Home



PRE I POSLE "OLUJE"




U unakrsnom ispitivanju Kari Antile, bivšeg vojnog posmatrača UN u Sektoru Jug, odbrana hrvatskih generala optuženih za zločine počinjene u toku i nakon operacije "Oluja" nastojala da ospori pouzdanost podataka o razaranjima kuća u kninskoj krajini, sadržanih u završnom izveštaju UN koji je pripremio svedok

Kari Anttila, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuKari Anttila, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Dvadeset dve hiljade potpuno ili delimično uništenih kuća u krajinskom Sektoru Jug, navedenih u završnom izveštaju misije UN iz novembra 1995. godine, predstavljaju ukupan bilans četvorogodišnjih sukoba na tom području Hrvatske, a ne isključivo onoga što se dešavalo u toku i neposredno nakon operacije "Oluja" u leto 1995. godine.

To je danas, u unakrsnom ispitivanju od strane branilaca generala Ante Gotovine i Mladena Markača, potvrdio svedok optužbe Kari Antila/Anttila, nekadašnji vojni posmatrač UN u Sektoru Jug, koji je na osnovu dnevnih izveštaja patrola vojnih posmatrača, Akcionog tima za ljudska prava i Civilne policije UN sastavio taj završni bilans krajinskih razaranja. Odbrana se trudila da ukaže na nepouzdanost podataka navedenih u tim izveštajima.

Branioci su primetili da se u izveštajima za pojedina područja ne navodi da li su oštećenja na kućama nastala pre ili posle "Oluje", i svedok je to potvrdio, ukazujući da su pojedini timovi vojnih posmatrača propustili da te podatke unesu u svoje izveštaje. U tom kontekstu citirana je i izjava optuženog Ivana Čermaka, tadašnjeg zapovednika Zbornog područja Knin, koji je u oktobru 1995. godine tvrdio da je informacija UN o uništenim kućama u Sektoru Jug "potpuno neistinita" i da se prema njegovim saznanjima "radi o 2.000 do 3.000, a ne o 22.000 kuća."

Pozivajući se na rezultate popisa stanovništva i stambenih objekata iz 1991. godine, branioci su takođe ukazali da je u nekim selima i zaseocima – prema izveštajima vojnih posmatrača – potpuno ili delimično uništeno nekoliko puta više kuća nego što ih je registrovano u popisu iz 1991. Svedok nije umeo da objasni kako je do toga došlo sem što je ponovio da se podaci iz završnog izveštaja zasnivaju na informacijama koje su dostavljale patrole UN koje su obilazile ta područja, dodavši da se zone odgovornosti pojedinih timova vojnih posmatrača UN nisu poklapale sa opštinskim granicama, već su pokrivale određena područja u okolini mesta na kojem su bili stacionirani. Sumnju u uporedivost rezultata popisa i podataka iz izveštaja UN izrazio je i predsedavajući sudija, koji je pozvao strane da pokušaju da o tome postignu neki sporazum.

Odbrana je svedoku ukazala na deo iz njegove pisane izjave istražiteljima tužilaštva u kojem Antila navodi da su "Hrvati pljačkali i palili srpske kuće nezavisno od vojnih aktivnosti", kao i da su ljudi koji su pljačkali i palili ponekad bili izmešani – neki u uniformama a drugi u civilnim odelima. Pošto je svedok potvrdio tačnost tih navoda, branilac ga je pitao da li je bilo slučajeva da pljačkaši i palikuće prestanu to da rade kada ih vojni posmatrači UN zateknu na delu i konfrontiraju se s njima. Pošto je svedok potvrdio da se i to ponekad dešavalo, branilac ga je pitao "da li bi vojnici obustavili neku vojnu operaciju ako bi im to naredio tim vojnih posmatrača UN". Svedok se složio da to ne bi bilo moguće.

Suđenje Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču je danas prekinuto do utorka 13. maja ove godine.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 363

ODBRANA JADRANKA PRLIĆA: Podjelu Bosne je nudio Izetbegović, a ne Tuđman
DOZVOLA ZA UBIJANJE: Stanišić i Simatović izvan zakona a u službi Miloševića
PRITISCI I ŽALBE - Slučaj Ramuša Haradinaja nastavlja se na dva koloseka
ZAVRŠNE REČI - Okončano prvo "makedonsko suđenje" Haškog tribunala