Home
ZLOČIN U GRUBORU KROZ OBJEKTIV KAMERE UN
Posle svedočenja zaštićenog svedoka optužbe sa pseudonimom "1", suđenje generalima Gotovini, Čermaku i Markaču otvoreno za javnost tek pred kraj današnjeg zasedanja kada je tužilac pročitao sažetak izjave bivšeg snimatelja UN televizije Ričarda Lintona koji je u avgustu 1995. godine snimio leševe ubijenih srpskih staraca u krajinskom selu Grubor
Richard Lyntton, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču
Današnje zasedanje na suđenju hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču otvoreno je za javnost tek u poslednjih petnaestak minuta, budući da je prethodno na zatvorenoj sednici iskaz dao zaštićeni svedok sa pseudonimom "1". Posle njega, na klupi za svedoke se pojavio bivši producent i snimatelj UN televizije Ričard Linton/Richard Lyntton, ali je tužiocu ostalo tek toliko vremena da pročita sažetak njegove izjave istražiteljima tužilaštva iz oktobra 2001. godine, koja je uvedena u dokaze.
Linton je, navodi se u sažetku, došao u Knin iz sedišta misije UN u Zagrebu kako bi 25. avgusta 1995. godine zajedno sa šefom Akcionog tima UN za ljudska prava Edvardom Flinom/Edward Flynn obišao dolinu Plavno i kamerom zabeležio najavljeni sastanak preostalog srpskog stanovništva i načelnika lokalne policije. Iako je sastanak zbog nedolaska šefa policije otkazan, Linton se u Knin nije vratio bez snimaka. Zajedno sa drugim pripadnicima misije UN se, naime, zbog dima koji je iz tog pravca dolazio uputio ka selu Grubor.
Pošto je u Gruboru video zapaljene kuće i od preostalih srpskih žitelja čuo da su im pripadnici hrvatske specijalne policije pretili ubistvom, Linton se vratio u Knin s namerom da ugovori intervju za UN TV sa generalom Ivanom Čermakom, za koga mu je rečeno da je "vojni upravnik tog područja". Intervju je zakazan za 26. avgust oko podne, pa se svedok rano ujutro još jednom uputio u Grubor da bi prikupio dodatne informacije. Tamo je video i snimio dva leša starija srpska muškarca od kojih je, naveo je u izjavi, jedan bio ustreljen u glavu a drugi preklan.
Kada je te činjenice tokom intervjua predočio generalu Čermaku, ovaj je negirao da je u dolini Plavno iko ubijen iz neposredne blizine i tvrdio da je u tom području došlo do "antiterorističkih operacija". U dosadašnjem toku suđenja branioci optuženih generala su dokazivali da su srpski starci stradali u unakrsnoj vatri tokom borbe između hrvatskih specijalaca i zaostalih srpskih vojnika i čak da je jedan od njih, za koga optužba tvrdi da je preklan, ranu na vratu zaradio od zalutalog metka a ne od noža.
Ričard Linton će na pitanja tužioca i branilaca trojice optuženih odgovarati sutra.
Vezani izvještaji
- Predmet : Gotovina i drugi - "Operacija Oluja"
- 2008-09-12 KAKO PRIJAVITI PALJEVINE ONIMA KOJI SU PALILI?
- 2008-09-11 GOTOVINA SE BRANI "ANARHIJOM"
- 2008-09-11 "RAZGOVOR ĆUTANJEM" SA GENERALOM GOTOVINOM
- 2008-09-16 PRILOZI ČERMAKOVOJ POSLOVNOJ BIOGRAFIJI
- 2008-09-16 HRVATSKOJ PRODUŽEN ROK ZA PRONALAŽENJE DOKUMENATA IZ "OLUJE"
- 2008-09-17 KOME JE BILA PODREĐENA VOJNA POLICIJA
TV Tribunal 379
BRZO JE KUSO: Karadžiću se ne žuri
NADGLASAVANJE: Presuda Rasimu Deliću
IDENTIFIKACIJA: Zlo koje se ne zaboravlja
UBIJANJE GRADA: Cilj ili posljedica rata