Home
PRIKRIVANJE ZLOČINA ILI "SUKOB STRUČNOG MIŠLJENJA"?
U dokaznom postupku optužbe, bivši policijski koordinator Stjepan Buhin tvrdio da su njegove pokušaje da istraži ubistvo petoro staraca u selu Grubori krajem avgusta 1995. godine osujetili tadašnji Markačev zamenik Sačić i pomoćnik ministra Joško Morić, koji je u današnjem unakrsnom ispitivanju tvrdio da se radilo samo o "sukobu stručnog mišljenja" i naglasio da nema ničeg neobičnog u činjenici da je istraga tapkala u mestu celih šest godina
Joško Morić, svjedok odbrane Mladena Markača
Kada je u oktobru prošle godine svedočio na poziv optužbe na suđenju hrvatskim generalima, bivši koordinator policije za kninski kotar Stjepan Buhin je rekao da su njegove pokušaje da istraži ubistvo petoro srpskih staraca u krajinskom selu Grubori sprečili čelni ljudi hrvatskog MUP, uključujući i pomoćnika ministra policije Joška Morića. U današnjem unakrsnom ispitivanju tužiteljica Mahindaratne je omogućila Moriću da iznese svoju verziju tog događaja. On, inače, svedoči na poziv odbrane bivšeg komandanta specijalne policije Mladena Markača, koji se zajedno sa generalima Gotovinom i Čermakom tereti za ubistva srpskih civila i uništavanje njihove imovine za vreme i nakon operacije "Oluja" u avgustu 1995. godine.
Buhin je tvrdio da mu je Markačev pomoćnik Željko Sačić u Kninu krajem avgusta 1995. godine rekao da će se smrt staraca tretirati "kao posledica Oluje", zbog čega je pomislio da ovaj želi da prikrije ubistvo. Potom je, kako je opisao, usledio poziv Joška Morića koji mu je u kratkom razgovoru "ljutito rekao" da se ne meša u rad kriminalističke policije. Desetak dana kasnije Buhin je povučen iz Knina u Zagreb.
Morić je danas naveo da je u to vreme imao informaciju da je u "policijskim krugovima" postojao "sukob stručnog mišljenja" po pitanju događaja u Gruborima. Po jednom "stručnom mišljenju" žrtve su bile posledica zločina, dok se po drugom radilo o takozvanim kolateralnim pogibijama civila usled sukoba hrvatske specijalne policije sa zaostalim srpskim vojnicima. Zbog toga je, kaže, jedna struja bila za to da se istraga sprovede odmah, a druga da se ona odgodi. Tužiteljica je upitala zar nije istraga bila jedini način da se otkrije koje je od dva mišljenja ispravno, a svedok je kratko dogovorio: "Naravno". Konačno, prihvatio je i sugestiju da je onaj ko je zagovarao odgađanje istrage, a po optužbi je to bio Markačev zamenik Sačić, zapravo radio na njenom ometanju.
Svedok je dozvolio mogućnost da je nekoliko dana nakon incidenta u Gruborima nazvao koordinatora Buhina i rekao mu da se ne meša u posao kriminalističke policije, odnosno da ne zagovara istragu, ali negira da je ovaj bio povučen samo zbog sukoba sa Sačićem. Mada priznaje da nije želeo da ostavi svog čoveka u takvoj "konfliktnoj situaciji", Morić tvrdi da je ionako bilo vreme za "rotaciju", odnosno za povratak Buhina u Zagreb i slanje drugog koordinatora u Knin.
Na taj način istraga o zločinu u Gruborima je odložena na duže vreme, tačnije do 2001. godine, kada se za slučaj zainteresovao šibenski tužilac. Komentarišući podatak da je istraga tapkala u mestu celih šest godina, Morić je rekao da to nije ništa neobično i da se u svakoj policiji sveta ponekad desi da se pojedinačni slučajevi istražuju godinama.
Iskaz bivšeg pomoćnika ministra policije u vladi Hrvatske će sutra biti okončan.
Vezani izvještaji
- Predmet : Gotovina i drugi - "Operacija Oluja"
- 2009-12-04 MUKE HRVATSKE POLICIJE SA STOKOM
- 2009-12-03 DA LI JE ČERMAK BIO "SVI" ILI "NIKO"?
- 2009-12-02 NAKON OLUJE... "POPLAVA ŠTETNIH DOGAĐAJA"
- 2009-12-08 BROJNI PROBLEMI HRVATSKE POLICIJE
- 2009-12-09 VITEZ U ODBRANU MARKAČA
- 2009-12-10 GOTOVINA I MARKAČ ODBILI DOLAZAK U SUDNICU
TV Tribunal 435
IGRE BEZ GRANICA: U kojoj je državi bila Herceg Bosna
OBRAZAC ZASTRAŠIVANJA: Ubijanje i razaranje kao primer i poruka
(NE)OBAVJEŠTENI MINISTRI: Kad je vlada na Palama saznala za logore
PREBACIVANJE ODGOVORNOSTI: O pokojniku sve najgore