Home
GENERAL LESLI POD PALJBOM ODBRANE GENERALA GOTOVINE
U oštrom unakrsnom ispitivanju, branilac generala Gotovine nastojao da diskredituje svedoka optužbe – kanadskog generala Endrjua Leslija – kojeg smatra najodgovornijim za tačku optužnice o prekomernom granatiranju Knina
Andrew Leslie, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču
Generala Endrjua Leslija/Andrew Leslie, bivšeg načelnika štaba mirovnih snaga UN u krajinskom Sektoru Jug a danas komandanta kopnene vojske Kanade, odbrana hrvatskog generala Ante Gotovine smatra direktno odgovornim za tačku optužnice kojom se njen klijent tereti za prekomerno granatiranje Knina na početku operacije "Oluja", 4. i 5. avgusta 1995. godine.
Prema Leslijevim izveštajima i izjavama iz tog vremena, na Knin je 4. i 5. avgusta 1995. godine ispaljeno približno 3.000 projektila, od čijih je eksplozija poginulo između 300 i 500 ljudi, pretežno civila, a oštećeno je oko 300 kuća. Kanadski general nije danas ni potvrdio ni povukao te brojke, ukazujući samo da se radilo o tadašnjim procenama, zasnovanim na informacijama koje su iz različitih izvora stizale u štab Sektora Jug.
Branilac generala Gotovine je ovim procenama obima i posledica granatiranja suprotstavio izveštaj vojnih posmatrača UN koji su 17. avgusta 1995. izvršili preliminarnu procenu štete, kojom je obuhvaćeno oko 70 procenata gradskog područja Knina. Prema njihovom izveštaju, granatiranje je u najvećem delu bilo usmereno na vojne ciljeve u čijoj su se blizini nalazili i pogođeni civilni objekti. Osim tih, pogođeno je još samo 3 do pet civilnih objekata u drugim delovima grada.
Pošto mu je branilac to citirao, general Lesli – koji je u to vreme već bio na novoj dužnosti načelnika Glavnog štaba UNCRO u Zagrebu, je kratko odgovorio da mu je taj izveštaj poznat i da se seća da je izazvao dosta kontraverzi. Branilac se nakon toga pozvao na konačnu procenu štete od granatiranja, napravljenu nedelju dana kasnije koja je, kako je rekao, "bila dosledna sa preliminarnom procenom". Svedok je odgovorio da ne zna za tu konačnu procenu i da bi voleo da je vidi, ali je branilac priznao da je nema i da niko – pa ni tužilaštvo – nije u stanju da pronađe taj izveštaj.
U na momente veoma oštrom unakrsnom ispitivanju, Gotovinin branilac Greg Kiho/Kehoe – inače bivši tužilac u Tribunalu – je generala Leslija optužio da se 3. avgusta 1995. godine oglušio o brojna upozorenja na predstojeći napad hrvatskih snaga na Krajinu, da je propustio da na vreme podigne stepen pripravnosti u bazi UN u Kninu i da je tako ugrozio bezbednost osoblja UN koje nije na vreme povučeno u bazu već je 4. avgusta – pod artiljerijskom paljbom – tokom čitavog dana skupljano na raznim lokacijama u gradu i prebacivano do baze. Optužio ga je, takođe, da je odlikovan za nešto što nije uradio: spašavanje četrdesetak civila zaposlenih u UN koje je pod artiljerijskom paljbom 4. avgusta oklopnim transporterima prebacio do baze UN. Kanadski general je, međutim, mirno odgovarao na sve ove i druge optužbe branioca, kojeg je sudija u nekoliko navrata opomenuo zbog takvog načina unakrsnog ispitivanja.
General Lesli će sutra odgovarati na pitanja strana o tome koji su se objekti i postrojenja 4. i 5. avgusta 1995. godine u Kninu mogli smatrati legitimnim vojnim ciljevima.
Vezani izvještaji
- Predmet : Gotovina i drugi - "Operacija Oluja"
- 2008-04-22 "INDISKRIMINATIVNO I NAMERNO" GRANATIRANJE KNINA
- 2008-04-17 TENKOM PREKO LEŠEVA
- 2008-04-16 VLASTI SU MOGLE DA SPREČE PALJEVINE I PLJAČKE
- 2008-04-24 ZBUNJUJUĆA HRVATSKA ARTILJERIJA
- 2008-04-25 OCA PREPOZNAO PO TABAKERI
- 2008-04-28 "AROGANTNI" ILI "NEMOĆNI" GENERAL
TV Tribunal 362
KONAČNA PRESUDA: Smanjene kazne generalu Hadžihasanoviću i brigadiru Kuburi
USPOMENE IZ KNINA: Bliski susret kanadskog i hrvatskih generala
ZAVRŠNICA SUĐENJA: Okončan dokazni postupak odbrane generala Delića
BAJRAM I VIDOVDAN 1992.: Praznički masakri u Domu kulture u Čelopeku
ŽALBA: General Strugar negira da je naredio granatiranje Dubrovnika