Home



NEEFIKASNA NAREĐENJA ZARAD BOLJE EFIKASNOSTI




Svedočeći u odbranu Ivana Čermaka, bivši hrvatski zvaničnik Zdenko Rinčić tvrdio da je optuženi general nakon "Oluje" civilnoj i vojnoj policiji u Kninu izdavao "zamolbe", a da im se nekad, mada za to nije imao ovlasti, obraćao i u formi naređenja zarad bolje efikasnosti... iako je znao da ona neće biti sprovedena

Zdenko Rinčić, svjedok odbrane Ivana ČermakaZdenko Rinčić, svjedok odbrane Ivana Čermaka

U nastavku dokaznog postupka odbrane Ivana Čermaka iskaz je dao svedok za koga se posle kratkog glavnog ispitivanja nije znalo zbog čega je pozvan pred veće sudije Orija/Orie, koju je ulogu imao za vreme i nakon operacije "Oluja" kada su počinjeni zločini za koje se terete generali Gotovina, Čermak i Markač, niti šta je rekao u izjavi koju su branioci uveli u dokaze. Čak nije navedeno ni njegovo ime, već samo prezime – Rinčić. U slučajevima svedočenja putem pisanih izjava, običaj je da strana koja izvodi dokaze pročita kraći sažetak tih dokumenata, što ovog puta nije učinjeno.

Tek iz unakrsnog ispitivanja se moglo shvatiti da se radi o Zdenku Rinčiću, bivšem zameniku ministra gospodarstva u hrvatskoj vladi i časniku HV koji je u Knin poslat nakon operacije "Oluja" kao vladin koordinator za privredu. Tamo je, tvrdi, sarađivao sa tadašnjim zapovednikom Zbornog mesta Knin, danas optuženim Ivanom Čermakom, i sa njim se sretao na takozvanim koordinacionim sastancima.

Rinčić tvrdi da su prve vesti o zločinima nad Srbima i njihovom imovinom do Čermaka stigle tek 11. avgusta 1995. godine, kada je komandant snaga UN u sektoru Jug Alen Foran/Alain Forand poslao pismo u kojem protestuje zbog "široko rasprostranjenih pljački i uništavanja napuštenih kuća" na teritoriji Zbornog mesta Knin.

Čim je dobio pritužbe od misije UN, Čermak je, tvrdi svedok, reagovao i na sastanak pozvao najviše predstavnike civilne i vojne policije. Budući da nije mogao da im izdaje naređenja, Čermak se, opisuje Rinčić, obratio u zamolbenoj formi: "Dajte, dečki, molim vas, zaustavite pljačke, ubistva i sve te loše radnje". Na pitanje o kakvim se ubistvima radi, odgovara da je najverovatnije reč "o srpskim civilima za koje se pogrešno mislilo da su vojnici".

Tužilac, međutim, dokazuje da optuženi general nije samo "molio" predstavnike civilne i vojne policije, već im izdavao jasna pisana naređenja. Kada mu je rečeno da su neki od tih dokumenata uvedeni u dokaze na suđenju hrvatskim generalima, svedok je uzvratio navodeći da takva naređenja, ako ih je Čermak i pisao, ne bi imala nikakvog efekta u praksi jer za to nije bio nadležan. Dodao je i da je to radio možda i zbog toga jer je bilo ratno stanje pa je bilo nužno efikasno reagovati. U raspravu se potom uključio predsedavajući sudija koji je pitao Rinčića da li hoće da kaže da je Čermak zarad bolje efikasnosti u ratnom stanju izdavao naređenja za koja je znao da neće biti sprovedena. "Da, to je ta logika", odgovorio je svedok.

Opisujući svoj boravak u Kninu nakon "Oluje", Rinčić je još rekao da je video belu tehniku i televizore na gradskim trotoarima ali da je verovao da su ih "izbacili i uništili" Srbi koji su napuštali svoje kuće kako ih "oni koji bi došli" ne bi mogli koristiti.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 425

OŽIVLJENA TRAUMA: Bolno svjedočenje žrtve silovanja
(PRE)KRŠTENJE: Kako je Gornji Vakuf postao Uskoplje
"MULTIDIMENZIONALNI ZAPOVJEDNIK": Počeo dokazni postupak odbrane Ivana Čermaka
ARTILJERIJA BEZ GRANICA: Vatrena podrška s druge strane Drine
PRIKRIVANJE TRAGOVA ZLOČINA: "Nezahvalan posao" generala Đorđevića