Home



POLICAJAC PREBACUJE ODGOVORNOST NA VOJSKU




Svedočeći na poziv policijskog generala Markača, bivši zapovednik zagrebačkih specijalaca Zoran Cvrk tvrdi da je spaljivanje objekata u Donjem Lapcu dogodilo kada je u grad ušla vojska... i to jedinica koja nije bila pod Gotovininom komandom. Počeo iskaz bivšeg pomoćnika ministra hrvatske policije Joška Morića

Zoran Crvk, svjedok odbrane Mladena MarkačaZoran Crvk, svjedok odbrane Mladena Markača

Bivši zapovednik zagrebačke jedinice specijalne policije Zoran Cvrk je u unakrsnom ispitivanju nastojao da odgovornost za paljenje kuća u Donjem Lapcu prebaci na pripadnike Hrvatske vojske. Kada bi veće prihvatilo njegov iskaz kao istinit, Mladen Markač bi mogao biti oslobođen optužbi za zločine u tom ličkom gradu, a ni general Gotovina ne bi bio pogođen, budući da je Donji Lapac spadao pod odgovornost Devete gardijske brigade koja je pripadala gospićkom a ne splitskom Zbornom području, kojim je on komandovao. Generali Gotovina, Čermak i Markač se terete za zločine nad Srbima i njihovom imovinom počinjene za vreme i nakon operacije "Oluja" 1995. godine.

Svedok kaže da je specijalna policija 7. avgusta 1995. godine ušla u Donji Lapac i da tokom dana nije bilo razaranja, ali da su te noći u grad ušli pripadnici HV i tada je, kaže, došlo "do problema". Na pitanje predsedavajućeg sudije o kakvim se problemima radilo, odgovorio je da je spaljeno "do deset" gospodarskih objekata, među kojima i zgrada lokalnog motela. Kaže da o tome nije razgovarao sa svojim nadređenima – generalima Markačem i Sačićem – iako se sa njima sastao ujutro 8. avgusta.

Predsedavajući sudija Ori/Orie je svedoku postavio i nekoliko pitanja o fotografijama koje je tim belgijskih novinara zabeležio u Gračacu 8. avgusta 1995. godine. Cvrk je priznao da neke od fotografija "nisu baš afirmativne" po specijalnu policiju, misleći pre svega na one na kojima se vide policajci kako pevaju i vesele se na ulicama. Kada je sudija ukazao da se na nekim slikama vidi policajac koji uz pomoć kablova pokušava da upali civilno vozilo, svedok je rekao da je možda želeo da ga premesti negde kako bi sprečio njegovo neovlašćeno korišćenje, budući da je iz jednog takvog vozila nešto ranije pucano na pripadnike specijalne policije. Tokom današnje rasprave se moglo čuti da je i pomenuti specijalac, za koga tužilac tvrdi da je krao a branioci da je samo želeo da pomeri civilni automobil, dao izjavu predstavnicima odbrane, ali nije rečeno hoće li i biti ispitan u svojstvu svedoka.

Tužiteljica Mahindaratne je u unakrsnom ispitivanju ukazivala da je general Markač imao ovlašćenja da naloži istragu zločina koje su eventualno počinili pripadnici specijalne policije, ali je svedok to negirao. Raspravljalo se i o tome da li je specijalcima pre svake akcije naglašeno da se moraju pridržavati međunarodnog humanitarnog prava u postupanju sa civilima. Mada takvih upozorenja nema u Markačevim pisanim naređenjima, Cvrk tvrdi da ih je redovno dobijao usmenim putem, kao i da je odnos prema civilima bio deo redovne obuke hrvatskih specijalaca.

Pred kraj današnjeg zasedanja odbrana je na klupu za svedoke izvela još jednog bivšeg policijskog zvaničnika. Radi se o nekadašnjem zameniku ministra policije zaduženog za upravljanje temeljnom policijom Joška Morića, čije se ime pominje u brojnim dokumentima koji su od početka suđenja hrvatskim generalima uvedeni u dokaze. Do kraja radnog dana, međutim, nije bilo više vremena osim da njegove dve izjave budu uvedene u dokaze – jedna koju je dao istražiteljima tužilaštva 2004. godine i ovogodišnja koju je od njega uzela odbrana.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 434

MODNI DETALJ: Ko je sve nosio crvene beretke u Doboju
(NE)PRIJATELJSKO UBEĐIVANJE: Jesmo li saveznici ili smo protivnici
NELJUDSKI USLOVI: Da li je Manjača bila logor smrti
POSLE "OLUJE": Poplava štetnih događaja u Krajini