Home



13.000 SPALJENIH KUĆA U KRAJINI




Prema izveštaju koji je u novembru 1995. sastavio svedok optužbe Kari Antila, od oko 22.000 kuća koje su patrole UN obišle u krajinskom Sektoru Jug, potpuno je uništeno 8.000 dok je delimično oštećeno više od 9.000 kuća. Najčešći uzrok uništenja ili oštećenja bila je vatra: registrovano je čak 13.000 spaljenih kuća

Kari Anttila, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuKari Anttila, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Na suđenju hrvatskim generalima Gotovini, Čermaku i Markaču tužilaštvo je na klupu za svedoke izvelo Finca Karija Antilu/Anttila, koji je od 14. avgusta do 10. decembra 1995. godine bio u timu vojnih posmatrača UN (UNMO) u krajinskom Sektoru Jug. Njegov zadatak je, pored ostalog, bio da napravi kompjutersku bazu podataka o stanovništvu koje je ostalo u Sektoru Jug i kućama koje su razorene u toku i nakon operacije "Oluja".

Na osnovu informacija koje su štabu UN u Kninu svakodnevno dostavljale patrole vojnih posmatrača, Akcionog tima za ljudska prava i Civilne policije UN, Antila je u septembru, oktobru i novembru 1995. godine napravio zbirne izveštaje o nalazima sa terena. Prema završnom izveštaju od 4. novembra 1995. godine, od oko 22.000 kuća koje su patrole UN obišle u gradovima, selima i zaseocima Sektora Jug, potpuno je uništeno 8.000 dok je delimično oštećeno više od 9.000 kuća. Najčešći uzrok uništenja ili oštećenja bila je vatra: patrole UN registrovale su 13.000 spaljenih kuća.

U samom Kninu je, prema izveštajima UN, totalno uništeno 69 a delimično je oštećena 591 kuća. Prema svedokovoj proceni, oko 40 procenata tih kuća razoreno je ili oštećeno u granatiranju 4. i 5. avgusta 1995. godine.

Zajedno sa norveškim kolegom Munkelienom, koji je svedočio pre dve sedmice, Antila je 17. avgusta 1995. učestvovao u analizi kratera od eksplozija 6 projektila ispaljenih iz višecevnog raketnog bacača, kao i u preliminarnoj proceni štete od granatiranja Knina. Zaključak te procene je bio da je granatiranje bilo usredsređeno na vojne ciljeve, u čijoj su se neposrednoj blizini nalazili pogođeni civilni objekti, a da je u drugim delovima grada – gde nije bilo vojnih ciljeva – pogođeno samo 3 do 5 civilnih objekata.

Kao i Munkelien pre dve sedmice, i Antila je danas tu procenu opisao kao površnu i izvedenu na brzinu a zaključak kao pogrešan. Opisao je da zbog neraščišćenih ruševina 17. avgusta nisu mogli pristupiti nekim delovima grada, a da su naknadne provere pokazale da ima još pogođenih civilnih objekata.

Gotovinin branilac Greg Kiho/Kehoe je Antilu unakrsno ispitivao na sličan način kao Munkeliena pre dve sedmice. Doveo je u pitanje njegovu stručnost za analize kratera i raspoznavanje artiljerijskih oruđa (svedok je po obrazovanju građevinski inženjer) i dokazivao je da neeksplodirani projektil koji su našli na mestu udara nije ispaljen iz bacača M-63 (koje je u naoružanju Hrvatske Vojske), već M-77 kojim su raspolagale srpske snage u Krajini. Kiho je, takođe, ukazivao da je u Kninu bilo mnogo više vojnih ciljeva nego što je to prvih dana svoje krajinske misije smatrao svedok, za koga je takozvana Severna kasarna bila tada jedina vojna meta.

Unakrsno ispitivanje Kari Antile biće nastavljeno sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 363

ODBRANA JADRANKA PRLIĆA: Podjelu Bosne je nudio Izetbegović, a ne Tuđman
DOZVOLA ZA UBIJANJE: Stanišić i Simatović izvan zakona a u službi Miloševića
PRITISCI I ŽALBE - Slučaj Ramuša Haradinaja nastavlja se na dva koloseka
ZAVRŠNE REČI - Okončano prvo "makedonsko suđenje" Haškog tribunala