Home



"KRAJINA – ZEMLJA BEZ LJUDI"




Bivši evropski posmatrač Lenart Lešli u izveštaju iz avgusta 1995. godine zabeležio da je "Oluja" rezultirala proterivanjem 200.000 Srba iz Krajine, čime je Hrvatska "dobila ono što je želela – zemlju bez ljudi". Gotovinin branilac dokazivao da je svedok termin "zemlja bez ljudi" posredno preuzeo od Milana Martića na šta se ovaj glasno nasmejao

Lennart Leschly, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuLennart Leschly, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Danski oficir Lenart Lešli/Lennart Leschly je početak operacije "Oluja" dočekao na mestu šefa zagrebačkog Regionalnog centra Posmatračke misije Evropske zajednice (PMEZ/ECMM). U njegovu kancelariju su se, kako je danas objasnio, slivali izveštaji evropskih posmatrača sa terena na osnovu kojih je pravio nedeljne izveštaje svog regionalnog centra o stanju u Krajini. Lešlijeva izjava istražiteljima tužilaštva iz 2007. godine i više njegovih nedeljnih izveštaja sačinjenih nakon "Oluje" su danas uvedeni u dokaze na suđenju hrvatskim generalima Gotovini, Čermaku i Markaču.

U izveštaju za period od 6. do 12. avgusta 1995. godine danski oficir je zabeležio da je "Oluja" rezultirala proterivanjem 200.000 Srba iz Krajine, čime je Hrvatska "dobila ono što je želela – zemlju bez ljudi". Time je, navodi se dalje u Lešlijevom izveštaju, Hrvatska vojska pokazala da je kao i svaka druga vojska na Balkanu sklona "bespotrebnom pljačkanju i divljaštvu" i da je sprovela "najveće etničko čišćenje" na prostoru bivše Jugoslavije. Danas je dopunio svoj izveštaj, rekavši da mu je i pre početka "Oluje" bilo jasno da Hrvati ne žele Srbe u svojoj državi, kao što i Srbi nisu želeli da žive u Hrvatskoj nego u samoproglašenoj Republici Srpska Krajina (RSK).

Gotovinin branilac je u unakrsnom ispitivanju sugerisao da termin "zemlja bez ljudi", koji je svedok upotrebio u izveštaju o stanju u Krajini, potiče od drugog danskog posmatrača Jensena, koji je, po odbrani, bio pristrasan prema srpskoj strani. Lešli je prihvatio mogućnost da je taj termin čuo od svog danskog kolege, ali se glasno nasmejao na braniočevu sugestiju da je Jensen taj termin preuzeo od tadašnjeg predsednika RSK Milana Martića. Ukazujući na Jensenovu pristrasnost branilac Kiho/Kehoe je rekao da je bio blizak sa obaveštajnom službom krajinskih Srba koja mu je, navodno, obezbedila devojku, auto i policijsku zaštitu kuće u kojoj je živeo, ali je Lešli rekao da o tome ništa ne zna.

Opisujući sastanak sa Antom Gotovinom iz septembra 1995. godine svedok je rekao da je optuženi general prvo odbacivao navode o ubistvima, pljačkama i paljevinama u Krajini, rekavši da se takve stvari dešavaju u svakom ratu. Potom je, kako je zabeleženo u izveštaju evropskih posmatrača, dodao da je pljačkanje i paljenje kuća normalna ljudska reakcija onih koji su ranije proterani i čija je imovina uništena, ali i obećao da će počinioci biti procesuirani.

Suđenje hrvatskim generalima se nastavlja u ponedeljak iskazom zaštićenog svedoka sa pseudonimom "167".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 380

LOMAČA NA BIKAVCU: Kako je to kada te živog zapale
STANJE SVJESTI: Karadžić nije krio svoje namere
ŠEŠELJ U HRTKOVCIMA: Viša sila u kićenom Sremu
MANDAT SUDIJA: Perišiću nema ko da sudi