Home
GENERAL SA NADLEŽNOSTIMA CIVILA
I šesti svedok odbrane Ivana Čermaka, bivši časnik HV Ivica Luković, svedočio u prilog tezi da se optuženi general nakon operacije "Oluja", kao zapovednik Zbornog mesta Knin, bavio komunalnim pitanjima i da nije imao nikakvih nadležnosti nad vojnom i civilnom policijom
Ivica Luković, svjedok odbrane Ivana Čermaka
U nastavku dokaznog postupka odbrane Ivana Čermaka danas je svedočio Ivica Luković, bivši šef Ureda za saradnju Hrvatske vojske (HV) sa misijom UN. U dokaze je na zahtev branioca Stivena Keja/Steven Kay uvedena izjava koju je svedok 2004. dao istražiteljima tužilaštva, a potom još jedna, data ove godine predstavnicima odbrane.
U sažetku izjava, koji je pročitan u sudnici, tvrdi se da je Ivan Čermak kao zapovednik Zbornog mesta Knin nakon "Oluje" pomagao civilnim vlastima u naporima za normalizaciju života u gradu. Da bi se to postiglo, trebalo je, opisuje Luković, popraviti telefonske i električne instalacije, vodovod, kanalizaciju i, uopšte, sve ono što su Srbi, kako kaže, "uništili pre nego su otišli".
Osim rešavanja komunalnih problema, Čermak je, navodi se u izjavi svedoka, bio u stalnom kontaktu sa misijom UN i predstavnicima drugih međunarodnih organizacija u Kninu, izlazeći u susret njihovim zahtevima. Kada bi od međunarodnih posmatrača dobijao pritužbe o rasprostranjenim pljačkama i paljevinama srpskih kuća u Krajini, te informacije je prosleđivao civilnoj i vojnoj policiji, ali im, opisuje Luković, ništa nije mogao narediti jer nad njima nije imao nikakvih nadležnosti.
Svedok je na taj način potvrdio osnovnu tezu odbrane da optuženi general nakon "Oluje" nije obavljao klasičnu vojnu funkciju, već se bavio uglavnom civilnim poslovima. Čermak se, inače, zajedno sa generalima Gotovinom i Markačem, tereti za zločine hrvatske vojske i policije u Krajini u leto i jesen 1995. godine.
Tužilac je u unakrsnom ispitivanju svedoka pitao šta je video po dolasku u Knin 5. avgusta 1995. godine, na šta je ovaj odgovorio da u gradu nije bilo tragova zločina. Gorela je, tvrdi, samo jedna kuća koja je pogođena granatom, a osim toga posledice artiljerijskog napada video je samo na još dva mesta.
Potom je tužilac pitao Lukovića da li je kao oficir za vezu između HV i misije UN znao da su se strani posmatrači žalili zbog ograničene slobode kretanja jer su smatrali da hrvatske vojne vlasti to rade s ciljem da ih spreče da vide šta se dešava na oslobođenom području, a ne zbog brige za njihovu sigurnost, kako je glasilo zvanično obrazloženje. Svedok kaže da nije imao takve informacije i naglasio da bi to, kada bi bilo tačno, "dovelo u pitanje ozbiljnost cele Hrvatske vojske".
Lukovićev iskaz je tako okončan, a suđenje hrvatskim generalima se nastavlja u ponedeljak.
Vezani izvještaji
- Predmet : Gotovina i drugi - "Operacija Oluja"
- 2009-09-30 NEEFIKASNA NAREĐENJA ZARAD BOLJE EFIKASNOSTI
- 2009-09-29 "MULTIDIMENZIONALNI" IVAN ČERMAK
- 2009-09-28 CIVILNI ZAPOVEDNIK U VOJNOJ UNIFORMI
- 2009-10-05 KAKO JE ČERMAK "POMEŠAO PODATKE" O ZLOČINU U GRUBORIMA
- 2009-10-06 ČERMAK BIO U "ZABLUDI" U POGLEDU SVOJIH OVLAŠĆENJA
- 2009-10-07 PSIHIJATAR ZA ZLOČINE OPTUŽUJE PSIHOPATE
TV Tribunal 425
OŽIVLJENA TRAUMA: Bolno svjedočenje žrtve silovanja
(PRE)KRŠTENJE: Kako je Gornji Vakuf postao Uskoplje
"MULTIDIMENZIONALNI ZAPOVJEDNIK": Počeo dokazni postupak odbrane Ivana Čermaka
ARTILJERIJA BEZ GRANICA: Vatrena podrška s druge strane Drine
PRIKRIVANJE TRAGOVA ZLOČINA: "Nezahvalan posao" generala Đorđevića