Home
USVOJEN IZVJEŠTAJ O SREBRENICI
Poslije tri zasjedanja Misija francuskog parlamenta se usaglasila oko zaključaka o odgovornosti visokih francuskih vojnih i političkih ličnosti za zbivanja u Srebrenici u julu 1995. godine
Informativna Misija francuskog parlamenta o Srebrenici se na svom trećem zasjedanju, kako SENSE saznaje, poslije cjelodnevne debate, juče usaglasila o zaključcima svog definitivnog izvještaja.
Prošlo je više od godinu dana, kako je na zahtjev "Ljekara bez granica", oformljena ova misija sa zadatkom da ustanovi da li su i u kojoj mjeri visoke francuske vojne i političke ličnosti odgovorne za pad Srebrenice kao "zone pod zaštitom UN" u ruke snaga Ratka Mladića u julu 1995. i masakr 7.000 Bošnjaka koji je uslijedio. Ispitano je tridesetak svjedoka, mahom francuskih oficira i političkih ličnosti, koji su u okviru vojske i vlade svoje zemlje ili u službi međunarodne zajednice imali funkcije vezane za rat u Bosni i Hercegovini.
Izvještaj od 180 stranica, još nedostupan javnosti, sadrži sva njihova svjedočenja pred Misijom, data od decembra prošle do juna ove godine, javno ili iza zatvorenih vrata. Odsustvo javnosti sa svjedočenja nekolicine svjedoka a prije svega ključne ličnosti, generala Bernara Žanvijea (Bernard Janvier), koji je bio komandant UNPROFOR u vrijeme srebreničkih zbivanja, izazvala su oštre proteste nevladinih organizacija i novinara. Predsjednik Misije, poslanik iz redova Partije socijalista Fransoa Lonkl (François Loncle), je otvoreno rekao da je javno ispitivanje nekoliko ličnosti naprosto zabranilo Ministarstvo odbrane.
"Ljekari bez granica", koji su prije tri godine dobili Nobelovu nagradu za mir, jedina su humanitarna organizacija čiji su članovi , dvoje ljekara - bili u Srebrenici 11. jula 1995. godine. Svi Bošnjaci, mahom bolničari, koji su im u tri i po godine rata pomagali u akcijama zdravstvene pomoći stanovništvu srebreničke enklave, njih dvadeset dvoje, pobijeni su takođe u masakru. Jedan od razloga zbog kojih su "Ljekari bez granica" , uz podršku ostalih francuskih humanitarnih asocijacija koje su se angažovale za pomoć bosanskom stanovništvu, uporno insistirali na formiranju Misije, bilo je i sjećanje na te nedužne ljude.
Oko osnovnog pitanja, odgovornosti francuskih vojnih i političkih ličnosti za srebrenički masakr , mišljenja članova Misije su, kako SENSE saznaje, bila podijeljena. Prvi prijedlog o tome je sadržavao vrlo kratak i uopšten zaključak. Dio desetočlane Misije nije se s tim složio, pa su uslijedila tri debatna zasjedanja.
O sadržaju zaključaka, najzad juče usvojenih, ni jedan član Misije, kako SENSE saznaje iz svojih izvora, neće reći ni riječi do 29. novembra, kad će se povodom Izvještaja održati konferencija za štampu.
Dževad Sabljaković
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2001-11-22 ZAŠTO GENERAL ŽANVIJE NIJE DOZVOLIO ZRAČNE UDARE?
- 2001-11-22 DEMANTI HAŠKOG TUŽILAŠTVA: MUP SRBIJE NIJE POD ISTRAGOM
- 2001-11-22 TRIBUNAL DOBIO ŠEST NOVIH SUDACA
- 2001-11-25 HAŠKOM TRIBUNALU USKRAĆENI POVERLJIVI VOJNI DOKUMENTI
- 2001-11-25 ZBOG ČEGA SNAGE MIRA NISU SAME EVAKUIRALE SREBRENIČANE
- 2001-11-25 VAŠINGTON: KOMPLETIRATI MILOŠEVIĆEVO DRUŠTVO U HAGU
TV Tribunal 80
SAVET BEZBEDNOSTI UN: Carla del Ponte optužuje Vojsku Jugoslavije da štiti Ratka Mladića
HAŠKI TRIBUNAL: Nastavljena suđenja za Višegrad, Mostar i Bosanski Šamac
SUĐENJE ZA ZLOČINE U CENTRALNOJ BOSNI: Zapovednici Armije BH traže više vremena za pripremu odbrane
TUŽILAŠTVO: Osam oficira VJ i MUP Srbije pod istragom za zločine na Kosovu
INTERVJU: Sudija Patriša Vold o lekcijama koje je naučila u Tribunalu