Home



KAKO SU POGINULI STARCI U GUBORIMA?




U nastojanju da pobije tvrdnje optužbe da je u selu Grubori 25. avgusta 1995. godine počinjen zločin nad petoro srpskih staraca, branioci predočili izveštaj optuženog Mladena Markača u kojem se navodi da je u tom krajinskom selu došlo do obračuna hrvatskih specijalaca sa zaostalim srpskim borcima, pri čemu je poginuo jedan naoružani Srbin i četvoro staraca. Bivši komandant specijalaca iz Zagreba Zoran Crvk nije želeo da komentariše dokument jer, kaže, nije upoznat sa detaljima događaja u Gruborima

Zoran Crvk, svjedok odbrane Mladena MarkačaZoran Crvk, svjedok odbrane Mladena Markača

Dokazni postupak odbrane Mladena Markača nastavljen je iskazom bivšeg zapovednika specijalne policije iz Zagreba Zorana Cvrka, koji je u vreme operacije "Oluja" 1995. godine komandovao "pomoćnim pravcem" napada sa ciljem osiguravanja bokova glavnih policijskih snaga. Za vreme i nakon te operacije počinjeni su zločini nad krajinskim Srbima za koje su optuženi generali Gotovina, Čermak i Markač.

Opisujući tok napada iz ugla hrvatskih specijalaca, Cvrk je rekao da su oni po naređenju Glavnog stožera HV od 4. do 8. avgusta 1995. godine prešli između 60 i 80 kilometara i oslobodili teritoriju na potezu od Velebita do granice sa BiH kod Kulen Vakufa. Uglavnom su, kaže, prolazili kroz nenaseljene delove Krajine, a kada bi ulazili u sela i gradove, radilo se uglavnom o mestima koja su civili prethodno napustili. U operaciji "Oluja" učestvovalo je, kaže, između 2.200 i 2.500 pripadnika specijalne policije na čelu sa komandantom Mladenom Markačem. Opisujući ulaske u Gračac i Donji Lapac, svedok je rekao da je na objektima za koje tvrdi da su bili legitimni vojni ciljevi video oštećenja od granata, kao i tragove metaka na civilnim kućama u rubnim delovima Gračaca. Tvrdi i da je u Donjem Lapcu bila zapaljena zgrada lokalnog hotela.

Kada je operacija "Oluja" završena, hrvatski specijalci su, po naređenju Glavnog stožera HV, pristupili akcijama čišćenja terena. Prva takva odigrala se na području Petrove Gore između 10. i 20. avgusta 1995. godine, a potom i u drugim delovima oslobođenog područja. Odbrana je u dokaze uvela više izveštaja generala Markača Glavnom stožeru u kojima se navodi da su specijalci prilikom pretrage i čišćenja terena zbrinjavali civile na koje bi naišli i da su se sporadično sukobljavali sa zaostalim srpskim borcima.

Jedan od takvih sukoba dogodio se, po Markačevom izveštaju, u selu Grubori 25. avgusta 1995. godine, kada su se specijalci sukobili sa "osam do deset neprijateljskih vojnika" pri čemu je poginuo Srbin Đuro Karanović koji je bio naoružan snajperom, a uhićen Stevan Karanović koji je kod sebe imao automatsku pušku. Mada ne navodi pod kojim okolnostima, Markač u izveštaju napominje da su tog dana u Gruborima poginule i dve neidentifikovane ženske osobe i dva starca – Miloš i Jovo Grubor.

Svedok je izbegao da komentariše pomenuti dokument, rekavši samo da je čuo da je došlo do "delovanja" u selu Grubori, ali da sa detaljima nije upoznat. Optužba tvrdi da to delovanje specijalne policije nije imalo veze sa vojnim obračunom, nego da se radilo o zločinu protiv starijih srpskih civila, a potom i protiv njihove imovine, budući da je selo spaljeno.

Na samom kraju glavnog ispitivanja, svedok se izjasnio o Markačevom karakteru, navodeći njegove neizmerne zasluge za rad specijalne policije. Dodao je i da "veruje da je Markač častan čovek".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 434

MODNI DETALJ: Ko je sve nosio crvene beretke u Doboju
(NE)PRIJATELJSKO UBEĐIVANJE: Jesmo li saveznici ili smo protivnici
NELJUDSKI USLOVI: Da li je Manjača bila logor smrti
POSLE "OLUJE": Poplava štetnih događaja u Krajini