Home
DA LI JE SRPSKI MUP STVARAN U TAJNOSTI?
Bosanski Srbi su od 1991. godine radili na stvaranju paralelnog MUP i izdvajanju iz republičkih struktura, tvrdi optužba na suđenju bivšim zvaničnicima policije RS. Svedok, bivši načelnik policije dobojske regije, kaže da nije znao za takva nastojanja i negira da je sastanak srpskih kadrova republičkog MUP u februaru 1992. godine bio tajno organizovan
U nastavku unakrsnog ispitivanja Andrije Bjeloševića bivšeg načelnika Centra službi bezbednosti (CSB) Doboj, tužiteljica se bavila planovima za izdvajanje srpskog MUP iz republičkih struktura tokom 1991. i 1992. godine, i svedokovim saznanjima o tome. Bjelošević svedoči na poziv odbrane prvog ministra policije bosanskih Srba Miće Stanišića, koji se sa Stojanom Župljaninom, šefom policije banjalučke regije, tereti za zločine nad Hrvatima i Muslimanima počinjene tokom 1992. godine u 20 bosansko-hercegovačkih opština.
Pošto Bjelošević tvrdi da nije znao za planove o izdvajanju srpskog MUP, tužiteljica mu je predočila transkripte nekoliko presretnutih telefonskih razgovora. U jednom od njih, s kraja jula 1991. godine, Radovan Karadžić kaže da je Aliji Izetbegoviću "u oči" rekao da će formirati paralelnu državu i policiju ukoliko budu nastavili da ga, kako je rekao, "zajebavaju".
Prema navodima optužbe jedan u nizu koraka u procesu osnivanja paralelnog srpskog MUP bio je sastanak u Banjaluci 11. februara 1992. godine, kada su se u hotelu "Bosna" okupili čelnici MUP srpske nacionalnosti. Bjelošević tvrdi da se ne seća ko ga je pozvao na taj sastanak ni da li je očekivao da se radi o kolegijumu kojem bi, po pravilu, trebalo da prisustvuju svi rukovodeći kadrovi bez obzira na nacionalnost. Ipak, kaže, nije mu bilo neobično što sastanak nije održan u zgradi CSB jer pretpostavlja da nije bilo mesta za veliki broj učenika. Kada mu je tužiteljica napomenula da je bilo samo 20 učesnika koji su mogli da stanu u salu za sastanke u CSB, svedok je naveo da "nije razmišljao o tome".
Negirao je, međutim, tvrdnju tužilaštva da se radilo o tajnom sastanku na koji nije pozvan zamenik republičkog ministra policije Vitomir Žepinić jer su ga smatrali izdajnikom srpskih interesa, pošto se zalagao za očuvanje jedinstvenog MUP. U prilog svojoj tezi da se nije radilo o tajnom okupljanju, bivši šef dobojske policije pozvao se na zaključak sastanka u kojem stoji da je neophodno što više uključiti medije u rad policije. Tužiteljica je, međutim, insistirala da zaključak koji govori da je potrebno angažovati medije na praćenju aktivnosti i odluka MUP ne može da se tumači kao angažovanje medija na izveštavanju o samom sastanku.
Još jedno neslaganje optužbe i svedoka, kojeg je tužiteljica Korner nazvala "veštim u skretanju teme", bilo je i po pitanju namera da se ministru Delimustafiću dostave zaključci sastanka. Svoj stav da je plan bio da se o zaključcima izvesti samo savet ministara i Skupština RS, tužiteljica je potkrepila citatima jednog od učesnika koji je istakao da se "mora distancirati od Alije Delimustafića" i da odluke sa sastanka treba predstaviti Savetu ministara i Skupštini RS, a "nakon ratifikacije krenuti u akciju".
Tužiteljica će Bjeloševića unakrsno ispitivati do kraja ove sedmice.Vezani izvještaji
- Predmet : Župljanin i Stanišić - "Bosna i Hercegovina"
- 2011-05-17 TUŽILAŠTVO: POLICIJSKE NAREDBE KAO "FASADA"
- 2011-05-13 (NE)OSTRAŠĆENOST DEMOGRAFSKOG EKSPERTA ODBRANE
- 2011-05-12 TUŽILAC: "STATISTIČKI BESKORISNI" NALAZI EKSPERTA ODBRANE
- 2011-05-19 KO ĆE PRVI
- 2011-05-20 TUŽILAC: "OLOŠ I UBICE" U REDOVIMA SRPSKE POLICIJE
- 2011-05-23 POLICAJAC PROTIV GRADONAČELNIKA
TV Tribunal 498
OD CRNE RIJEKE DO HAGA: Bliski susret Manojla Milovanovića i Zdravka Tolimira
MUP SA PREFIKSOM: Razdvajanje policije kao uvod u zločine
VIDEOTEKA: Goran Hadžić pred sudijama, ali sa bezbedne distance