Home



"LUDILO" U BRČKOM




Isak Gaši, nekadašnji jugoslovenski reprezentativac u veslanju, svedoči na suđenju Radovanu Karadžiću o zatočeništvu u logoru Luka 1992. godine. Šta su Srbi u Brčkom mislili o dugogodišnjim komšijama i šta Gaši misli o "stvaranju države samo za Srbe"

Isak Gaši, svjedok na suđenju Radovanu Karadžiću Isak Gaši, svjedok na suđenju Radovanu Karadžiću

Suđenje Radovanu Karadžiću nastavljeno je svedočenjem Isaka Gašija, nekadašnjeg jugoslovenskog reprezentativca u veslanju i člana Izvršnog odbora Stranke demokratske akcije (SDA) u Brčkom, koji je period od 10. maja do 7. juna 1992. godine proveo u različitim zatočeničkim objektima u tom gradu. O svom zatočeništvu Gaši je već dao iskaz na nekoliko tribunalovih suđenja, a danas je u dokaze uveden transkript njegovog svedočenja na suđenju bivšem predsedniku Skupštine bosanskih Srba Momčilu Krajišniku.

Prema sažetku koju je tužilac pročitao u sudnici, Gaši je 10. maja 1992. godine zatočen u objektu Elektro Brčko, da bi ga 27. maja dvojica policajaca prebacili u zgradu SUP a potom u logor Luka u kojem se, kako je rekao, nalazilo oko 200 zatočenika "jadnika, bednika kao i on sam". Gaši je doveden u logor nakon masovnih ubistava zatočenika u prvoj polovini maja, koje su, između ostalih, počinili Goran Jelisić "Adolf" i Ranko Češić. Svedok je video Češićakako izvodi 4 čoveka iz hangara logora Luka i puca im u leđa dok je Jelisića video kako "polupijan maše pištoljem" i preti da će "ubiti još 98 balija". Obojica su pred Tribunalom priznali krivicu za zločine u Luci; Jelisić je osuđen na 40 a Češić na 18 godina zatvora.

U kratkom glavnom ispitivanju, tužilac je Gašiju predočio nekoliko dokumenata na kojima je svedok prepoznao imena ljudi koji su ispitivali njega i njegovog oca u policijskoj stanici i logoru. Gaši je dalje prepoznao ime Konstantina Simonovića koji mu se predstavio kao komandant Istražnog zatvora Luka. Simonović je, rekao je Gaši, bio u policijskoj uniformi i dva puta je od svedoka tražio imena "muslimanskih ekstremista" obećavajući mu da će mu za "svako ime dati tabletu protiv dijareje" od koje je Gaši patio u logoru.

Tužilac je predočio i dva video snimka u kojima šef lokalne policije Žarko Ćosić govori da je "pre rata bilo konstantnih provokacija, da je bilo nemoguće živeti u gradu tako da su morali da isteraju Muslimane" kao i da su "Srbi u RS najviše propatili, doživeli velike žrtvei dali sve da naprave srpsku državu". Gaši je rekao da je pre rata bio u dobrim odnosima sa Ćosićem i da mu nije jasno odakle mu tvrdnja da je "imao problema sa Muslimanima". "Nisam imao dojam da može da govori oštro o ljudima sa kojima je proveo ceo život. Ne znam kako ovo izlazi iz čoveka. Lično ne mogu da verujem… Stvaranje države samo za Srbe, to mi je, ne znam ni ja – ludilo. Ne znam drugu reč da vam kažem".

Gaši će sutra odgovarati na pitanja Radovana Karadžića koji je u prvom delu današnjeg zasedanja završio unakrsno ispitivanje Kristijana Nilsena/Christian Nielsen, autora ekspertskog izveštaja o podeli policije BiH i funkcionisanju srpskog MUP. Karadžić je tvrdio da su logor Trnopolje "formirali sami zarobljenici" pošto su se plašili da idu kući gde "nemaju policijsku zaštitu". Nilsen je odbacio tu tvrdnju optuženog, ukazujući da "takav opis ne odgovara onome što jepronašao u dokumentima srpske policije".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 506

"OPASNE VEZE": Može li hrvatski zet da bude nepristrasan ekspert?
VOJNA EKSPERTIZA: Holanđani su mogli da odbrane Srebrenicu
PRIJATELJSKO OSPORAVANJE: Pobijanje iskaza i priznanja Milana Babića