Home



KAD KOZA ČUVA KUPUS




Hrvatski krim-policajac Ive Kardum tvrdi da su osumnjičeni kradljivci preostale srpske imovine nakon "Oluje" bili zaustavljani na vojno-policijskim punktovima širom Krajine i da bi im, posle kriminalističke obrade, ukradena roba bila poverena na čuvanje do okončanja sudskog procesa

Ive Kardum, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuIve Kardum, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Bivši šef Odsjeka zadarske kriminalističke policije Ive Kardum se u današnjem unakrsnom ispitivanju složio sa gotovo svim sugestijama branilaca optuženih generala Ante Gotovine i Mladena Markača, dok ga odbrana Ivana Čermaka nije ni ispitivala. U tom opštem saglasju je, međutim, izneo i neke protivrečnosti, pa je intervenisao predsedavajući sudija.

Pošto su brojni svedoci optužbe, pre svih posmatrači UN i Evropske zajednice, navodili da su nakon operacije "Oluja" hrvatski vojnici, policajci i civili nesmetano pronosili opljačkanu robu pored vojno-policijskih punktova, Markačev branilac Goran Mikuličić je predočio nekoliko policijskih dokumenata u nastojanju da to opovrgne. Radi se o izvodu iz zbirke od petstotinak "Potvrda o privremeno oduzetoj imovini" do kojih je odbrana došla, a odnose se na robu za koju se sumnjalo da je opljačkana.

U raspravu se tada umešao predsedavajući sudija, zahtevajući pojašnjenje odluke da se roba oduzme "samo privremeno", pa je svedok pojasnio da se ona nije mogla trajno zapleniti bez odluke suda. Kardum je opisao da bi osumnjičeni sa punkta bio sproveden do najbliže policijske stanice na "kriminalističku obradu" a potom i pušten, ponekad i sa robom za koju se sumnjalo da je ukradena, ali uz strogi nalog da je ne otuđi do okončanja sudskog postupka. "Onda ste ukradenu robu davali na čuvanje osobi od koje ste je oduzeli", upitao je predsedavajući sudija na šta je svedok odgovorio potvrdno, pojašnjavajući da se radilo o "uobičajenoj proceduri" kada je u pitanju "kabasta roba", poput celog stada ovaca ili desetak telaca.

Kardum se u nastavku unakrsnog ispitivanja složio i sa Gotovininim braniocem Lukom Mišetićem koji je, dokazujući da nije bilo dovoljno resursa za istragu zločina nad Srbima i njihovom imovinom, sugerisao da vojni i civilni policajci, sve i da su hteli, nisu iz bezbednosnih razloga mogli da napuštaju kontrolne punktove i sprovode osumnjičene za pljačku u policijske stanice. Budući da je nešto ranije tvrdio da su osumnjičeni kradljivci sprovođeni na kriminalističku obradu, ponovo se umešao predsedavajući sudija tražeći da svedok objasni tu nedoslednost. Kardum je ponudio kompromisni odgovor, rekavši da je sprovođenje zavisilo od udaljenosti punkta od policijske stanice i težine zločina, kao i da su nekad po osumnjičene dolazili policajci sa drugih lokacija.

Dokazujući da su, osim pljački, nakon "Oluje" procesuirani i drugi zločini, branioci su predočili i više policijskih izveštaja iz kojih se vidi da su sprovedene istrage ubistava srpskih civila koja su se u avgustu i septembru 1995. godine dogodila u selima Gošići i Varivode. Svedok je potvrdio da su ta ubistva temeljno istražena i da je i sam u tome učestvovao. Pomenuti zločini se, inače, ne navode u optužnici protiv trojice generala.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 380

LOMAČA NA BIKAVCU: Kako je to kada te živog zapale
STANJE SVJESTI: Karadžić nije krio svoje namere
ŠEŠELJ U HRTKOVCIMA: Viša sila u kićenom Sremu
MANDAT SUDIJA: Perišiću nema ko da sudi