Home
PUTEVIMA HRVATSKE SPECIJALNE POLICIJE
Nekadašnji pomoćnik Mladena Markača za vezu Davorin Pavlović opisao kretanje hrvatske specijalne policije tokom operacije "Oluja", tvrdeći da specijalci nisu učestvovali u zločinima, niti su bili odgovorni za istrage krivičnih dela. Kako su hrvatski specijalci "popravljali" pokvarena civilna vozila
Davorin Pavlović, svjedok odbrane Mladena Markača
Penzionisani policajac Davorin Pavlović je u vreme operacije "Oluja" bio pomoćnik za vezu komandanta specijalne policije Mladena Markača, koji mu je dodelio nadimak "Antena". U izjavi predstavnicima Markačeve odbrane koja je uvedena u dokaze naveo je da je specijalna policija u "Oluji" delovala pod komandom Glavnog stožera HV. Markač se tereti da je zločinima specijalaca pod njegovom komandom "doprineo" trajnom uklanjanju srpskog stanovništva sa područja Krajine, što je, po optužnici, bio cilj udruženog zločinačkog poduhvata u kojem su učestvovala i druga dvojica optuženih – Ante Gotovina i Ivan Čermak.
Pavlović je rekao da su specijalci imali naređenje da prvog dana "Oluje" osvoje nekoliko kota na Velebitu, uključujući brdo Ćelavac, glavno čvorište veza vojske Republike Srpska Krajina. Kada su taj zadatak obavili ušli su u Gračac, gde je formiran štab specijalne policije sa Markačem na čelu. Optužba je dokazivala da je grad tada opljačkan a mnoge kuće u njemu zapaljene, dok svedok tvrdi da je prilikom ulaska u Gračac video samo jednu zapaljenu kuću i nekoliko oštećenih udarima granata.
Tokom iskaza belgijskog novinara Edmonda Vanderostajna/Vanderostyne optužba je u dokaze uvela više fotografija snimnjenih 8. avgusta 1995. godine u Gračacu. Na njima se vide pripadnici jedinice specijalne policije "Delta" kako "na kablove" pale civilne automobile na koje su potom farbom ispisali ime jedinice. Bivši Markačev pomoćnik tvrdi da se radilo o vozilima koja su bila pokvarena i ostavljena pored puta. Policajci su, tvrdi, ulazili u njih sa namerom da ih pokrenu i odvezu "na mesto koje je određeno za skupljanje napuštenih stvari". Ipak, zbog manjka prevoznih sredstava, neki od napuštenih automobila su, tvrdi svedok, iskorišćeni za potrebe specijalne policije. Da bi se izbegla zabuna i moguća "prijateljska vatra", na vozilima su, objasnio je, ispisana imena jedinica.
Već 6. avgusta 1995. godine ujutro stiglo je naređenje da se krene ka Donjem Lapcu, što su specijalci učinili i tamo stigli sutradan. Ubrzo su, tvrdi svedok, nastavili napredovanje ka granici sa BiH, a u Donjem Lapcu je ostao samo mali broj vezista i logističara. Optužba je, inače, dokazivala da je i taj grad opljačkan i spaljen, a Pavlović kaže da je 7. avgusta 1995. godine video samo dve kuće u plamenu i tvrdi da su nakon specijalaca u Lapac ušli pripadnici 118. domobranske pukovnije Hrvatske vojske. Svedok tvrdi da je zadatak specijalaca bio samo da osvajaju određene delove teritorije i da su ih potom prepuštali uglavnom temeljnoj policiji, u čijoj su nadležnosti bile istrage eventualnih zločina.
Iskaz Davorina Pavlovića bi trebalo da bude okončan sutra, a danas je saopšteno i da će dokazni postupak Markačeve odbrane biti završen u prvoj ili drugoj nedelji nakon zimske sudske pauze, što znači do kraja januara.
Vezani izvještaji
- Predmet : Gotovina i drugi - "Operacija Oluja"
- 2009-11-24 KOLIKO JE SRBA NAPUSTILO KRAJINU?
- 2009-11-23 USLOVI ZA POVRATAK SRBA TRI GODINE NAKON "OLUJE"
- 2009-11-20 DVE STRANE TUĐMANOVE LIČNOSTI
- 2009-11-26 SPECIJALCI KAO AUTOMEHANIČARI
- 2009-11-26 HRVATSKA POZVANA NA RASPRAVU O NEDOSTAJUĆIM DOKUMENTIMA
- 2009-11-30 KAKO SU POGINULI STARCI U GUBORIMA?
TV Tribunal 433
POVRATAK: U januaru nova epizoda suđenja Šešelju
ODBRANA NAPADOM: Čelnici Herceg Bosne se brane džihadom
"RUŽNE STVARI" U ZVORNIKU: Petrovdanski masakr u Domu kulture
POSLE "OLUJE": Da li su specijalci krali ili sklanjali vozila?