Home



KAKO SU "DRSKI" POSTALI "SREĆNI"




Odričući se delova svojih izjava istražiteljima tužilaštva, bivši šef zadarske kriminalističke policije na početku iskaza na suđenju hrvatskim generalima Gotovini, Čermaku i Markaču tvrdio da nikada nije rekao da su hrvatski vojnici nakon "Oluje" bili "drski i samouvereni" nego "veseli i ponosni", ali je do greške došlo u prevodu

Ive Kardum, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuIve Kardum, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Pošto je odustao od zahteva za merama zaštite identiteta, bivši šef Odsjeka zadarske kriminalističke policije Ive Kardum se danas pojavio u sudnici i iskaz dao pod punim imenom i prezimenom. Međutim, mada je stao iza svog imena i lika, odrekao se delova izjava istražiteljima tužilaštva iz 2004. i 2007. godine u kojima je opisao na koji način su on i njemu podređeni pripadnici kriminalističke policije istraživali zločine nad krajinskim Srbima.

Svedok se žalio da je u nekim delovima izjava zbog "grešaka u prevodu" izmenjen smisao stvarnih navoda, zbog čega je tražio i dobio priliku da ukaže na sporne paragrafe. Slična stvar se pred Tribunalom dešavala i ranije kada su se na suđenjima Haradinaju, Limaju i drugim čelnicima OVK, a u poslednje vreme i u predmetu lidera srpskih radikala Vojislava Šešelja, svedoci optužbe odricali svojih ranijih navoda i tvrdili da nisu rekli ono što je napisano u izjavama koje su potpisali.

Pored velikog broja ne baš preterano značajnih detalja kao što je, recimo, da nije načelnik "odjela" nego "odsjeka", Kardum je izmenio i delove izjava u kojima je iznosio stvari koje ne idu na ruku optuženim generalima. Prvo, odrekao se navoda da je posle "Oluje" bilo "teško kontrolisati ponašanje hrvatskih vojnika" jer su nakon vojne pobede bili "vrlo drski i samouvereni". Danas, međutim, tvrdi da je rekao, ili bar mislio da kaže, da su vojnici bili "veseli i ponosni", a nikako "drski i samouvereni" kako je to u "lošem prevodu" njegove izjave navedeno.

Dalje, iznoseći saznanja o zločinu u selu Grubori gde je 25. avgusta 1995. godine ubijeno petoro mahom starijih srpskih civila, Kardum je u izjavi istražiteljima rekao da je za zločin saznao iz televizijskog obraćanja generala Ivana Čermaka, umesto da je kao šef kriminalističke policije o svemu zvanično izvešten. U izjavi je zapisano da je "neko na vlasti očigledno odlučio" da kriminalističku policiju treba isključiti iz istrage. Danas je, međutim, tvrdio da je rekao kako iza toga stoji "neko", a ne "neko na vlasti" jer, kako je pojasnio, "šta ima vlast sa tim".

Svedočenje Ive Karduma se nastavlja sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 380

LOMAČA NA BIKAVCU: Kako je to kada te živog zapale
STANJE SVJESTI: Karadžić nije krio svoje namere
ŠEŠELJ U HRTKOVCIMA: Viša sila u kićenom Sremu
MANDAT SUDIJA: Perišiću nema ko da sudi