Home
KOME JE BILA PODREĐENA VOJNA POLICIJA
Svedočenjem oficira Hrvatske vojske Boška Đolića optužba nastojala da dokaže vezu između generala Ante Gotovine i Vojne policije, čiji su pripadnici u dosadašnjem toku suđenja više puta označeni kao počinioci i saučesnici zločina nad Srbima i njihovom imovinom u Krajini nakon "Oluje" u avgustu 1995. godine
Boško Đolić, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču
Današnji iskaz bivšeg zapovednika jedne satnije (čete) 72. bojne (bataljona) Vojne policije Hrvatske vojske Boška Đolića na suđenju hrvatskim generalima Gotovini, Čermaku i Markaču protekao je uglavnom u opisivanju komandnog lanca i postupcima vojnih policajaca u istragama ratnih zločina. Svedok se na mestu zapovednika satnije zadržao kratko nakon operacije "Oluja", do 12. avgusta 1995. godine, pa nije mogao da odgovori na mnoga pitanja tužiteljice Mahindaratne koja su se odnosila na vreme nakon njegovog odlaska.
Mada je to običaj, tužiteljica je danas propustila da pročita sažetak svedokovih izjava istražiteljima tužilaštva iz 2004. i 2008. godine, pa je javnost ostala uskraćena za dobar deo tih navoda.
Svedok je, odgovarajući na tužiteljicina pitanja, ispričao da je u Krajini nakon "Oluje" postojala saradnja civilne i vojne policije a da je koordinator tih jedinica bio bojnik (major) Ivan Jurić. Iz Đolićevog iskaza bi se moglo zaključiti da je Vojna policija, kojom je komandovao Mate Laušić, bila potčinjena zapovedniku Vojnog područja Split Anti Gotovini, budući da je, po njegovom mišljenju, u slučaju 72. bojne linija komandovanja "morala" ići ka Zapovedniku vojnog područja Split. U dosadašnjem toku dokaznog postupka optužbe više puta su iznošeni podaci o učešću pripadnika Vojne policije u pljačkama i paljenju kuća izbeglih Srba, kao i njihovog pasivnog držanja u slučajevima kada su pored njih prolazili vojnici i civili sa opljačkanom robom.
Tužiteljica je u nastavku zasedanja predočio knjigu dežurstava Đolićeve satnije za avgust i septembar 1995. godine u kojoj se, između ostalog, navode i podaci o zločinima koje su počinili Hrvatski vojnici a registrovali pripadnici Vojne policije. Svedok je tvrdio da se ne seća većine tih zločina, poput pljački i paleži u selu Kovačić i požara u objektu nadomak kninske kasarne od 11. i 12. avgusta 1995. godine. Nije umeo ni da odgovori na pitanje zašto je 5. septembra te godine u knjizi dežurstava evidentirano šest pljački a podneta samo jedna krivična prijava.
Svedoka će sutra, a verovatno i prekosutra, ispitivati branioci Ivana Čermaka, Mladena Markača i Ante Gotovine.
Vezani izvještaji
- Predmet : Gotovina i drugi - "Operacija Oluja"
- 2008-09-16 HRVATSKOJ PRODUŽEN ROK ZA PRONALAŽENJE DOKUMENATA IZ "OLUJE"
- 2008-09-16 PRILOZI ČERMAKOVOJ POSLOVNOJ BIOGRAFIJI
- 2008-09-15 ZLOČIN U GRUBORU KROZ OBJEKTIV KAMERE UN
- 2008-09-18 "NOVO SHVATANJE" ČERMAKOVE ULOGE
- 2008-09-19 "KRAJINA – ZEMLJA BEZ LJUDI"
- 2008-09-22 KAKO SU "DRSKI" POSTALI "SREĆNI"
TV Tribunal 379
BRZO JE KUSO: Karadžiću se ne žuri
NADGLASAVANJE: Presuda Rasimu Deliću
IDENTIFIKACIJA: Zlo koje se ne zaboravlja
UBIJANJE GRADA: Cilj ili posljedica rata