Home



DA LI JE GRANATIRANJE KNINA BILO "NEZAPAMĆENO"




Branilac Ante Gotovine osporavao verodostojnost izjava ruskog oficira Mihaila Jermolajeva o "nezapamćenom" granatiranju Knina i uništavanju 13.600 srpskih kuća u toku i nakon operacije "Oluja" u leto 1995. godine

Mikhail Ermolaev, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuMikhail Ermolaev, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

U dvočasovnom unakrsnom ispitivanju ruskog mornaričkog kapetana Mihaila Jermolajeva/Mikhail Ermolaev, branilac Ante Gotovine je, očekivano, deo vremena posvetio svedokovim tvrdnjama o "nezapamćenom" prekomernom granatiranju Knina. Naime, Jermolajev, koji je u vreme na koje se odnosi optužnica bio vršilac dužnosti visokog vojnog posmatrača UN u Kninu, u jučerašnjem glavnom ispitivanju i dve pisane izjave istražiteljima tužilaštva je rekao da nigde, pa čak ni u Sarajevu i Tuzli gde je prethodno bio raspoređen, nije doživeo tako razarajuću artiljerijsku vatru na grad u kojem se nalazilo više desetina hiljada civila.

Gotovinin branilac je na početku ispitivanja primetio da je svedok u izjavi naveo da je prva dva dana "Oluje" - 4. i 5. avgusta 1995. godine - "uglavnom bio u svojoj kancelariji" u bazi UN u Kninu. Na braniočevu opasku da njegove tvrdnje o "nezapamćenoj paljbi" nisu merodavne pošto je sve vreme sedeo u kancelariji, svedok je priznao da nije "aktivno" pratio granatiranje, ali tvrdi da je mogao da čuje šta se napolju dešava. Doduše, na početku granatiranja, 4. avgusta rano ujutro, zatekao se u svom kninskom stanu, ali je sišao u podrum iz kojeg, kako je rekao, nije bio u stanju da čuje ko na koga napolju puca.

Optužba je posredstvom Jermolajeva u dokaze uvela dokument vojnih posmatrača UN u kojem se iznosi "finalna procena" o 13.600 uništenih kuća u 240 krajinskih sela, od kojih je većina zapaljena. Na pitanje branioca iz kojih je izvora i po čijem naređenju sačinjen pomenuti zbirni izveštaj, Jermolajev je posle dužeg natezanja odgovorio da su podaci dobijeni iz dnevnih, ali i "dopunskih izveštaja" vojnih posmatrača, a da je "odobrenje", mada ne i naređenje, za pravljenje zbirnog izveštaja dala komanda UN iz Zagreba.

U svom iskazu početkom ovog meseca, bivši šef Akcionog tima UN za ljudska prava (HRAT) Edvard Flin/Edward Flynn je izneo procenu da je u selima oko Knina, Obrovca i Benkovca spaljeno oko 500 kuća i tvrdio da nikada od vojnih posmatrača nije čuo da su došli do cifre od preko 10.000, mada je dozvolio da su oni imali pravu sliku, budući da su se više kretali po terenu. Jermolajev je, kaže, začuđen Flinovim navodima, pošto je siguran da je i njemu, kao šefu Akcionog tima, bio prosleđen zbirni izveštaj o razaranju kuća krajinskih Srba.

Pre advokata Grega Kihoa, Jermolajeva je unakrsno ispitivao branilac Mladena Markača, bivšeg zapovednika Specijalne policije. Nastojao je da pobije svedokove tvrdnje o odgovornosti hrvatskih policajaca za ograničavanje kretanja međunarodnih posmatrača. U tu svrhu je predočio izveštaj vojnih posmatrača UN od 6. avgusta 1995. godine u kojem se navodi da su im hrvatski specijalci dozvolili kretanje između Gračaca i Gospića. Svedok je odgovorio da taj pojedinačni primer ne govori ništa o opštem stanju. Na to se nadovezao i predsedavajući sudija jednom metaforom, ukazujući braniocu to što mu je jednom dozvoljen ulazak u sudnicu Tribunala ne znači da može da se kreće po svim zgradama UN kada i koliko želi.

Suđenje hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču se nastavlja u četvrtak, pošto sutra, zbog holandskog nacionalnog praznika, u Tribunalu neće biti zasedanja.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 363

ODBRANA JADRANKA PRLIĆA: Podjelu Bosne je nudio Izetbegović, a ne Tuđman
DOZVOLA ZA UBIJANJE: Stanišić i Simatović izvan zakona a u službi Miloševića
PRITISCI I ŽALBE - Slučaj Ramuša Haradinaja nastavlja se na dva koloseka
ZAVRŠNE REČI - Okončano prvo "makedonsko suđenje" Haškog tribunala