Home



"INDISKRIMINATIVNO I NAMERNO" GRANATIRANJE KNINA




General Endrju Lesli, bivši načelnik štaba UNCRO u Sektoru Jug a danas komandant kopnene vojske Kanade, na suđenju hrvatskim generalima Gotovini, Čermaku i Markaču svedoči o prvim danima "Oluje"

Andrew Leslie, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuAndrew Leslie, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

General Endrju Lesli/Andrew Leslie, komandant kopnene vojske Kanade, započeo je danas svedočenje na suđenju hrvatskim generalima optuženim za zločine počinjene tokom i nakon operacije "Oluja" u leto 1995. godine. Početak te operacije je Leslija, tada u činu pukovnika, zatekao u Kninu, na položaju načelnika štaba UNCRO u Sektoru Jug.

Knin je početkom avgusta 1995. godine bio nebranjen grad – rekao je kanadski general. Nije bilo nikakvih priprema za odbranu i u gradu je bilo malo vojnika, budući da su sve snage krajinskih Srba prebačene na liniju razdvajanja u očekivanju napada.

Napad je počeo 4. avgusta u 5 časova ujutro masivnom artiljerijskom vatrom koju general Lesli – koji je najveći deo tridesetogodišnje vojničke karijere proveo u artiljeriji – opisuje kao "nasumičnu, sinhronizovanu i kontinuiranu", usmerenu na čitav grad. Nakon dva sata intenzitet se donekle smanjio i vatra se koncentrisala na određene delove grada, uključujući centar, kao i pojedine lokacije za koje Lesli kaže da su predstavljale vojne mete: ranžirna stanica, fabrički kompleks i protivvazdušna baterija vojske krajinskih Srba. Granatiranje je nastavljeno do noći, da bi se sledećeg jutra nastavilo po istom obrascu i trajalo do ulaska hrvatskih snaga, oko 11 časova 5. avgusta.

Komandant snaga UN u Sektoru Jug, kanadski general Foran, je u podne 4. avgusta uputio pismo zapovedniku hrvatskih snaga u tom sektoru, generalu Gotovini, u kojem protestuje zbog napada na nevine civile i objekte UN i traži momentalni prekid vatre i povlačenje hrvatskih snaga iz zone razdvajanja. Sudije su taj dokument prihvatile u dokaze uprkos prigovoru Gotovinine odbrane da nema ni jednog dokaza da je optuženi general primio tu protestnu notu. Svedok tvrdi da mu je nekoliko dana kasnije kapetan Marin Luković – oficir za vezu generala Gotovine sa snagama UN – u jednom razgovoru potvrdio da je svestan sadržaja i značaja tog pisma.

General Lesli je opisao kako je, 5. avgusta ujutro, na zahtev jednog srpskog lekara sa 6 oklopnih transportera otišao do kninske bolnice da evakuiše tridesetak pacijenata od kojih su mnogi bili u kritičnom stanju. U bolnici je, tvrdi, video "veliki broj leševa" poslaganih u hodnicima i u jednoj improvizovanoj mrtvačnici. Na zahtev sudije da bude precizniji, svedok je rekao da je leševa bilo "više od 30 a manje od 50 ili 60".

Ubrzo po povratku konvoja iz bolnice, pred bazu UN su došli tenkovi i vojnici Hrvatske vojske koji su blokirali izlaz i sprečili pripadnike UN da napuste bazu i odu do grada kako bi utvrdili šta se tamo događa. Blokada baze je, prema Lesliju, trajala do 9. avgusta a on je bio među prvima koji su je napustili. Tog dana je, naime, otišao u Zagreb da preuzme dužnost načelnika štaba UNCRO. U Zagrebu je napisao izveštaj u kojem je granatiranje Knina kvalifikovao kao "indiskriminativno i namerno". Uprkos prigovoru Gotovinine odbrane i taj izveštaj je uveden u dokaze.

Pred kraj današnje rasprave počelo je unakrsno ispitivanje generala Leslija, koje će se nastaviti u sledeća dva dana.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 362

KONAČNA PRESUDA: Smanjene kazne generalu Hadžihasanoviću i brigadiru Kuburi
USPOMENE IZ KNINA: Bliski susret kanadskog i hrvatskih generala
ZAVRŠNICA SUĐENJA: Okončan dokazni postupak odbrane generala Delića
BAJRAM I VIDOVDAN 1992.: Praznički masakri u Domu kulture u Čelopeku
ŽALBA: General Strugar negira da je naredio granatiranje Dubrovnika