Home



DA LI JE KNIN MORAO BITI GRANATIRAN




Na samom kraju unakrsnog ispitivanja Džefrija Korna, tužilac ukazivao da su sredstva veze vojske krajinskih Srba u avgustu 1995. godine mogla biti uništena neutralisanjem ciljeva van Knina, dok je veštak odbrane generala Ante Gotovine to poricao, naglašavajući važnost vojnih meta u gradu

Geoffrey Corn, svjedok odbrane Ante GotovineGeoffrey Corn, svjedok odbrane Ante Gotovine

Poslednjeg dana tužiočevog unakrsnog ispitivanja vojnog veštaka Gotovinine odbrane Džefrija Korna/Geoffrey Corn, u sudnici je vođena rasprava o opravdanosti artiljerijskog napada na Knin 4. i 5. avgusta 1995. godine. Tužilac, naime, nastoji da dokaže da je artiljerijski napad bio usmeren protiv civila i da za njega nije bilo vojnog opravdanja, dok je svedok branio nalaze svog ekspertskog izveštaja u kojem je naveo da je granatiranje Knina predstavljalo razumno operativno postupanje generala Ante Gotovine u operaciji "Oluja". Bivši zapovednik Zbornog područja Split se, zajedno sa Ivanom Čermakom i Mladenom Markačem, tereti za zločine počinjene za vreme i nakon te operacije.

Jedan od svedokovih zaključaka u pogledu artiljerijskog napada je da su se u gradu nalazili brojni centri veze – u Glavnom štabu srpske vojske, Severnoj kasarni i zgradi PTT – koje je trebalo neutralisati. Dokazujući da je hrvatski vojno-policijski vrh bio svestan da se komunikaciona struktura krajinske vojske mogla neutralisati i zauzimanjem ili uništavanjem ciljeva van grada, tužilac se pozvao na transkript Brijunskog sastanka predsednika Tuđmana sa najvišim oficirima i političarima Hrvatske.

Na pomenutom sastanku general Markač saopštava da će sistem veze srpske vojske biti potpuno "gotov" i da će uslediti opšte rasulo samo ako se neutrališe komunikacioni centar Ćelavac na brdu izvan Knina. Po izveštajima hrvatskog ratnog vazduhoplovstva ta tačka je neutralisana već prvog dana operacije "Oluja" 4. avgusta 1995. godine. Svedok, međutim, kaže da Gotovina nije mogao da zna može li neprijatelj na brzinu da obnovi oštećene sisteme veze i naglašava da se 40 odsto vojnih komunikacija odvijalo preko centra PTT u Kninu, zbog čega je on, smatra, bio legitimni vojni cilj.

Tužilac je, dalje, ukazivao da je Hrvatska vojska mogla da neutrališe kretanje neprijatelja železnicom granatiranjem pruge van grada a ne nužno stanice koja se nalazila u području naseljenom civilima. Korn odgovara da bi tužilac bio u pravu samo pod uslovom da je postojala samo jedna pruga kojom se neprijatelj kretao, ali da se železničke komunikacije tradicionalno napadaju na čvorištima.

Tako je završeno četvorodnevno svedočenje američkog vojnog veštaka Džefrija Korna. Odbrana Ante Gotovine će, kako je najavljeno, svoj dokazni postupak okončati sledeće sedmice, a naredno zasedanje zakazano je za utorak.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 423

OBRAZAC ETNIČKOG ČIŠĆENJA: Doprinos policije udruženom zločinačkom poduhvatu
ČEKAJUĆI PRESUDU: Završeno suđenje "Srebreničkoj sedmorki"
POVJESNA EKSPERTIZA: Da li su Bosna i Hercegovina i Herceg Bosna jedno te isto
OSUDA: Neobičan slučaj Florans Artman