Home



SVEDOK: NIKAKVE NADLEŽNOSTI ČERMAKA NAD POLICIJOM




Svedočeći u odbranu generala Čermaka, bivši načelnik Splitsko-dalmatinske policijske uprave Ivica Cipci tvrdi da optuženi general po hrvatskim zakonima nije bio nadređen civilnoj policiji u Krajini nakon "Oluje", nakon čega je predsedavajući sudija primetio da "praksa ponekad odudara od zakona"

Ivica Cipci, svjedok odbrane Ivana ČermakaIvica Cipci, svjedok odbrane Ivana Čermaka

Bivši načelnik Splitsko-dalmatinske policijske uprave Ivica Cipci je danas, odgovarajući na pitanja branioca Stivena Keja/Steven Kay, rekao da general Ivan Čermak kao zapovednik Zbornog mesta Knin nije imao "ama baš nikakve" nadležnosti nad civilnom policijom u Krajini nakon operacije "Oluja". Na taj način je osporavao navod optužnice po kojem je optuženi general mogao da upotrebi policijske jedinice kako bi sprečio zločine i kaznio počinioce ubistava srpskih civila i pljački i paljevina njihovih kuća u leto i jesen 1995. godine. Za iste zločine su, pored Čermaka, optuženi i generali Ante Gotovina i Mladen Markač.

Cipci tvrdi da je za rad policije bio nadležan načelnik kninske policijske uprave Čedo Romanić, koji je po liniji zapovedanja odgovarao strukturama u MUP Hrvatske i ministru Jarnjaku. Svedok je dozvolio mogućnost da se Čermak nekada obraćao policiji pisanim zapovestima, ali kaže da takvi dokumenti nisu imali nikakvu važnost, osim "informativne". Čermak je, naime, imao obavezu da, kao i svaki drugi građanin, izvesti policiju o počinjenim zločinima, a Cipci nije umeo da kaže zašto je to radio u formi naređenja.

Potkrepljujući svoje tvrdnje, svedok je naveo i primer zapovednika Zbornog mesta Split koji, kaže, nije imao nikakvih nadležnosti nad policijom u Splitsko-dalmatinskoj županiji, baš kao ni Čermak u području Knina. Kada je rekao da se to može proveriti uvidom u zakone koji su u to vreme bili na snazi, predsedavajući sudije Ori/Orie mu je objasnio da veće svakako neće zanemariti zakonski okvir, ali da je takođe poznato "da praksa ponekad odudara od zakona".

U izjavi predstavnicima Čermakove odbrane, koja je danas uvedena u dokaze, Cipci je naveo da je sredinom avgusta 1995. godine obavešten da je u toku velika pljačka napuštenih kuća u Kninu za koju su odgovorni civili koji su došli vozom iz Splita. U unakrsnom ispitivanju od strane Gotovinine odbrane svedok je rekao da je svojim policajcima, koji su bili privremeno dodeljeni kninskoj upravi, predložio da se rasporede duž železničke stanice i tako spreče utovar robe u voz za Split. U tome su, kaže, uspeli, tako da je opljačkana roba ostala u Kninu.

U raspravu se potom uključio predsedavajući sudija koji je pitao svedoka zašto svojim policajcima nije naredio da spreče pljačku, umesto da čeka da opljačkana roba stigne do železničke stanice. Cipci odgovara da on za to nije bio nadležan, jer su svi pripadnici MUP u Kninu, pa i oni iz Splitsko-dalmatinske uprave, bili podređeni Čedi Romaniću. Na pitanje da li je našao za shodno da o tim događajima izvesti Romanića, svedok kaže da za tim nije bilo potrebe jer su, pretpostavlja, to već učinili policajci sa terena.

Nakon što je svedoku nekoliko pitanja postavio i Markačev branilac Mikuličić, pred kraj današnjeg zasedanja unakrsno ispitivanje je otpočela tužiteljica.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 427

INTERVJU: Predstavljamo sudiju O-Gon Kvona
"ZAŠTITNE MJERE": Opljačkani i zatočeni iz sigurnosnih razloga
LOGIKA ETNIČKOG ČIŠĆENJA: Ako su odvedeni muškarci, nelogično je ostaviti žene i djecu