Home



"NOVO SHVATANJE" ČERMAKOVE ULOGE




U izjavi istražiteljima tužilaštva bivši oficir hrvatske Vojne policije Boško Đolić naveo da je nakon operacije "Oluja" njegova satnija bila pod komandom Ivana Čermaka, a onda se u današnjem unakrsnom ispitivanju ispravio i rekao da ta tvrdnja "po njegovom shvatanju" nije tačna

Boško Đolić, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuBoško Đolić, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Prvu izjavu istražiteljima tužilaštva o događajima u Kninu nakon operacije "Oluja" bivši komandant združene satnije (čete) 72. bojne (bataljona) hrvatske Vojne policije Boško Đolić je dao u maju 2004. godine. Pre početka svedočenja u predmetu hrvatskih generala Gotovine, Čermaka i Markača dao je i dopunsku izjavu u kojoj je ispravio greške i pojasno neke navode iz 2004. godine, da bi, konačno, na početku iskaza korigovao i neke delove te druge, izmenjene, izjave. Mada je tvrdio da više ništa ne želi da menja, u današnjem unakrsnom ispitivanju se odrekao paragrafa u kojem je istražiteljima tužilaštva opisao nadležnost generala Ivana Čermaka nad Vojnom policijom HV.

U izjavi iz 2004. godine svedok je rekao da je njegova satnija bila pod zapovedništvom komandanta 72. bojne Vojne policije Mihaela Budimira, ali u isto vreme i pod nadležnošću zapovednika zbornog mesta Knin generala Ivana Čermaka. Dodao je da je od 5. do 12. avgusta 1995. godine, koliko se zadržao u Kninu, "morao da izvrši svako Čermakovo naređenje". Danas je, međutim, odgovarajući na pitanja Čermakovog branioca Stivena Keja/Steven Kay, negirao te navode rekavši da "misli da nije baš tako rekao" i da "po njegovom shvatanju" nije sasvim tačno to što o Čermakovoj ulozi stoji u izjavi iz 2004. godine. Danas je, kaže, siguran da je bio samo pod Budimirovom komandom, a da Čermak sa Vojnom policijom nije imao nikakve veze. Iako je tužiteljica Mahindaratne to tražila, Pretresno veće je odbilo da svedoka upozori na posledice davanja lažnog iskaza.

Branilac Kej je predočio i više naređenja generala Čermaka iz avgusta 1995. godine u kojima Vojnoj policiji nalaže, između ostalog, formiranje patrola i aktiviranje kriminalističkih organa za istragu krađa imovine pripadnika misije UN u sektoru Jug. Iako svako od njih počinje rečju "zapovijedam", Đolić se složio sa sugestijom branioca da pripadnici Vojne policije u Kninu nisu bili obavezni da se pridržavaju tih Čermakovih naređenja, već da su ih shvatali "kao informacije" o događajima na terenu na koje su mogli, ali nisu morali da reaguju. Nije mu jasno, rekao je, zašto u naslovu stoji "zapovijedam" iako se "ne radi o zapovijedi".

Đolićev iskaz će sutra biti okončan, nakon čega će optužba izvesti svog novog svedoka.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 379

BRZO JE KUSO: Karadžiću se ne žuri
NADGLASAVANJE: Presuda Rasimu Deliću
IDENTIFIKACIJA: Zlo koje se ne zaboravlja
UBIJANJE GRADA: Cilj ili posljedica rata