Home



ČERMAKOVE NADLEŽNOSTI OD UKLANJANJA MINA DO UZGOJA RIBE




Ukazujući na ulogu Ivana Čermaka na normalizaciji života u Kninu nakon "Oluje", svedok odbrane Emin Teskeredžić rekao da se po zahtevu optuženog bavio uklanjanjem mina na oslobođenom području, ali i obnovom kninskog ribogojilišta. Transkripti svedočenja Milana Babića danas uvedeni u dokaze

Emin Teskeredžić, svjedok odbrane Ivana ČermakaEmin Teskeredžić, svjedok odbrane Ivana Čermaka

Dokazni postupak odbrane Ivana Čermaka nastavljen je danas iskazom bivšeg zapovednika specijalne inženjerijske jedinice Hrvatske vojske (HV) Emina Teskeredžića. U izjavi koju je u maju ove godine dao predstavnicima odbrane svedok je naveo da je u Knin došao odmah nakon operacije "Oluja", nakon što je na radiju čuo da je Čermak postavljen za zapovednika Zbornog mesta Knin. Mada u to vreme nije bio mobilisan otišao je, kaže, u Knin i ponudio Čermaku svaku pomoć.

Teskeredžić je sa timom saradnika, kako navodi u izjavi, radio po nalozima Čermaka i gradonačelnika Knina Petra Pašića na normalizaciji civilnog života na oslobođenom području. Njegov ključni doprinos bilo je uklanjanje mina koje su na saobraćajnicama i različitim objektima bile postavljene za vreme postojanja takozvane Republike Srpska Krajina (RSK). Pored toga, Teskeredžić je kao stručnjak za oceanologiju i uzgoj ribe, bio angažovan na obnavljanju kninskog ribogojilišta.

Nastojeći da ukaže na slab uticaj optuženog u Kninu nakon "Oluje", branilac Kej/Key je predočio nekoliko dokumenata iz kojih se vidi da je ministar odbrane Šušak odbio Čermakov prvi zahtev za mobilizaciju Teskeredžića i njegovih ljudi u jedinice HV. Odobrenje ministra je stiglo tek posle drugog zahteva, sredinom septembra 1995. godine. Tužilac je u unakrsnom ispitivanju sugerisao da upravo to ukazuje na Čermakovu moć da i bez odluke viših organa angažuje ljude iako oni nisu mobilisani. Na pitanje da li je odmah nakon "Oluje" bio neformalno angažovan u okviru Zbornog mesta Knin svedok je odgovorio potvrdno.

Tužilac Vespi/Waespi se potom, dokazujući nadležnost optuženog generala nad vojnom policijom, pozvao na dokument u kojem Teskeredžić traži od Čermaka da angažuje vojnopolicijsko obezbeđenje kninskog ribogojilišta. Svedok je potvrdio autentičnost tog dokumenta, ali tvrdi da vojna policija ipak nije angažovana. Nije umeo da kaže da li zato što Čermak nije mogao ili nije želeo to da učini.

Odbrana, inače, od početka suđenja odriče komandnu ulogu zapovednika Zbornog mesta Knin nad jedinicama HV, dok optužba dokazuje da je on imao uticaj na njih ali da ga nije iskoristio za sprečavanje zločina nad srpskim civilima. Za zločine u Krajini za vreme i nakon operacije "Oluja" se, pored Čermaka, terete i generali Ante Gotovina i Mladen Markač.

Na kraju današnjeg zasedanja u dokaze su na zahtev Gotovinine odbrane uvedeni transkripti iskaza bivšeg predsednika RSK Milana Babića na suđenjima Slobodanu Miloševiću, Momčilu Krajišniku i Milanu Martiću, kao i njegov sporazum o priznanju krivice sa tužilaštvom. Babić je, podsetimo, nakon što je u januaru 2004. godine, priznao krivicu za progon nesrpskog stanovništva iz Krajine 1991. i 1992. godine, osuđen na 13 godina zatvora. Dve godine kasnije, izvršio je samoubistvo u Pritvorskoj jedinici UN u Sheveningenu/Scheveningen gde je bio privremeno smešten tokom svedočenja u predmetu Milana Martića.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 429

BOJKOT: Sudska premijera bez glavnog lika
"NAORUŽANI NAROD": Da li je u Herceg Bosni uopšte bilo civila?
GROBNICA NA KRAJU GRADA: Gdje su sahranjene žrtve terora u Brčkom