Home



"NADREĐENI NE SARAĐUJE, NEGO NAREĐUJE"




Ukazujući na vezu Ivana Čermaka sa civilnom policijom nakon "Oluje" tužiteljica predočila intervju sa haškim istražiteljima u kojem je optuženi priznao da je imao dobru saradnju sa MUP i ministrom Jarnjakom, na šta je svedok odbrane Ivica Cipci uzvratio da to upravo znači da nije imao ovlasti nad policijom, jer je saradnja jedno a komandna nadređenost nešto sasvim drugo

Ivica Cipci, svjedok odbrane Ivana ČermakaIvica Cipci, svjedok odbrane Ivana Čermaka

Bivši načelnik Splistko-dalmatinske policijske uprave Ivica Cipci je do kraja svog iskaza ostao pri navodu iz izjave predstavnicima odbrane da general Čermak nije imao nadležnosti nad civilnom policijom u Kninu nakon operacije "Oluja". Čermak je tada bio zapovednik Zbornog mesta Knin a zajedno sa generalima Gotovinom i Markačem se tereti za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu sa ciljem trajnog proterivanja Srba iz Krajine u leto i jesen 1995. godine.

Tužiteljica Adria De Landri je predočila nekoliko dokumenata u kojima kninska policija obaveštava Čermaka o koracima koji su preduzeti u vezi sa krivičnim delima počinjenim u drugoj polovini 1995. godine. Na pitanje zašto bi ga o tome izveštavali ako mu nisu bili potčinjeni, Cipci je odgovorio da su takvi izveštaji slati nekome u MUP Hrvatske dok ih je Čermak dobijao samo "na pozornost". Kaže da je zapovednik Zbornog mesta Knin bio na popisu primalaca zbog toga što su mu informacije o istragama bile značajne za komunikaciju sa predstavnicima UN misije i drugim međunarodnim posmatračima koji su mu prijavljivali krivična dela i od njega očekivali informacije o preduzetim koracima.

Potom se tužiteljica pozvala na razgovor koji je 1998. godine optuženi Čermak vodio sa istražiteljima tužilaštva, a u kojem je rekao da je njegovo zborno mesto imalo dobru saradnju sa policijom, navodeći i svoj prijateljski odnos sa ministrom Jarnjakom sa kojim je razgovarao o koracima koje bi policija trebalo da preduzme po pitanju istrage zločina. Svedok je na to uzvratio da ga navedena izjava optuženog samo učvršćuje u stavu da Čermak nije bio nadređen civilnoj policiji jer pominje saradnju sa njima, a, kako je objasnio Cipci, "nadređeni ne sarađuje nego naređuje". Da je imao komandne nadležnosti, Čermak bi, kaže svedok, policiji izdavao naređenja a ne bi od Jarnjaka tražio da se reši probleme.

Cipci je još rekao da zapovednik Zbornog mesta Knin nije mogao da izdaje civilima propusnice za kretanje po oslobođenom području, iako je to činio. Tvrdi da su propusnice sa Čermakovim potpisom na području pod kontrolom Splitsko-dalmatinske uprave bile ništavne.

Na suđenju trojici hrvatskih generala će uslediti jednonedeljna pauza, do 26. oktobra kada će iskaz dati naredni svedok odbrane Ivana Čermaka, čiji dokazni postupak bi trebalo da bude okončan krajem meseca ili u prvoj nedelji novembra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 427

INTERVJU: Predstavljamo sudiju O-Gon Kvona
"ZAŠTITNE MJERE": Opljačkani i zatočeni iz sigurnosnih razloga
LOGIKA ETNIČKOG ČIŠĆENJA: Ako su odvedeni muškarci, nelogično je ostaviti žene i djecu