Home



ČERMAK BIO U "ZABLUDI" U POGLEDU SVOJIH OVLAŠĆENJA




Svedok Čermakove odbrane Karolj Dondo tvrdi da je optuženi general Ivan Čermak nakon "Oluje" izdavao naređenja vojnoj i civilnoj policiji jer zbog zbrke koja je vladala na oslobođenom području ni sam nije znao da za to nije bio ovlašćen

Karolj Dondo, svjedok odbrane Ivana ČermakaKarolj Dondo, svjedok odbrane Ivana Čermaka

U nastavku unakrsnog ispitivanja Karolja Donda, bivšeg oficira za vezu u Kninu, tužiteljica Mahindaratne se osvrnula na navod njegove izjave predstavnicima odbrane po kojem Ivan Čermak kao zapovednik Zbornog mesta Knin nakon operacije "Oluja" nije imao nadležnosti nad vojnom i civilnom policijom. General Čermak se, zajedno sa Antom Gotovinom i Mladenom Markačem, tereti za zločine počinjene nad Srbima i njihovom imovinom u leto i jesen 1995. godine.

Tužiteljica je na početku današnjeg ispitivanja predočila više dokumenata u kojima general Čermak izdaje naređenja vojnoj i civilnoj policiji i zamolila svedoka da ih prokomentariše. Nastojeći da ubedi veće da ti dokumenti ne moraju neminovno da ukazuju na komandnu ulogu optuženog generala, Dondo je rekao da Čermakova naređenja često nisu imala nikakvog uticaja na terenu. Kao primer je naveo pokušaj popravke radio postaje na brdu Promina pored Knina kada su pripadnici HV to zabranili, navodeći da Čermakovo naređenje ne vredi ništa bez odobrenja iz komande Zbornog područja Split, na čijem je čelu bio Gotovina.

Kada mu je predočen deo transkripta Čermakovog razgovora sa predstavnicima tužilaštva iz 1998. godine u kojem je, tada osumnjičeni, general rekao da je nakon "Oluje" bez konsultovanja sa višim zapovednicima izdao naređenje jedinicama HV da se odobri sloboda kretanja u sektoru Jug svim međunarodnim posmatračima, Dondo je i dalje ostao pri stavu da on to nije mogao da radi. Svedok tvrdi da je Čermak u takvim i sličnim situacijama svojim saradnicima u Kninu govorio: "Napisaćemo naređenje, a ja ću to posle rešiti sa Gotovinom".

Na pitanje tužiteljice da li se Čermak u Kninu zapravo "pretvarao da obavlja stvari za koja nije imao ovlašćenja", Dondo je rekao da se ovaj na dokumentima potpisivao funkcijom koju je zaista obnašao, ali da verovatno ni sam nije znao da nema ovlašćenja da zapoveda vojnoj i civilnoj policiji. Čermakovo "neznanje" bilo je, kaže, rezultat zbrke u pogledu komandnih ovlašćenja koja je vladala na oslobođenom području. Po njemu je "sasvim moguće" da pre dolaska u Knin 6. avgusta 1995. godine na dužnost zapovednika zbornog mesta Čermak uopšte nije upoznat sa svojim dužnostima i ovlašćenjima. Kada ga je, na koncu, tužiteljica suočila sa tvrdnjom da on zapravo nije upoznat sa ovlašćenjima koja je zapovednik zbornog mesta imao na papiru i da mu se iskaz zasniva na nagađanjima, Dondo je odgovorio: "Da, moje tvrdnje o Čermakovim ovlastima nad vojnom i civilnom policijom u Kninu zasnivaju se samo na spekulacijama".

Svedok je na kraju iskaza zamolio da se rukuje sa optuženim generalima, što mu predsedavajući sudija nije dozvolio uz objašnjenje da to nije običaj, nakon čega se Dondo okrenuo ka optuženičkoj klupi i blago naklonio. Nakon Karolja Donda, Čermakova odbrana je izvela novog svedoka, čija je izjava uvedena u dokaze, ali nije pročitan njen sažetak, tako da je javnost i ovog puta ostala uskraćena za detalje iskaza koji se u dokaze uvode pisanim putem. Jedino što se za sada zna je da se svedok preziva Dodig i da će ga sutra unakrsno ispitivati tužilac


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 426

ODBROJAVANJE: Raščišćavanje terena za suđenje Radovanu Karadžiću
HOMO UNIVERSALIS PRALJAK: Snažna muška ličnost, zapovjednik, psiholog, pedagog i otac
MANJAČA I BETONIRKA: Kako jer izgubljen nacionalni ključ u Sanskom Mostu
ČERMAK O GRUBORIMA: Na papiru zločin, pred kamerom bitka