Home



ČERMAKOVE "ZAMOLBE" POLICIJI




Kada mu je predočeno nekoliko naređenja Ivana Čermaka policiji, bivši šef zadarsko-kninske uprave Ivica Cetina ostao pri tvrdnji da optuženi general nije imao nadležnosti nad policijom nakon "Oluje", ali priznaje da bi oni proverili informacije o zločinima dobijene od Čermaka i da bi ga, ako bi ih zamolio, izvestili o rezultatima istrage

Ivica Cetina, svjedok odbrane Ivana ČermakaIvica Cetina, svjedok odbrane Ivana Čermaka

Tužiteljica Mahindaratne je na početku današnjeg zasedanja predočila transkript sastanka predstavnika vojne i civilne policije od 15. septembra 1995. godine na kojem je ovonedeljni svedok Čermakove odbrane Ivica Cetina opisao situaciju u Krajini nakon operacije "Oluja". U tom periodu, u leto i jesen 1995. godine, u Krajini su počinjeni zločini za koje se terete generali Ante Gotovina, Ivan Čermak i Mladen Markač.

Nastupajući u svojstvu načelnika Zadarsko-kninske policijske uprave, Cetina je na sastanku rekao da su u prvoj fazi, neposredno nakon "Oluje", na oslobođenom području delovale profesionalne jedinice HV, a da su ih potom zamenile postrojbe koje su "vršile paljenje kuća i pretile oružjem" onima koji bi pokušali da ih u tome spreče. I na kraju, opisao je tada Cetina, u trećoj fazi u Krajini su prevladavale "civilne osobe koje su masovno odvozile imovinu". Budući da je juče tvrdio da je civilna policija zazirala od pripadnika HV koji su činili zločine, tužiteljica ga je pitala da li je o tim problemima obavestio nekoga iz vojske. Cetina odgovara da on to nije činio, već da je samo izvestio svoje pretpostavljene u MUP, ali ne zna šta su oni dalje radili.

Inertnost policije u pogledu procesuiranja zločina se, po optužbi, ogleda i u delu svedokove izjave predstavnicima odbrane u kojem je rekao da se većina ubistava dogodila u zabačenim selima, daleko od glavnih puteva, u koja je policija retko zalazila, a informacije o zločinima je dobijala od predstavnika civilne zaštite i međunarodnih posmatrača. Odgovarajući na pitanje zašto su se policajci oslanjali na izveštaje drugih umesto da sami posete ta udaljena sela, Cetina je rekao da MUP u to vreme nije imao dovoljno ljudstva.

Osporavajući svedokovu tvrdnju da general Čermak kao zapovednik Zbornog mesta Knin nije imao nikakav uticaj na policijske jedinice na terenu, tužiteljica je predočila nekoliko naređenja optuženog generala policiji i izveštaja koje je potom od njih primio. Cetina je, međutim, ostao pri ranijim navodima, rekavši da je Čermakova komunikacija sa jedinicama MUP funkcionisala po principu "zamolbe", odnosno da bi oni proverili informacije o zločinima koje su dobile od njega i da bi ga, ako bi ih general zamolio, izvestili o postignutim rezultatima. U dodatnom ispitivanju od strane branioca Keja/Kay, svedok je rekao da je Čermak kao i svaki drugi građanin bio dužan da prijavi policiji krivična dela, a da je o rezultatima izveštavan, između ostalog, i zbog toga što je on te informacije trebalo da prosledi predstavnicima misije UN u Krajini.

Budući da je Cetina u unakrsnom ispitivanju rekao da policija po naređenju zamenika ministra MUP Židoveca nije vršila uviđaje kada bi u toku asanacije terena nailazili na ljudske leševe, odbrana je u dodatnom ispitivanju u dokaze uvela i nekoliko dokumenata iz kojih se vidi da je u pojedinim slučajevima takvih uviđaja ipak bilo.

Dokazni postupak odbrane Ivana Čermaka nastavlja se u ponedeljak.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 430

"KRIMINALNA BAŠTINA": Tužilac okončao uvodnu riječ na suđenju Karadžiću
OD MOSTARA DVA PUTIĆA...: "Ho Ši Minova staza" kroz Hercegovinu
GENERALSKI PIKNIK: Perišićeva poseta Mladiću u vrijeme Srebrenice
"PREDSJEDNIKOV PRIVEZAK": Šta je premijer Đerić zamijerao ministru Stanišiću