Home
"VANREDNIH DOGAĐAJA NIJE BILO"
Odbrana Draga Jokića, bivšeg načelnika inženjerije Zvorničke brigade VRS, nastoji dokazati da njen branjenik nije imao ni direktnog ni posrednog udjela u "istorijskoj činjenici" ubijanja zarobljenih Bošnjaka poslije pada Srebrenice
Ljubo Bojanović, svjedok na sudjenju Jokiću
Redovan ratni izvještaj Zvorničke brigade upućen komandi Drinskog korpusa za 14. juli 1995. završavao se frazom: "Vanrednih dogadjaja nije bilo". Izvještaj je napisao Dragan Jokić, dežurni operativni oficir tog dana, a potpisao Dragan Obrenović, načelnik štaba brigade. Obojica su u Haškom tribunalu optužena - a Dragan Obrenović je, poslije priznanja krivice, i osudjen - upravo zbog vanrednih dogadjaja tog i sljedećih dana.
Ljubo Bojanović, svjedok odbrane Dragana Jokića, je u julu 1995. bio u komandi Zvorničke brigade, radio je u "organu za moral, vjerske i pravne poslove", a obavljao je i druge zadatke "koji nisu striktno vezani za to".
Jedan takav zadatak obavio je u zoru 14. jula : po naredjenju Dragana Obrenovića odveo je na položaje u blizini Orahovca pedesetak policajaca, pripadnika specijalne jedinice MUP RS, inače stacioniranih u Doboju. Oni su, izmedju ostalog, raspolagali i sa dvije "prage" - vozila sa dvocjevnim protivavionskim mitraljezima. Zašto su ti specijalci došli i zašto je dobio naredjenje da ih odvede na tu lokaciju, svjedok niti je znao niti je "bilo njegovo" da za to pita svog nadredjenog ili same policajce. Obavio je zadatak i već u šest sati ujutro vratio se u komandu i počeo baviti rutinskim poslovima.
Na pitanje da li je znao da je u poslijepodnevnim i večernjim satima tog istog dana na prostoru Orahovca izvršena masovna egzekucija bošnjačkih zarobljenika, što, po riječima advokata Miodraga Stojanovića, "postaje istorijska činjenica", svjedok je odgovorio da o tome ništa nije znao do potpisivanja Dejtonskog sporazuma. Po njegovom mišljenju, za to je znao sasvim uzak krug starješina. Ostali, istakao je, "stvarno nikad ništa konkretno o "drami ubijanja" nisu doznali. "Te nam informacije nisu bile dostupne, i bolje je što nisu," rekao je Bojanović.
Jedan iz "uskog kruga starješina", koji je znao za pogubljenja u Orahovcu, po sopstvenom priznanju, bio je Dragan Obrenović. U "izjavi o činjenicama", Obrenović, koji je poslije priznanja krivice osudjen na 17 godina zatvora i kaznu izdržava u Norveškoj, je rekao: "Znao sam da se vrši operacija ubijanja". On je pomenuo da je 15. jula u hodniku komande u Zvorniku razgovarao sa Draganom Jokićem, koji ga je obavijestio da ima "ogromnih problema sa ukopavanjem strijeljanih i sa čuvanjem zatvorenika koje tek treba strijeljati".
Odbrana, medjutim, tvrdi da Jokić ništa nije znao i ni u čemu nije učestovao. Na dan egzekucije u Orahovcu, Jokić je bio operativni dežurni, a u tom svojstvu - dokazuje odbrana - nije mogao da izdaje naredjenja niti da napušta "dežuranu." Naredjenja inžinjerijskoj četi je, tvrdi odbrana, izdavao načelnik štaba Obrenović, a ne načelnik inžinjerije Jokić. Te i druge tvrdnje odbrana nastoji potkrijepiti iskazima svojih svjedoka i dokazati da njen branjenik nije imao nikakvog udjela u "istorijskoj činjenici" ubijanja zarobljenih Bošnjaka poslije pada Srebrenice u julu 1995.
Vezani izvještaji
TV Tribunal 198
ODBRANA ZDRAVLJA: Otvorena procedura da se Miloševiću imenuje branilac
IZJAŠNJAVANJE: Mirko Norac u jednodnevnoj poseti Hagu
AGRESIJA ILI SAMOODBRANA - Odbrana dokazuje da je Dubrovnik bio legitimni vojni cilj
KNJIGA DEŽURNOG OFICIRA: "Bezvezna izjava napisana u afektu"
OMARSKA I KERATERM: Krajem godine peto suđenje za prijedorske logore
BEGUNCI: Del Ponte i dalje uverena u skori dolazak Karadžića i Mladića