Home



LEPE REČI O VOJNICIMA KOJIH SE PLAŠIO




Bivši šef zadarske krim-policije Ive Kardum i drugog dana iskaza na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču nastavio da svedoči suprotno navodima izjava koje je istražiteljima tužilaštva dao 2004. i 2007. godine. Tada je govorio da se i sam plašio hrvatskih vojnika u Kninu, a danas tvrdi da je o njima čuo "dosta lepih reči" od preostalih lokalnih Srba.

Ive Kardum, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuIve Kardum, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

U jednoj od izjava istražiteljima tužilaštva koje su uvedene u dokaze na suđenju hrvatskim generalima Gotovini, Čermaku i Markaču, bivši šef Odsjeka zadarske kriminalističke policije Ive Kardum je naveo da je hrvatska civilna zaštita nakon "Oluje" sprovodila asanaciju terena i bez znanja policije uklanjala leševe na koje je nailazila. Svedok je istražiteljima rekao i da je naknadno saznao da je na području Knina u avgustu 1995. godine pronađeno i pokopano 30 leševa ali da on o tome nije bio obavešten, pa tako nije mogao da sprovede istragu.

Tužilac je danas, nastojao da dokaže da je pravi razlog nesprovođenja istraga bila odluka hrvatskog policijskog vrha, a ne "loša obaveštenosti" krim-policije. U tu svrhu je predočio zapisnik sa sastanka vrha MUP u Zagrebu na kojem je navedeno da zadatak policije "nije da vrši uviđaje, nego samo da identifikuje" pronađene leševe. Na tužiočevo pitanje da li je to značilo da je postojalo naređenje da se ne vrše nikakve istrage o uzrocima smrti osoba čiji su leševi pronađeni u Kninu, Kardum odgovara odrečno. Naveo je ubistvo sedam srpskih civila u kninskom selu Gošić 27. avgusta 1995. godine i nekoliko drugih istraga ubistava sprovedenih od 1996. do 2002. godine.

Svedok, međutim, priznaje da su navodi sa pomenutog zagrebačkog sastanka donekle tačni. Postojalo je, naime, naređenje od 7. avgusta 1995. godine po kojem, kaže, nije bila predviđena istraga u slučajevima kada su leševi na koje je civilna zaštita nailazila bili u stanju raspadanja. Istrage su se, rekao je, sprovodile samo kad su postojale indicije da se radilo o ratnom zločinu, ali ne i onda kada je procena bila da su u pitanju "pogibije u borbi, prirodne smrti ili suicid".

U izjavama istražiteljima Kardum je rekao da je 7. avgusta 1995. godine prilikom prvog ulaska u Knin nakon "Oluje" video dim iz okolnih sela, napuštene traktore i razbacanu civilnu odeću. U gradu i okolini su, piše u izjavi, bili policajci, ali i vojnici kojih se i sam plašio. Danas je, međutim, promenio iskaz, rekavši da je policija štitila preostale Srbe u krajinskim selima, kao i da je u to vreme "čuo dosta lepih priča" srpskih civila o ponašanju pripadnika Hrvatske vojske. Upitan da li su on i njegove kolege iz policije preduzimali bilo kakve akcije protiv hrvatskih vojnika zbog paljenja i pljačkanja kuća, odgovara da mu nije poznato "da se uopšte sumnjalo" u tako nešto.

Pred kraj današnjeg zasedanja unakrsno ispitivanje je počela odbrana policijskog generala Mladena Markača.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 380

LOMAČA NA BIKAVCU: Kako je to kada te živog zapale
STANJE SVJESTI: Karadžić nije krio svoje namere
ŠEŠELJ U HRTKOVCIMA: Viša sila u kićenom Sremu
MANDAT SUDIJA: Perišiću nema ko da sudi