Home



ODBRANA TRAŽI OSLOBAĐANJE GENERALA BLAŠKIĆA




Zahtevom branilaca za oslobađajućom presudom, u Hagu završeno maratonsko suđenje Tihomiru Blaškiću. Planovi o podeli Bosne "privatne želje" predsednika Tuđmana

Ante Nobilo, branilac BlaškićaAnte Nobilo, branilac Blaškića

Ukazujući kako je tužilac – zahtevom da se Tihomir Blaškić osudi na kaznu doživotnog zatvora - od sudija tražio da "na jednu nepravdu, učinjenu Muslimanima u Srednjoj Bosni, odgovore drugom nepravdom" - zagrebački advokat Anto Nobilo je svoju završnu reč zaključio pozivom Pretresnom veću da donese "pravednu odluku i oslobodi generala Blaškića". Time je, večeras u Hagu, okončano ovo maratonsko suđenje koje je trajalo 25 meseci i 6 dana.

Pre takvog finala Nobilo je, u poslednjoj rundi završne reči odbrane, osporavao tužiočevu tezu o međunarodnom karakteru sukoba u Srednjoj Bosni. Priznajući da je Franjo Tuđman "u nekoliko navrata zastupao ideju podele Bosne", najpre kao istoričar a potom i kao predsednik Hrvatske, Nobilo je takvu ideju opisao kao njegovu, tj. Tuđmanovu, "privatnu želju", tvrdeći da je "realna politika" hrvatskih vlasti, išla u drugom smeru - ka očuvanju teritorijalnog integriteta i suverenosti Bosne i Hercegovine. U potvrdu toga, Nobilo je naveo da je Hrvatska prva priznala BiH i s njom uspostavila diplomatske odnose, zatim da su Tuđman i Izetbegović potpisali Sporazum o prijateljstvu i saradnji, a citirao je i dve deklaracije hrvatskog Sabora u kojima se izričito podržava teritorijalni integritet BiH.

Ukazujući na tužiočeve "spekulacije" da su predsednici Tuđman i Milošević marta 1991. u Karađorđevu postigli "tajni sporazum" o podeli Bosne, Nobilo je tvrdio da nema ni jednog dokaza o sadržaju i odlukama tog sastanka, te se o njemu može suditi samo po posledicama. A osnovna posledica je, rekao je Nobilo, bila ta da je ubrzo po sastanku počeo stvarni rat u Hrvatskoj iz čega on zaključuje da se Milošević i Tuđman nisu ni o čemu sporazumeli.

Nobilo je, takođe, osporavao tezu o "opštoj kontroli" HV nad HVO, iz koje je tužilac izvukao zaključak da je HVO delovao kao "agent strane sile", tj. Hrvatske. Po odbrani, nema dokaza da je HV kontrolisala HVO, niti da su oficiri HV na službi u HVO bili tu kao "predstavnici" ili "kontrolori" Hrvatske. Osporavanjem međunarodnog karaktera konflikta Nobilo je, takođe, osporavao da su žrtve tog konflikta bile "zaštićene osobe" po Ženevskim konvencijama, za čije je teške povrede optužen Blaškić. Po Nobilu, optužbe za teške povrede Ženevskih konvencija su u ovom slučaju neprimenljive, jer bosanski Muslimani nisu bili žrtve u rukama strane "okupacione sile", već bosanskih Hrvata koji su državljani iste države - Bosne i Hercegovine. Uz to, dodao je Nobilo, građani "savezničkih država" - kakve su, po njemu, Hrvatska i BiH - ne mogu da budu "zaštićene osobe."

Ko je u pravu - optužba ili odbrana - proceniće sudije Klod Žorda (Claude Jorda), Mohamed Šahabudin, (Shahabuddeen) i Almiro Rodrigez (Rodrigues), kojima sada predstoji da još jednom prođu kroz nekih 30.000 stranica zapisnika, u kojima su sadržani iskazi 158 saslušanih svedoka. Zaključujući suđenje, predsedavajući Žorda je najavio da će sudije nastojati da što je moguće pre donesu presudu generalu Tihomiru Blaškiću. Sudeći po iskustvima iz ranijih slučajeva pred Haškim tribunalom, na to će se čekati najmanje tri do četiri meseca.

Mirko Klarin


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 1

General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm