Home



MANDIĆEVE “TEHNIČKE USLUGE” U ZATVORU KULA




Kroz zatvor Kula je, prema zvaničnim podacima RS, od maja 1992. do oktobra 1994. prošlo oko 10.000 muslimanskih civila, a radnici Ministarstva pravosudja – tvrdi bivši ministar Momčilo Mandić – su samo “pružali tehničke usluge” njihovom čuvanju.

Momčilo Mandić, svjedok na sudjenju KrajišnikuMomčilo Mandić, svjedok na sudjenju Krajišniku

S obzirom na višegodišnju policijsku karijeru u kojoj je dogurao do položaja pomoćnika ministra unutrašnjih poslova BiH i zamenika ministra istog resora u Republici Srpskoj, Momčilo Mandić je danas, u odgovorima na pitanja tužioca i sudija, ispoljio začudjujuće neznanje o nekim “stručnim” pitanjima. Nije, recimo, umeo da objasni razliku izmedju “zarobljenih lica i lica lišenih slobode”, zatim kakvi su to “prethodni operativni razgovori” vodjeni s takvim licima, a najviše se mučio sa pitanjima predsedavajućeg sudije koji je hteo da zna “kakav je bio pravni osnov za lišavanje slobode civila, a u svrhu razmene?”

Trećeg dana svedočenja na sudjenju Momčilu Krajišniku tužilac je prešao na period od maja do novembra 1992. godine, u kojem je Momčilo Mandić bio na položaju ministra pravosudja tadašnje Srpske republike BiH. U njegovoj nadležnosti su, pored ostalog, bili zatvori, uključujući i KP dom Butmir, poznatiji kao Kula. Prema jednom dokumentu Centralne komisije za razmenu, koji je tužilaštvo danas uvelo u dokaze, taj zatvor je od 1992. do 1994. “korišćen kao mesto u kojem su smešteni muslimanski civili” i kroz njega je u tom periodu prošlo oko 10.000 Muslimana.

Mandić je rekao da “nema razloga da sumnja u taj podatak” ali da on – uprkos činjenici da je 1992. imao kancelariju u tom zatvoru - “ne zna da li su u Kuli bili civili.” Ako ih je bilo, dodaje, “verovatno su tu sklonjeni sa teritorija na kojima je bilo ratnih dejstava.” Ne ume, medjutim, da objasni zašto onda u dokumentu ne piše da su “evakuisani” a ne “lišeni slobode”.

Osoblje zatvora Kula – koje je potpadalo pod Ministarstvo pravosudja – je samo “pružalo tehničke usluge” čuvanja, obezbedjenja, ishrane... “zarobljenih lica i lica lišenih slobode” koji su, tvrdi Mandić, bili u nadležnosti policije i vojske, pred kojima su on i njegovo ministarstvo bili nemoćni.

Prema zvaničnim dokumentima koje je predočio tužilac, u nadležnosti Mandićevog ministarstva su bile i razmene “lica lišenih slobode”. Mandić, medjutim, to negira i tvrdi da je za razmene bila nadležna Centralna komisija u kojoj su pored Ministarstva pravosudja bili zastupljeni i Ministarstva unutrašnjih poslova i odbrane. Tužilac, dalje, tvrdi da je Mandić izvesno vreme lično rukovodio tom komisijom i to ilustruje snimcima presretnutih telefonskih razgovora koji su emitovani u sudnici. U jednom od tih razgovora Mandić upućuje sagovornika da po pitanju razmena komunicira direktno s njim, dok ne nadje novog predsednika Komisije za razmene, pošto je dotadašnji podneo ostavku. U presretnutom razgovoru sa Momčilom Krajišnikom, čiji je snimak takodje emitovan, Mandić obećava da će izvesnog Dušana Savića i njegovu porodicu lično “staviti na spisak za sutrašnju razmenu.”

To što mu se Krajišnik obratio rečima “budući da si ti u toj komisiji”, tvrdi Mandić, ne znači da je on bio njen član, već da su ga tadašnji predsednik Skupštine RS i drugi “poistovećivali sa Ministarstvom pravosudja i Komisijom za razmenu.” A on je “izlazio u susret” takvim molbama i, “kao višegodišnji sarajevski policajac”, koristio veze sa svojim bivšim saradnicima koji su ostali u Sarajevu, jer je “imao dobru volju da se ta stvar (razmena) obavi.”

Tokom osmomesečnog “ministrovanja u vladi RS”, kaže Mandić, njegova glavna nastojanja bila su “usmerena na stvaranje pravne države.”

Svedočenje Momčila Mandića biće nastavljeno sutra posle podne.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 214

TVRDNJE BEZ DOKAZA: Sudije ne veruju na reč
MESTO ZLOČINA: Kako je farma u Lapušniku pretvorena u logor
PRIRODA SUKOBA: Orićeva odbrana se slaže sa veštakom optužbe
SLOBODNI PROLAZ: Bliski susret dva Momčila u sudnici Tribunala
NA NAJVIŠEM NIVOU: Kako je rješavan problem mudžahedina
U ROKU ODMAH: Savet bezbednosti zahteva punu saradnju sa Tribunalom