Home
"AROGANTNI" ILI "NEMOĆNI" GENERAL
Bivši v.d. visokog vojnog posmatrača UN Mihail Jermolajev tvrdi da je general Čermak "arogantno negirao" izveštaje i proteste međunarodnih posmatrača o kršenjima ljudskih prava krajinskih Srba u avgustu 1995. godine. Odbrana, međutim, ukazuje da Čermak nije imao ovlašćenja nad policijom niti kontrolu nad čitavim područjem Krajine
Mikhail Ermolaev, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču
Ruski mornarički kapetan Mihail Jermolajev/Mikhail Ermolaev je od jula do oktobra 1995. godine bio zamenik i vršilac dužnosti visokog vojnog posmatrača UN na području Krajine u Hrvatskoj. Početak akcije "Oluja" dočekao je u svom kninskom stanu, koji je, kako je opisao u izjavi istražiteljima tužilaštva, bio pogođen u artiljerijskom napadu "bez presedana" na grad u kojem se u tom trenutku nalazilo na desetine hiljada civila.
Prvih nekoliko dana po ulasku hrvatske vojske u Knin, vojni posmatrači UN su, po svedoku, bili blokirani u svojoj bazi i nije im bilo dozvoljeno da se kreću, posle čega je usledio period "najstrože ograničenog kretanja". Kaže da kao vojni posmatrač u ratu u BiH nikada nije imao potpunu slobodu kretanja, ali da nigde nije bilo takvih ograničenja kao u Krajini u avgustu 1995. godine. Za to pre svega krivi generala Ivana Čermaka, koga je smatrao zapovednikom sektora Jug i koji je kontrolisao situaciju na području Krajine.
Vojni posmatrači su, kaže ruski kapetan, ipak izlazili na teren koliko god su mogli i do početka septembra su zabeležili više kršenja ljudskih prava krajinskih Srba. Radilo se o ubistvima, paljevinama, proterivanjima i pljačkama koje su prijavljivali akcionim timovima UN za ljudska prava (HRAT), ali i Čermakovoj kancelariji. Kako je svedok naveo u svojoj izjavi, Čermak je od prvog sastanka sa predstavnicima UN 6. ili 7. avgusta "arogantno negirao" proteste međunarodnih civilnih i vojnih posmatrača.
U unakrsnom ispitivanju, Čermakov branilac je ukazivao svedoku da je optuženi general bio zapovednik Zbornog mesta Knin, a ne celog sektora Jug, te da kao takav nije imao kontrolu nad policijskim snagama koje su, i pored izričite Čermakove naredbe o slobodnom kretanju posmatrača UN, sprečavale njihov prolazak krajinskim putevima.
Svedok, međutim, nije prihvatio takvu sugestiju, rekavši da je već na prvom sastanku sa Čermakom stekao utisak da on kontroliše ceo sektor Jug, uključujući i policijske jedinice na terenu. Zaključio je to po Čermakovim garancijama međunarodnim predstavnicima da će preduzimati različite mere na području cele Krajine, pre svega one koje se tiču slobodnog prolaza posmatrača UN.
U izjavi ruskog kapetana se navodi da hrvatske vlasti nisu učinile ništa da spreče ili zaustave nasilje i zločine nad Srbima u Krajini, za šta je, po njemu, osim Čermaka, najodgovorniji general Ante Gotovina, pa su unakrsno ispitivanje najavili i njegovi branioci. Potom će svedoka ispitivati i odbrana Mladena Markača.
Vezani izvještaji
- Predmet : Gotovina i drugi - "Operacija Oluja"
- 2008-04-25 OCA PREPOZNAO PO TABAKERI
- 2008-04-24 ZBUNJUJUĆA HRVATSKA ARTILJERIJA
- 2008-04-23 GENERAL LESLI POD PALJBOM ODBRANE GENERALA GOTOVINE
- 2008-04-29 DA LI JE GRANATIRANJE KNINA BILO "NEZAPAMĆENO"
- 2008-05-01 13.000 SPALJENIH KUĆA U KRAJINI
- 2008-05-02 PRE I POSLE "OLUJE"
TV Tribunal 363
ODBRANA JADRANKA PRLIĆA: Podjelu Bosne je nudio Izetbegović, a ne Tuđman
DOZVOLA ZA UBIJANJE: Stanišić i Simatović izvan zakona a u službi Miloševića
PRITISCI I ŽALBE - Slučaj Ramuša Haradinaja nastavlja se na dva koloseka
ZAVRŠNE REČI - Okončano prvo "makedonsko suđenje" Haškog tribunala