Home
MUKE HRVATSKE POLICIJE SA STOKOM
Ukazujući na probleme sa kojima su se pripadnici MUP Hrvatske susretali nakon operacije "Oluja", bivši pomoćnik ministra policije Joško Morić pomenuo i nedostatak prostora za skladištenje ukradene kabaste robe, poput stoke, zbog čega je ona bila poveravana na čuvanje onima koji su bili osumnjičeni za krađu
Joško Morić, svjedok odbrane Mladena Markača
Mada je bivši pomoćnik ministra hrvatske policije Joško Morić odgovarajući juče na pitanja odbrane Ivana Čermaka opisao sa kojim su se sve problemima pripadnici MUP susretali pri otkrivanju i procesuiranju zločina nakon operacije "Oluja", zastupnik Ante Gotovine je danas nastojao da dodatno obradi ista pitanja. Branilac Kiho/Kehoe je sugerisao da je, pored "konfuzne situacije nakon borbi" i velikog prostora Krajine, na smanjenu efikasnost u obračunu sa počiniocima pljački i paljevina napuštenih srpskih kuća uticala i činjenica da je oslobođeno područje bilo minirano i da su pljačkaši i palikuće bolje poznavali teren od samih policajaca. Svedok se sa svim sugestijama bez pogovora složio.
Problem sa kojim se policija suočavala bio je i mentalitet povratnika koji su, kako se navodi u danas predočenim policijskim izveštajima iz tog vremena, smatrali da imaju pravo da povrate stvari koje su iz njihovih kuća opljačkane za vreme okupacije Krajine ili da, naprosto, ukradu tuđe stvari na ime kompenzacije. Branilac je potom predočio i nekoliko dokumenata iz kojih se vidi da je policija na kontrolnim punktovima oduzimala ukradenu robu i ukazao na još jedan problem koji je tom prilikom mučio policajce. Radi se, naime, o nedostatku prostora za skladištenje oduzete imovine.
Branilac Kiho je predočio policijski dokument u kojem se navodi da je predmet krađe sredinom avgusta 1995. godine na području Benkovca bila stoka. Na pitanje da li policija može da oduzme "krave, telad i ovce" i o njima se stara do početka suđenja počiniocima, budući da je to bio važan materijalni dokaz pljačke, svedok je odgovorio da to nije bilo moguće, zbog čega je sprovođena sledeća procedura: stoka bi formalno na kontrolnom punktu bila oduzeta od osumnjičenih ali bi im potom bila poverena na čuvanje dok ne počne suđenje.
"Dakle, osoba od koje je stoka oduzeta bila je proglašena čuvarem te iste stoke", upitao je predsedavajući sudija Ori/Orie, na šta je Morić odgovorio potvrdno. Na pitanje da li je na sličan način postupano i kada se radilo o kućnim aparatima, svedok je rekao da nije, ali da bi osumnjičenim pljačkašima na čuvanje bila poverena roba veće zapremine, poput ogreva.
Objašnjavajući nadležnosti u pogledu procesuiranja zločina u Krajini, Morić je rekao da je civilna policija obrađivala predmete u kojima su osumnjičeni bili civili i nepoznati počinioci, dok je vojna policija bila zadužena za pripadnike HV, koji su, naglasio je, najčešće bili učesnici u pljačkama i paljevinama. Budući da je saradnja civilne i vojne policije bila neminovna, Morić je, tvrdi, koordinirao rad sa načelnikom Uprave vojne policije Matom Laušićem, dok se po tom pitanju nikada nije obraćao zapovedniku Zbornog područja Split Anti Gotovini.
Joško Morić svedoči na poziv odbrane bivšeg komandanta hrvatske specijalne policije Mladena Markača, koji se zajedno sa generalima Gotovinom i Čermakom tereti za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu sa ciljem proterivanja Srba iz Krajine, u toku i nakon operacije "Oluja". Svedoka će u ponedeljak unakrsno ispitivati tužilac.
Vezani izvještaji
- Predmet : Gotovina i drugi - "Operacija Oluja"
- 2009-12-03 DA LI JE ČERMAK BIO "SVI" ILI "NIKO"?
- 2009-12-02 NAKON OLUJE... "POPLAVA ŠTETNIH DOGAĐAJA"
- 2009-12-01 NEMA PREPREKA DA TUŽILAC PRIJAVI HRVATSKU SAVETU BEZBEDNOSTI
- 2009-12-07 PRIKRIVANJE ZLOČINA ILI "SUKOB STRUČNOG MIŠLJENJA"?
- 2009-12-08 BROJNI PROBLEMI HRVATSKE POLICIJE
- 2009-12-09 VITEZ U ODBRANU MARKAČA
TV Tribunal 435
IGRE BEZ GRANICA: U kojoj je državi bila Herceg Bosna
OBRAZAC ZASTRAŠIVANJA: Ubijanje i razaranje kao primer i poruka
(NE)OBAVJEŠTENI MINISTRI: Kad je vlada na Palama saznala za logore
PREBACIVANJE ODGOVORNOSTI: O pokojniku sve najgore