Home



POTPIS I PEČAT ZA AUTENTIČNOST




Tužitelji su izveli dva svjedoka koji su se bavili prikupljanjem i arhiviranjem vojnih dokumenata Armije BiH kako bi dokazali autentičnost dokumenata ponudjenih na usvajanje na sudjenju Hadžihasanoviću i Kuburi.

Sabahudin Smirko, svjedok na sudjenju Hadžihanoviću i KuburiSabahudin Smirko, svjedok na sudjenju Hadžihanoviću i Kuburi

Tužitelji na sudjenju bivšim zapovjednicima u Armiji BiH tokom svog postupka su uveli u dokazni materijal brojne vojne dokumente koji trebaju potvrditi i potkrijepiti navode iz optužnice i iskaze svjedoka o ratnim dogadjajima u srednjoj Bosni. Da bi suce uvjerili u autentičnost tih dokumenata, tužitelji su izveli dva svjedoka koji su se bavili prikupljanjem i arhiviranjem vojnih dokumenata Armije BiH.

Bivši načelnik arhive Armije BiH Adem Omerkić objasnio je metode utvrdjivanja autentičnosti dokumenata u njegovoj arhivi, iz koje su predstavnici Tribunala u posljednje četiri godine iznijeli tisuće dokumenata, u kopijama ili originalima. Omerkić je objasnio da je autentičnost procjenjivao kroz nekoliko elemenata - tko ih je predao, kroz oblik akta, potpise i pečate.

Medjutim, obrana generala Envera Hadžihasanovića i Amira Kubure dovodi u pitanje vjerodostojnost dijela dokumentacije na koju se oslanja tužitelj. U protuispitivanju svjedoka Omerkića, braniteljica Edina Rešidović je ukazivala kako je arhivarima nekad bilo nemoguće utvrditi da li su potpisi i pečati bili originalni. Uzevši za primjer jedan dokument s potpisom Hadžihasanovića (čiji sadržaj nije spomenut na ovoj raspravi), ona je sugerirala, a svjedok se suglasio, da se ne zna da li je baš general izdao taj dokument, te kojim putem je on došao do centralne arhive.

No, sljedeći svjedok tužitelja objašnjavao je upravo taj postupak - na koji su način dokumenti prikupljani i dostavljani do centralne arhive. "Dokumenti su morali zadovoljiti odredjene kriterije" da bi bili prihvaćeni u evidenciju brigade, kazao je Sabahudin Smirko, načelnik službe za opće poslove u 7. mehanizovanoj brigadi (bivšoj 7. muslimanskoj brigadi) ABiH u Zenici. "Morali su imati potpise ovlaštenog lica i pečate", objasnio je svjedok navodeći da je on morao poznavati potpise komandanata i ovlaštenih lica kao i izgled pečata.

Na pitanje obrane o tome je li naišao na primjerke dokumenata s neovlaštenim potpisima i pečatima te na druge zloupotrebe pečata brigade, svjedok je odgovorio da se ne sjeća takvih slučajeva.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 196

RATNI CILJEVI SDS: Neprirodni zahtevi dovode do neprirodnih rezultata
"SARAJEVSKA KOLEKCIJA" ARMIJE BIH: Da li su arhivari znali šta arhiviraju?
MUKE PUKOVNIKA KAREMANSA: Kad odbrana svog svedoka tretira kao okrivljenog
SLUČAJ ČERMAK I MARKAČ: U toku pripreme suđenja za "Oluju"
NEREALNA OČEKIVANJA: Milorad Dodik o najavama Karadžićevog hapšenja