Home



SVJEDOČENJE "GRADITELJA" ZATVORA NA MOSTARSKOM HELIODROMU




Pero Nikolić, bivši ravnatelj Okružnog zatvora u Mostaru i "graditelj" vojnog zatvora na Heliodromu tvrdi da se sa bivšim načelnikom Uprave vojne policije Valentinom Ćorićem tokom rata nikada nije susreo. Njegov dugogodišnji prijatelj Josip Praljak, bivši zamjenik upravitelja zatvora na Heliodromu je u svom iskazu tvrdio drugačije

Pero Nikolić, svjedok odbrane Valentina ĆorićaPero Nikolić, svjedok odbrane Valentina Ćorića

Odbrana bivšeg načelnika Uprave vojne policije HVO Valetnina Ćorića je u nastavku svog dokaznog postupka ispitala Peru Nikolića, bivšeg ravnatelja Okružnog zatvora u Mostaru i u dokaze uvrstila njegovu pisanu izjavu. Njegovim iskazom odbrana je nastojala dokazati da Ćorić nije imao nikakve veze za osnivanjem vojnog zatvora HVO na Heliodromu.

Svjedok je u glavnom iskazu naveo da je Okružni zatvor u Mostaru bio predviđen za smještaj oko 200 zatvorenika. Kada su u ljeto 1992. godine ti kapaciteti popunjeni, svjedok je, tvrdi, potražio pomoć od općinskih vlasti koje su ga uputile na zapovjednika Kruševačke bojne Milu Pušića u vojarni HVO na Heliodromu.

Milo Pušić je stavio na raspolaganje jednu zgradu i dvije barake koje su u avgustu 1992. godine prilagođene i pretvorene u vojni zatvor HVO, a u koji su kasnije premješteni civilni i vojni zatvorenici, kao i ratni vojni zarobljenici iz Mostara. Svjedok kaže da je nadzor radova na pripremi vojnog zatvora vršio njegov tadašnji zamjenik Josip Praljak koji je u ovom predmetu dao iskaz kao svjedok optužbe.

Svjedok je Praljka opisao kao dugogodišnjeg prijatelja s kojim ga veže i kumstvo. S druge strane Valentina Ćorića poznaje kao "poznatog karatistu koji je osvojio dva prvenstva u bivšoj Jugoslaviji" i kao načelnika Uprave vojne policije HVO, ali tvrdi da ga nikada lično nije sreo. On je negirao navode iz dnevnika Josipa Praljka da je prisustvovao sastanku sa Ćorićem u Ljubuškom u oktobru ’92. godine. Naveo je još da Praljak pred njim nikada nije spominjao Ćorića.

Odgovarajući na pitanja tužioca Nikolić je rekao da je Josip Praljak po njegovom mišljenju "pouzdan i lojalan", kao i da je svoj posao obavljao "dobro i precizno", ali je ostao pri tvrdnji da nije bio na sastanku sa Ćorićem u Ljubuškom. Praljak, naime, u svom dnevniku koji je optužba uvela u dokaze nekoliko puta spominje sastanak u Ljubuškom kojem je, kako navodi, pored njega i Ćorića prisustvovao i svjedok.

Tužilac je ukazao na Ćorićevu zapovijed od 22. septembra 1992. godine o uspostavi Centralnog vojnog zatvora na Heliodromu. Tome je prethodila odluka o utemeljenju zatvora, koju je potpisao predstojnik Odjela obrane Bruno Stojić. "Ja sam samo napravio taj zatvor" - kaže svjedok i tvrdi da nakon toga nijednom nije bio na Heliodromu niti se sastajao sa Ćorićem. "Siguran sam da meni nije bio šef", dodao je.

Nikolić još tvrdi da je od svog prijatelja Josip Praljka tek prije dva mjeseca saznao da je 2007. godine bio u Hagu i javno svjedočio za optužbu. Tom prilikom je rekao da je logor u Heliodromu kontrolisala 5. bojna vojne policije HVO kojoj je naređeni bio Valentin Ćorić.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 446

SREBRENIČKA POLJA SMRTI: General ne vjeruje preživjelima
"MULTIETNIČKI HRVATSKI": Nove svađe na suđenju čelnicima Herceg Bosne
NASLEĐE TRIBUNALA: Zločin, kazna i pomirenje