Home



DA LI JE POLICIJA SPREČAVALA PRAVO GRAĐANA NA ODBRANU?




Ispitujući vojnog veštaka optužbe, branilac Franka Simatovića dokazivao da je svaki građanin SFRJ imao pravo da se "organizuje i pripremi za odbranu", a odmah zatim sugerisao da dobrovoljci Srpske radikalne stranke u strahu od policije nisu smeli nositi oružje, pa je predsedavajući sudija pitao "zašto bi MUP sprečavao nešto na šta svako ima pravo?"

Reynaud Theunens, svjedok na suđenju Jovici Stanišiću i Franku SimatovićuReynaud Theunens, svjedok na suđenju Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću

Odbrana Franka Simatovića je na početku unakrsnog ispitivanja vojnog veštaka optužbe Rejnoa Tunensa/Reynaud Theunens dokazivala da je MUP po zakonu o odbrani SFRJ - kao "nadležni organ društveno-političke zajednice" - imao pravo da učestvuje u pripremama građana za odbranu zemlje. Svedok se složio sa tom sugestijom, naglašavajući da je po zakonu proglašenje ratnog ili vanrednog stanja uslov za učešće policije u tim aktivnostima. U isto vreme, odbrana je ukazivala na zakonske odredbe koje su svakom građaninu SFRJ garantovale pravo da se uključi u odbranu zemlje.

Franko Simatović se, inače, zajedno sa svojim bivšim šefom u Državnoj bezbednosti Srbije Jovicom Stanišićem, tereti za osnivanje, obučavanje i snabdevanje policijskih i paravojnih jedinica koje su učestvovale u zločinima protiv nesrba tokom ratova u Hrvatskoj i BiH.

Odbrana osporava zaključak Tunensovog izveštaja po kojem je srpski MUP "kontrolisao ili na drugi način pomagao" dobrovoljačke paravojne jedinice poput "arkanovaca", "šešeljevaca" i "specijalaca" kapetana Dragana. Branilac je ukazao na izjavu jednog zaštićenog svedoka koji je rekao da dobrovoljci SRS u junu 1991. godine, kada su išli na ratišta u Hrvatskoj, u strahu od policije nisu smeli da sa sobom nose oružje kroz Srbiju. Svedok je na to odgovorio da se odnos srpskih vlasti prema paravojnim jedinicama ubrzo promenio i da je već od jeseni 1991. godine bilo dozvoljeno njihovo formiranje i delovanje.

Predsedavajući sudija je pitao branioca da to razjasni, budući da je s jedne strane dokazivao da su naoružani "šešeljevci" bili u strahu od policije, a s druge da je pravo svakog građanina bilo da se organizuje i uključi u odbranu zemlje. "Zašto bi MUP sprečavao nešto što je bilo pravo svakog građanina?", pitao je sudija Ori/Orie. Branilac Bakrač je pojasnio da su Srbi u Hrvatskoj i BiH imali pravo na organizovanje radi "odbrane i samozaštite" kada su te republike proglasile nezavisnost, ali da u isto vreme dobrovoljačke grupe nisu mogle slobodno da šetaju Srbijom, osim ukoliko nisu bile uključene u legalnu vojnu ili policijsku obuku.

Budući da je Tunens tvrdio da su srpski MUP i Državna bezbednost kao njegov deo u najmanju ruku tolerisali delovanje paravojne jedinice Željka Ražnatovića Arkana, branilac je pitao da li je policija mogla da reaguje ako se zna da je Srpska dobrovoljačka garda bila upisana u registar "društveno-političkih organizacija" Ministarstva pravde. Svedok je rekao da je to tema za pravnike kojom se on nije bavio, a sličan odgovor je dao i na pitanje da li su "arkanovci" mogli biti procesuirani u Srbiji za zločine koje su počinili u Hrvatskoj i BiH.

Unakrsno ispitivanje belgijskog vojnog veštaka će se nastaviti na sutrašnjem celodnevnom zasedanju.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 474

NEMA GROBOVA - NEMA ZLOČINA: Karadžić pita gde su sahranjene sarajevske žrtve
PREBROJAVANJE KOSTIJU: Kako je utvrđen minimalni broj žrtava iz Srebrenice
DO POSLEDNJEG DAHA: Šešelj veruje da neko manipuliše njegovim zdravstvenim stanjem
U SLUŽBI SLUŽBE: Kako je Državna bezbednost koristila Arkana i Šešelja