Home



KARADŽIĆ I "ZAKONI HAOSA"




Radovan Karadžić u završnici unakrsnog ispitivanja Momira Nikolića tvrdio da su sukobi u Podrinju bili posljedica "mržnje patoloških razmjera" i da se sve odvijalo po "vjekovnom automatizmu" i u skladu sa "zakonima haosa", a ne nečijim naređenjima. Nikolić isključuje mogućnost da su operacije VRS bile neplanirane i neorganizovane i kaže da je prihvatio svoj dio odgovornosti za "stravične zločine" počinjene u Srebrenici u julu 1995. i da se zbog toga danas "osjeća lakše", te preporučuje i drugima da to učine

Momir Nikolić, svjedok na suđenju Radovanu Karadžiću Momir Nikolić, svjedok na suđenju Radovanu Karadžiću

Bivši predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić je u nastavku unakrsnog ispitivanja Momira Nikolića sugerisao da je "mržnja patoloških razmjera" između Srba i Muslimana na području Podrinja dovela do tragedije u Srebrenici u julu 1995. godine. Po Karadžiću se, naime, sve odvijalo po "vjekovnom automatizmu" i u skladu sa "zakonima haosa", a ne po njegovoj volji ili nečijim naređenjima.

Nikolić je, međutim, isključio svaku mogućnost da su vojne operacije izvođene neplanirano i nekontrolisano, odnosno da nije bilo rukovođenja i komandovanja. "Da biste napali nekoga vi morate da isplanirate i pripremite operaciju i onda njome da komandujete", rekao je svjedok i dodao da je unutar tih operacija dolazilo do situacija koje nije moguće kontrolisati kao što je bio slučaj sa osvetama, ali su to, precizirao je, "pojedinačni zločini i individualna krivična djela".

Karadžić je, također, nastojao dokazati da nije bio upoznat sa masovnim strijeljanjem zarobljenih Srebreničana. Nikolić je na to odgovorio da on nikad nije ni tvrdio da je Karadžić znao ili da nije znao za strijeljanja. Međutim, ponovio je da je u kasnim večernjim satima 13. jula u kancelariji SDS u Bratuncu jasno čuo kako se Miroslav Deronjić pozvaona instrukcije dobijene od "svog šefa" Radovana Karadžića kada je Ljubiši Beari, oficiru bezbjednosti Glavnog štaba, rekao da ne želi da zarobljenici budu ubijeni u Bratuncu već negdje drugdje. Karadžić je, inače, nakon zauzimanja Srebrenice imenovao Deronjića za svog "civilnog komesara" u tom području.

Pred kraj unakrsnog ispitivanja Karadžić je Nikolića pitao da li bi - da se opet sve isto desi - drugačije postupio i odbio naređenja koja se kose sa njegovim principima. Nikolić je na to odgovorio da ga s ovom pameću i iskustvom više niko ne bi uspio prevariti i da bi – da se nađe u istoj situaciji – danas "pobjegao glavom bez obzira". Ali tada su, dodao je, bila druga vremena. "Pravio sam greške i ja sam to kao čovjek prihvatio", rekao je Nikolić koji smatra da bi i drugi trebali da prihvate svoj dio odgovornosti. "Ja sam to uradio i uopšte se ne kajem, i vjerujte mi osjećam se lakše što sam priznao, i prihvatio svoju odgovornost. Zbog toga što sam uradio ja se sada nekako lakše osjećam".

Suđenje se nastavlja u utorak, 21. februara iskazom britanskog novinara Roberta Bloka/Block.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 531

SREBRENIČKI RAPORT: Suočenje kapetana-pokajnika i vrhovnog komandanta
EKSPERTIZA ILI UVREDA ŽRTAVA: Sporna računica Tolimirovog veštaka
VEĆ VIĐENO: Nove nevolje sa svjedocima na suđenju zapovjednicima OVK
ZOOLOGIJA ZLOČINA: Frenki se odriče tigrova, škorpiona i žutih osa