Home



DEPEŠA KOJA JE ZAPOČELA RAT U BIH




Insajder iz ratne administracije bosanskih Srba, Momčilo Mandić, u nastavku svedočenja na sudjenju Momčilu Krajišniku potvrdio da je u martu 1992. potpisao depešu sa nalogom za razdvajanje MUP BiH na nacionalnoj osnovi.

Momčilo Mandić, svjedok na sudjenju KrajišnikuMomčilo Mandić, svjedok na sudjenju Krajišniku

Rat u BiH započet je u proleće 1992. godine razdvajanjem republičkog MUP po nacionalnoj osnovi. Sa ovom je tvrdnjom tužilac Alan Tiger/Tieger suočio danas Momčila Mandića u nastavku njegovog svedočenja na sudjenju bivšem političkom vodji bosanskih Srba Momčilu Krajišniku, optuženom za genocid i druge ratne zločine.

Mandić, koji je u to vreme bio pomoćnik ministra unutrašnjih poslova BiH i istovremeno zamenik ministra policije Srpske republike BiH, je 31. marta 1992. godine centrima Službe bezbednosti u svim većim gradovima uputio direktivu da je “neophodno razdvojiti zajednički MUP” i stvoriti “srpski MUP na svim teritorijama sa većinskim srpskim stanovništvom”. Poruka je izazvala burne reakcije javnosti i pripadnika MUP, a pre svega njemu nadredjenog ministra u vladi BIH, Alije Delimustafića.

“Ja sam samo prenosio naloge nadredjenih, na osnovu zaključaka Skupštine srpskog naroda BiH iz februara 1992. o potrebi razdvajanja zajedničkog MUP”, objasnio je Mandić. Njemu nadredjeni u ovom slučaju bili su ministar unutrašnjih poslova administracije na Palama Mićo Stanišić i Skupština Srpske republike BiH čiji je predsednik bio Momčilo Krajišnik.

Momčilo Mandić nije negirao ulogu “dvostrukog drugog čoveka” bosanske policije - pomoćnika u Sarajevu i zamenika na Palama - a na pitanje tužioca da li je tada bio svestan da direktiva koju je poslao može dovesti do medjunacionalnog sukoba, Mandić je odgovorio da “nije o tome razmišljao”. On je odbacio tezu tužioca da je njegovom direktivom, odnosno razdvajanjem zajedničkog MUP započeo rat u BiH. “Bilo je sukoba i pre te depeše”, tvrdio je Mandić pominjući incidente u Bijeljini

Suočen sa izvodima iz intervjua u kojima je izjavio kako je “zajedno sa Stanišićenm on započeo rat u BiH”, Mandić je objasnio da se radi o “slobodnoj novinarskoj interpretaciji”, te da se on ne seća “šta je tačno izjavio pre 10 godina”. Činjenicu da se još u nekolio navrata njegovo svedočenje nije poklopilo sa javnim izjavama koje mu je poredočio tužilac, Mandić je objasnio time što je bio u sukobu sa Biljanom Plavšić te se, želeći da “poveća sopstvenu značaj u odnosu na nju”, hvalio i preterivao u svojim izjavama.

Mandić je ponovio da su naveći uticaj u RS 1992. godine imali Radovan Karadžić i Momčilo Krajišnik, pominjući uz njih i “profesora Djerića, ministra policije Stanišića i sve poslanike Skupštine RS”.

Mandić svedoči uz takozvani slobodan prolaz odnosno garancije suda da će nakon svedočenja biti vraćen u Beograd, odnosno da neće biti izručen vlastima u Sarajevu koje ga traže zbog navodnih finansijskih malverzacija.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 214

TVRDNJE BEZ DOKAZA: Sudije ne veruju na reč
MESTO ZLOČINA: Kako je farma u Lapušniku pretvorena u logor
PRIRODA SUKOBA: Orićeva odbrana se slaže sa veštakom optužbe
SLOBODNI PROLAZ: Bliski susret dva Momčila u sudnici Tribunala
NA NAJVIŠEM NIVOU: Kako je rješavan problem mudžahedina
U ROKU ODMAH: Savet bezbednosti zahteva punu saradnju sa Tribunalom