Home



CIVILNI ZAPOVEDNIK U VOJNOJ UNIFORMI




Bivši šef kabineta hrvatskog predsednika Gordan Radin tvrdi da je Tuđman želeo da postavi Ivana Čermaka za civilnog zapovednika u Kninu nakon "Oluje" ali da to po zakonu nije bilo moguće pa je imenovan na položaj vojnog zapovednika Zbornog mesta Knin "sa civilnim zadatkom normalizacije stanja u gradu"

Gordan Radin, svjedok odbrane Ivana ČermakaGordan Radin, svjedok odbrane Ivana Čermaka

U vreme kada je Hrvoje Šarinić bio predstojnik ureda predsednika Republike Hrvatske, funkciju šefa kabineta je obavljao Gordan Radin, današnji svedok odbrane generala Ivana Čermaka. Pošto je njegova izjava predstavnicima odbrane uvedena u dokaze, branilac Stiven Kej/Steven Kay je pročitao sažetak u kojem je svedok opisao kako je došlo do imenovanja generala Čermaka na mesto zapovednika Zbornog mesta Knin.

Radin je u izjavi naveo da je prvog dana operacije "Oluja", 4. avgusta 1995. godine, predsednik Franjo Tuđman od njega zatražio da pronađe Ivana Čermaka jer želi da ga pošalje u Knin kao "civilnog zapovednika". Na pitanje šta se pod tim podrazumeva, predsednik je, tvrdi svedok, odgovorio da se radi o ulozi "vojnog zapovednika sa zadaćom da normalizuje civilni život".

Budući da nije bilo pravnog osnova za Čermakovo postavljenje po Tuđmanovim uputima, Radin je u saradnji sa vojnim uredom predsednika pronašao alternativno rešenje po kojem je ovaj imenovan za zapovednika Zbornog mesta Knin. Bilo je to, tvrdi svedok, "imenovanje u okviru redovnog vojnog sustava sa ciljem da se pokriju vrlo konkretni civilni zahtevi". Na taj način Radin podržava tezu odbrane po kojoj Čermak nije bio klasični vojni zapovednik sa nadležnostima nad jedinicama HV u području Knina. Čermak se, inače, zajedno sa generalima Gotovinom i Markačem, tereti za zločine nad Srbima za vreme i nakon operacije "Oluja" u avgustu 1995. godine.

Pošto Čermakov branilac nije svedoku postavio nijedno dodatno pitanje, pravo da ga unakrsno ispita je iskoristila odbrana Ante Gotovine. Upitan kako je predsednik Tuđman reagovao na pritužbe predstavnika međunarodne zajednice zbog učestalih napada na Srbe i njihovu imovinu nakon "Oluje", Radin je rekao da je ovaj "bio iziritiran i da je želeo da se sa tim prestane". Tvrdi i da kao član predsednikovog ureda nikada nije čuo da postoji plan za proterivanje Srba iz Krajine.

Tužilac je u svom unakrsnom ispitivanju Radina sugerisao da je Čermak u Kninu imao dvostruku ulogu – s jedne strane se bavio normalizacijom civilnog života, a s druge obavljao sve vojne zadatke u svojstvu zapovednika Zbornog mesta Knin. Svedok se sa tim delimično složio ali je rekao da nije znao da u nadležnosti zapovednika zbornog mesta spada komandovanje jedinicama HV na terenu i održavanje reda i discipline među vojnicima. Tuđman je, tvrdi, na taj položaj želeo da postavi "spretnu poslovnu osobu" koja će doprineti bržoj normalizaciji stanja, ali da je bio primoran da pošalje "čoveka u uniformi" jer je bio svestan da će u datim posleratnim uslovima tako lakše rešavati probleme.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 425

OŽIVLJENA TRAUMA: Bolno svjedočenje žrtve silovanja
(PRE)KRŠTENJE: Kako je Gornji Vakuf postao Uskoplje
"MULTIDIMENZIONALNI ZAPOVJEDNIK": Počeo dokazni postupak odbrane Ivana Čermaka
ARTILJERIJA BEZ GRANICA: Vatrena podrška s druge strane Drine
PRIKRIVANJE TRAGOVA ZLOČINA: "Nezahvalan posao" generala Đorđevića