Home



ZBUNJUJUĆA HRVATSKA ARTILJERIJA




Vojnim profesionalcima u mirovnim snagama UN je, prema svedočenju kanadskog generala Endrjua Leslija, bilo "zagonetno i zbunjujuće" šta su u stvari Hrvati gađali 4. i 5. avgusta 1995. u Kninu

Andrew Leslie kao načelnik štaba mirovnih snaga UN u krajinskom Sektoru JugAndrew Leslie kao načelnik štaba mirovnih snaga UN u krajinskom Sektoru Jug

Na kraju trodnevnog svedočenja na suđenju hrvatskim generalima optuženim za zločine počinjene u toku i nakon operacije "Oluja", kanadski general Endrju Lesli/Andrew Leslie je ovako sažeo utiske koje su on i njegove kolege u mirovnim snagama UN stekli o granatiranju Knina 4. i 5. avgusta 1995. godine.

"Tokom čitavog granatiranja" – rekao je general Lesli – "mi kao vojni profesionalci nismo mogli da shvatimo šta je Hrvatska vojska zapravo gađala. Shvatili smo da su gađali bateriju protiv-vazdušne odbrane, ali ne i kriterije koje su koristili za distribuciju vatre preko ostatka grada. Sa izuzetkom već pomenute baterije, videli smo vrlo malo dokaza o pogođenim, neutralisanim ili uništenim vojnim metama. Bilo nam je zagonetno i zbunjujuće šta ustvari Hrvati gađaju."

General Lesli je u najvećem delu tridesetogodišnje vojničke karijere bio je artiljerac, u avgustu 1995. godine je bio načelnik štaba mirovnih snaga UN u krajinskom Sektoru Jug a danas je komandant kopnenih snaga Kanade. Tokom današnjeg svedočenja objasnio je da postoje dve osnovne kategorije artiljerijskih meta: "tačkaste", koje se moraju napadati direktno i preciznim oruđima i "prostorne", koje dozvoljavaju takozvanu posrednu vatru kojom se pokriva šire područje u kojem se nalazi cilj napada. Hrvatska vojska, po njegovom mišljenju, nije u vreme "Oluje" raspolagala tehnologijom koja bi joj omogućavala gađanje "tačkastih" ciljeva bez velikog rizika kolateralne štete.

Na pitanje predsedavajućeg sudije šta je, u takvom slučaju, alternativa, svedok je odgovorio: "Ako nemate preciznost koja garantuje da možete pogoditi vojnu metu u civilnom okruženju, onda ne gađate takav cilj".

Tokom boravka u Kninu, Lesli se nekoliko puta sastao sa dvojicom od trojice optuženih – generalima Antom Gotovinom i Ivanom Čermakom. Gotovinu je opisao kao "dinamičnu, harizmatičnu i agresivnu osobu, inteligentnu i odlučnu", u čijem se prisustvu osećala "aura zapovedništva". Čermak, koji mu je predstavljen kao vojni guverner Knina, je na Leslija ostavio utisak "pomirljivog i kooperativnog čoveka, frustriranog zbog nemogućnosti da donosi političke odluke i "uvek zabrinutog, kao da nosi ceo svet na svojim plećima". Po njemu, Gotovina je bio "ratnik" a Čermak "administrator".

Nakon generala Endrjua Leslija, optužba je na klupu za svedoke izvela Mileta Sovilja iz gradića Gračac u Lici, čiji će se iskaz nastaviti sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 362

KONAČNA PRESUDA: Smanjene kazne generalu Hadžihasanoviću i brigadiru Kuburi
USPOMENE IZ KNINA: Bliski susret kanadskog i hrvatskih generala
ZAVRŠNICA SUĐENJA: Okončan dokazni postupak odbrane generala Delića
BAJRAM I VIDOVDAN 1992.: Praznički masakri u Domu kulture u Čelopeku
ŽALBA: General Strugar negira da je naredio granatiranje Dubrovnika