Home
OTVORENA GRANICA ZA DOBROVOLJCE
Po svjedočenju Miroslava Deronjića na sudjenju Momčilu Krajišniku SDS je u podrinjskim opštinama preuzimao vlast po "prepoznatljivom obrascu", u kojem su značajnu ulogu odigrali "arkanovci" i drugi dobrovoljci iz Srbije
Miroslav Deronjić, svjedok na sudjenju Krajišniku
Upitan, od strane sudije, šta ga je navelo na zaključak da su "aktivnosti JNA i dobrovoljaca realizovane po dogovoru najviših organa Republike Srpske i Srbije", Miroslav Deronjić je u nastavku svjedočenja na sudjenju Momčilu Krajišniku odgovorio da mu je, kao tadašnjem predsjedniku Kriznog štaba Bratunca, bio dobro poznat stav vlasti u Srbiji prema naoružavanju Srba i dolasku dobrovoljaca u istočnu Bosnu. A u stav rukovodstva bosanskih Srba Deronjić se, kako je rekao, "lično osvjedočio" kad je 11. maja '92. na Palama, na sastanku kojem su prisustvovali Karadžić, Mladić i Ostojić, podnio izvještaj o tome šta je uradio u Glogovi. "Nisam ni uhapšen ni kritikovan, nego nagradjen aplauzom."
Ono što je Deronjić uradio u selu Glogova pored Bratunca bilo je prisilno iseljavanje cjelokupnog bošnjačkog stanovništva. U napadu koji je naredio Deronjić, a u kojem su pored lokalne TO i policije učestvovali i dobrovoljci iz Srbije kao i oklopna jedinica JNA, ubijeno je 65 bošnjačkih civila. Deronjić je priznao krivicu i čeka da mu se izrekne kazna za taj zločin.
Mada su "arkanovci" i druge paravojne jedinice odigrale ključnu ulogu u "preuzimanju vlasti" u susjednim opštinama Bijeljini, Zvorniku i Višegradu, Deronjić je - kako je danas rekao - prvi put vidio dobrovoljce u Bajinoj Bašti na srbijanskoj obali Drine. Policija u Bajinoj Bašti je regulisala saobraćaj da prodje njihova kolona automobila, a granična policija ih je pustila u Bosnu bez ikakvog zadržavanja.
To i kasniji dogadjaji otkrivali su da je postojao obrazac i redoslijed aktivnosti paravojske i JNA, obrazlagao je Deronjić, tvrdeći da su i jedni i drugi dolazili s unaprijed postavljenim ciljem. Prvo bi u opštine u kojima do tada nije bilo sukoba, stigli dobrovoljci i uslijedila bi ubistva, nasilje, pljačka, zastrašivanje, panika i atmosfera krajnje napetosti. Nakon toga bi stizale snage JNA sa prividnom namjerom da uspostave red, ali bi unijeli dodatni strah i sve bi se završavalo dobrovoljnim ili prinudnim odlaskom Muslimana.
"Činjenica da je armija stigla u Bratunac dva do tri dana nakon što su došli dobrovoljci, ukazuje na to da je primijenjena ista šema. Svi ovi dogadjaji su osmišljeni sa ciljem da Srbi preuzmu vlast i tamo gdje su bili u većini i tamo gdje su bili u manjini", rekao je Deronjić.
Paravojnici, koje je predvodio izvjestan "Peki", zauzeli su hotel "Fontana" i uputili ultimatum Muslimanima da do 12 časova napuste sve funkcije koje su držali u Bratuncu. Deronjić je svjedok da je tako i bilo: svi funkcioneri muslimanske nacionalnosti napustili su ne samo funkcije nego i grad.
Vlast je osvojena, ali etničko čišćenje je tek počelo. U tome je učestvovao i sam svjedok, izdajući naredjenje za napad, paljevine kuća i prisilno iseljavanje mještana iz sela Glogova, a zatim i za pritisak da to učine i oni iz prigradskih naselja Suha i Voljevica, kao i iz samog Bratunca.
Obavezavši se na punu saradnju sa tužilaštvom, Deronjić se na procesu Momčilu Krajišniku, bivšem političkom lideru bosanskih Srba, pojavio šesti put u ulozi svjedoka optužbe. Njegovo svjedočenje još nije završeno.
Vezani izvještaji
TV Tribunal 180
DOGOVOR NA "NAJVIŠEM NIVOU": Kako je "nameštaj" iz Srbije prelazio Drinu
"VUKOVARSKA TROJKA": Suđenje za masakr u Ovčari tek sljedeće godine
OBIČNO NEPOZNATE PALIKUĆE: Dan kada je gorela Guča Gora
OGRANIČAVANJE DUBROVAČKE ŠTETE: Odbrana osporava nalaze eksperta UNESCO
"DUŠEVNE PATNJE" U SUDNICI: Novi advokat u pripravnosti za Vojislava Šešelja
SLUČAJ MAGLOV: Suđenje advokatu zbog nepoštovanja suda
DIEGO ARRIA: Tribunal je sila koja se ne može zaustaviti