obratile njemu radi informacija. Ali one to uopšte nisu učinile.

Član Misije Fransoa Lami (François Lamy) je citirao preporuku Direkcije za strateške poslove Ministarstvu odbrane da odustane od operacije spašavanja Srebrenice. Ta preporuka ima datum 11. jul 1995. godine.

Pošto su u Srebrenicu ušli zajedno sa generalom Filipom Morijonom (Philippe Morillon), "Ljekari bez granica" su ostali u gradu sve do njegovog pada u ruke snaga Ratka Mladića. Možda bi je ranije napustili, da sve vrijeme nisu zvanično ubjeđivani da je Srebrenica pod zaštitom "plavih šljemova" i da ne može pasti. Prema svjedočenju dvoje posljednjih članova te organizacije, samo njihovo prisustvo u Srebrenici je za mnoge građane značilo garanciju da Mladićeve snage neće ući. One su ušle i to je koštalo života 7.000 Srebreničana.

Jedno od najznačajnijih pitanja na koje bi informativna Misija morala da odgovori jeste, po "Ljekarima bez granica", upravo to: ako su već dopustile da padne Srebrenica zašto međunarodne snage nisu bar spasile Srebreničane? To pitanje je postavljeno francuskim vojnim i političkim ličnostima prije svega zato jer je Francuska bila zemlja na čiji zahtjev je formirana "zaštićena zona Srebrenica", kažu "Ljekari bez granica" na kraju svoje analize svega što je rečeno pred Misijom francuskog parlamenta o Srebrenici.

Dževad Sabljaković


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 80

SAVET BEZBEDNOSTI UN: Carla del Ponte optužuje Vojsku Jugoslavije da štiti Ratka Mladića
HAŠKI TRIBUNAL: Nastavljena suđenja za Višegrad, Mostar i Bosanski Šamac
SUĐENJE ZA ZLOČINE U CENTRALNOJ BOSNI: Zapovednici Armije BH traže više vremena za pripremu odbrane
TUŽILAŠTVO: Osam oficira VJ i MUP Srbije pod istragom za zločine na Kosovu
INTERVJU: Sudija Patriša Vold o lekcijama koje je naučila u Tribunalu