Home



PUHOVSKI: "EFEKTI 'OLUJE' JEDNAKI ETNIČKOM ČIŠĆENJU"




Svedočeći na poziv optužbe na suđenju hrvatskim generalima Gotovini, Čermaku i Markaču, bivši predsednik Hrvatskog helsinškog odbora Žarko Puhovski rekao da je u toku i nakon "Oluje" došlo do "veoma ozbiljnog kršenja ljudskih prava" – ubistva više stotina i proterivanja velikog broja civila – zbog čega zaključuje da su "efekti operacije jednaki etničkom čišćenju"

Žarko Puhovski, svjedok na suđenju Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu MarkačuŽarko Puhovski, svjedok na suđenju Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču

Suđenju hrvatskim generalima Gotovini, Čermaku i Markaču je posle sedmodnevne pauze nastavljeno iskazom bivšeg predsednika Hrvatskog helsinškog odbora Žarka Puhovskog. Pošto su u dokaze uvedene njegove dve izjave koje je od 2007. godine do danas dao haškim istražiteljima, tužiteljica mu je uglavnom postavljala pitanja o izveštaju Helsinškog odbora o zločinima koje su pripadnici hrvatske vojske i policije počinili u leto i jesen 1995. godine na području Krajine. Izveštaj je završen i objavljen 1999. godine a 2001. je priređen i izdat u obliku knjige pod naslovom "Oluja - vojna operacija i njene posledice".

U zaključku koji je napisao za tu knjigu, Puhovski je naveo da je "Oluja" bila "opravdana operacija" jer je njen cilj bilo eliminisanje takozvane Republike Srpska Krajina, "tvorevine koja je počivala na sistematskom ugrožavanju ljudskih prava". Upozorio je, međutim da je u toku i nakon operacije došlo do "veoma ozbiljnog kršenja ljudskih prava", budući da je više stotina civila ubijeno a veliki broj njih "bio prinuđen da napusti svoje kuće". Zato je tada zaključio, a danas ponovio, da su "efekti operacije 'Oluja' jednaki etničkom čišćenju".

Profesor Puhovski je u pomenutom zaključku naglasio da bi "Oluja" trebalo da bude "negativno ocenjena" i zbog odluke vlasti da se neposredno nakon operacije hrvatskim izbeglicama iz BiH dozvoli da zaposednu imanja izbeglih Srba. Pojašnjavajući taj navod, danas je rekao da je u leto 1995. godine u javnosti vladalo uverenje "da je stvar gotova" i da se Srbi više neće vraćati u Hrvatsku, zbog čega su lokalne vlasti izdavale potvrde sa kojima su hrvatske izbeglice legalno ulazile u napuštene kuće. Kaže da se Hrvatskom helsinškom odboru obratilo više od 200 Srba koji su prilikom pokušaja povratka na svojim imanjima zaticali ljude koji su im "mahali dozvolama za boravak" dobijenim od lokalnih vlasti.

Svedok je rekao da ni za koga u Hrvatskoj nije bilo sporno da su srpske kuće nakon "Oluje" masovno pljačkane i paljene. Ni za koga, pa ni za generala Ivana Čermaka koji to, kaže svedok, nije negirao na sastanku sa delegacijom Hrvatskog helsinškog odbora i Međunarodne helsinške federacije, održanom sredinom avgusta 1995. godine u Kninu. Puhovski kaže da su mu njegove kolege, prepričavajući detalje sa sastanka, rekle da im je Čermak na rastanku obećao da će učiniti sve da takvo postupanje ubuduće bude sprečeno, što je izvršni direktor Hrvatskog helsinškog odbora Petar Mrkalj ocenio kao neiskrenu "oproštajnu frazu".

Glavno svedočenje Žarka Puhovskog će sutra biti okončano, a prema najavama branilaca, unakrsno ispitivanje bi trebalo da se protegne i na ponedeljak.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 397

ĆUTANJE (NI)JE ZLATO: Zakasnela istina Vinka Pandurevića
POKRETNA META: Sarajevski tramvaji na nišanu snajpera
KRVAVI BAJRAM: Snimateljski debi doktora Loshija
CIJENA SLOBODE: Prijateljima nije mjesto u logoru
INTEGRITET POSTUPKA: Prekid suđenja Vojislavu Šešelju
ŽARKO PUHOVSKI: Efekti "Oluje" jednaki etničkom čišćenju